Karadeniz Pet

Çiko'mun Hikayesi ( Üretim Hikayem )

Eren BORAN

Yeni Üye
Evet arkadaşlar size biraz Çiko'nun hikayesini anlatıyım..

Bu Muhabbet Kuşu'm Fıstık. Kendisi yaklaşık 2 yıl kadar benimle birlikteydi. Onunlar çok güzel vakit geçirdik çok iyi arkadaş oldu bana. Çok akıllı ve eğitimli bir kuş haline dönüştü benimle birlikte oldugu süre içerisinde. Sonunda çiftleşme isteğini karşılıksız bırakmak istemedim ve ona dişi bir kuş aldım.

2hrg121.jpg

( ANNE - BABA / Fıstık ve Ona aldığım dişi kuş )

İyici biribirlerine alışmaya başlamışlardı. Yaza doğru iyice kızışmaya başlamışlardı ve çiftleşme gerçekleşti. Sonunda beklediğim yumutalar da geldi. Yuvada yumurtaları görünce ilk başta çok mutlu oluyor insan :)

x2rkfa.jpg

( Çiftleşme sonucunda oluşan yumurtalar.)

İlk attıkları yumurtalar boş çıkmıştı. Sonrasında yeni bir çiftleşme gerçekleşti ve yeni yumurtalar geldi.. Bu yumurtaların içinden 3 tanesi gayet sağlıklı bir şekilde çıktı. İnsan çok mutlu oluyor böyle yavruları görünce.. Sonunda daha çıkmıcak diye ümidi kesmeye başlamışken 4. numara namı değer ÇİKO'muz da yumurtasından çıkmıştı :)

33y3w5j.jpg

( İşte 4 tane güzel yavrumuz. )
Bakın aralarından birisinin rengi çok farklı. Çok şaşkındım yeşil ve sarı kuştan böyle bir renkte kuş çıktığı için :)

Her şey güzel giderken yavrular 15-20 günlükken. Gözüm gibi baktığım aileden birisi olan kuşum fıstık talihsiz bir şekilde açık olan balkon kapısından uçarak gidiyor. :( Bu o kadar acı bir durum ki Allah kimseye yaşatmasın aramadığım yer kalmadı.. Her yere baktım ama çokta zor olsa artık onun olmadığını kabul ediyor insan bir süre sonra. Öyle yapmak zorundasın ne yazık ki.

Artık tüm yük anne kuş'un üstüne binmişti. Kuşları çok zor da olsa 4'üne birden sağlıklı bir şekilde baktı. Kuşlarım artık yuvadan atlamaya başlamıştı.

İlk çıkan kuş'um kendi yemini yemeye bile başlamıştı :)

wjh11c.jpg

( 4 Yavru Kuş'um ve Anne Kuş hepsi bir arada )

fdr6ah.jpg

( 4 Yavru Kuş'um yan yana.. Hepsi 1 ayını doldurdu. )

Arkadaşlar ben tekrar Fıstık gibi bana arkadaş olabilecek eğitimli bir kuş istiyordum. Bunun olabilmesi içinde tek bir yavru kuş olması lazımdı. Bu nedenle tek kalan dişi kuş'u arkadaşıma verdim ve onun erkek muhabbet kuşuyla fıstık aynı renk olduğu için yabancılık çekmediler ve şu an arkadaşta üretime devam ediyor. Aralarından 3 tanesini birisini arkadaşıma , birisini amcama ve son olarak'ta bir tanesini kuzenime verdim.

Aralarından en çok sevdiğim yavru kuşum olan ÇİKO'yu, (Çirkin ördek yavrusuda diyebiliriz ) En son yumurtadan çıkan kuşumu kendime aldım.

İŞTE ÇİKO'MUN RESİMLERİ :)
ankbkl.jpg

behwmo.jpg

286s39h.jpg

2qdtu11.jpg

İştee böyle arkadaşlar.. Şimdi kuşum 6 aylık konuşuyor ve insana alışmış durumda:) Fıstığı aratmıyor bana..
Zamanınızı aldım biraz uzun oldu sanırım :
)
Konuyu inceleyen arkadaşlara teşekkür ederim.

kuşların renkleri harika maşallah nazar değmesin anlatımında güzel emeğine sağlık

Çok güzel bir paylaşım olmuş. Dostunuza uzun bir ömür diliyorum. Maşallah kendilerine.

çok güzel bir hikaye kuşunuzun kaçması nasıl bir duygu çok iyi biliyorum :(
maşallah çikoya ama muhteşem bir erkek olmuş :)

maşallah kuşların hepside güzelmiş çiko dede lerden birine çekmiş sanırım

Güzel Bir Hikaye olmuş. Çiko da Maşallah çok güzel. Bu Çikoyu kaç günde eğittin. ne kadar sürede konuştu.

MaşAllah ustam çok güzel bir hikaye ve paylaşım olmuş. İnsanı farklı hayallere sürüklüyor bu bir gerçek :) Hakkınızda hayırlısı olsun. İnşAllah Çiko'nun da yavrularını görürüz :)

Yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar..

Güzel Bir Hikaye olmuş. Çiko da Maşallah çok güzel. Bu Çikoyu kaç günde eğittin. ne kadar sürede konuştu.

Fazla zor olmadı. Meyve sebze ile elimize allıştırma süreci oldu bir kaç hafta ondan sonra omzuma falan gelmeye basladı yine bir ürkeklik vardı tabi kuşta bir ay kadar bi süre sonra da televizyon izlerken bile yanımıza gelip bizi rahatsız edebilecek bir kuş haline dönüştü :) Konuşması da 2 aylık tan 6 aylık geçen sürece kadar yaklaşık 10 kelime söyleyebiliyor.

Toplam 1 aylık bir süreç hemen hemen yani. tabi ilgiyi eksik etmemek lazım hergün yarım saat ilgi göstermek lazım sanırım.