Karadeniz Pet

çıkan yavrular yaşamıyor

• Konbuyu başlatan feridoo
  • Başlangıç tarihi
F

feridoo

Guest
Merhaba arkadaşlar;
sabırsız bir bekleyişten sonra yavrular yumurtadan çıkmaya başladı ama bir sorun var. çiftin 4 yumurtası oldu ilk çıkan yavru çok şükür hala hayatta ama sonraki çıkan iki yavru ya öldü yada ezildi bilemiyorum. dişi kuş yuvaya çok dikkatli girip çıkmasına rağmen erkek çok kontrolsüzce yuvaya girip çıkıyor büyük ihtimalle yavruları eziyor. şimdi geriye bir yumurta kaldı oda bugün yarın çıkar. yavruları korumak için ne ya yapmam lazım. yuvayı daha büyük bir yuvayla değiştirsem bir sorun olurmu en azından erkeğin yuvaya girip çıkması esnasında yavrular zarar görmez diye dşünüyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
bu ezilme mevzusu çok önemli.aslında hazır alınan yavruluklar yanlış yapılıyor.yavruluğun şekli aslında yan yatmış dikdörtgen şeklinde olmalı,yuva kapağı sola veya sağa doğru olmalıki kuş indiğinde yumurtaların veya yavruların üzerine düşmesin

konuya ilginizden dolayı teşekkür ederim Okan bey. peki ben yuvayı değiştirsem sorun olur mu?

Telefondan girdigim icin tam yazamicam kusura bakmayin.
Bence yuvayi suan degismeyin.cunku onun kokusuna aliskin.kulucka donemi bitince yeni yuvalik alir ya da yaparsiniz.

teşekkür ederim Mehmet bey. peki nasıl bir tedbir alabilirim. tek yumurta kaldı bari çıkacak yavruyu yaşatmaya çalışayım.

Sakın ha yuvalık değişimi yapmayın dişinin ilgisi tam anlamıyla biter neden dicek olursanız yuvayı kendine göre hazırladı kokusuna alıştı benim erkekde haldır hurdur giriyor esnek yapılı bu canlılar ezilme olacağını sanmam başka bir nedenden ölmesin hayvanlar?

LT22i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

teşekkür ederim Mehmet bey. peki nasıl bir tedbir alabilirim. tek yumurta kaldı bari çıkacak yavruyu yaşatmaya çalışayım.

Şuan yuvalıkla ilgilenip, bir şeyler yapmak isterseniz dişi bundan çok rahatsız olacak ve muhtemelen yumurtaya bakmama ve ya kırma yoluna gidecektir.

Şimdilik yapacak pek bir şey yok gibi görünüyor. İnşallah sağ salim çıkar ve büyür.

Arkadaşım sakın yuvayı değiştirme geçen bi üretici arkadaşın dükkanında yuvalık aşırı kirlendiğinden yuvalığı değiştirip daha temiz takayım dedi anne kuş bu yuvalığa yabancı lık çekti ve tüm uğraşmalara rağmen yuvalığa girmedi bende kendi yuvalığını temizledim ve yerine taktım içinede talaş attım yuvada 3 yavru vardı bugün baktığımda bir yavru ölmüştü diğer ikisininde kursğı boştu ben annenin bunlarada bakmadığına kanaat getirdim ve başka bir annenin altına attım yani yuvalık değiştimi anne kuş yabancılık çekiyor.

yardım ve önerileriniz için teşekkürler. bu durumda benim yapabicleğim birşey yok ozaman :( bekleyip ne olacağını göreceğiz. en azından 1 yavru hala hayatta. ama birdahaki kuluçka dönemi işiç genşi bir yuva yapacağım ozaman bu sorun biter galiba. tekrar teşekkür ederim hepinize yardımlarınızdan dolayı

yardım ve önerileriniz için teşekkürler. bu durumda benim yapabicleğim birşey yok ozaman :( bekleyip ne olacağını göreceğiz. en azından 1 yavru hala hayatta. ama birdahaki kuluçka dönemi işiç genşi bir yuva yapacağım ozaman bu sorun biter galiba. tekrar teşekkür ederim hepinize yardımlarınızdan dolayı

Evet, bu kuluçka dönemi bittikten sonra zaman geçirmeden yeni bir yuvalık tak.

Alırken de dikkat etmen için iki adet resim ekliyorum. 1. yuvalığa değil, 2. yuvalığa benzer şekilde yatay olandan alırsan çok daha iyi olur.

JPM008589_L.jpg

yuval%C4%B1k-3.jpg

maalesef artık ne yumurta kaldı nede yavru :( son yumurtada ki yavruda büyük ihtimalle gece çıkmış ama sabah baktığımda ikiside yatsı haldeydi :(

Geri