Karadeniz Pet

Çıldırmak Üzereyim - Lütfen Yardım

aztec

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar,

Üç aydır beslediğim kuşumu bir türlü kendime alıştıramadım. Alıştıramadığım gibi git gide benden uzaklaşmaya başladı. O kadar da özeniyorum halbuki. İlk hafta üstüne gitme dediler gitmedim. Sonraları da elimden yem yemeye elime geldi ama yem olmadığı zaman hiç gelmedi. O zamanlar yine iyi günlerimizmiş.
Küçük kafesin ömrünü azalttığını, büyük kafeste daha mutlu olduğunu okuduğumdan kafesini değiştirme gafletinde bulundum. Kafesten kafese geçirirken de kırk takla attım ve hayvan korktu bayağı. Elimle tutmayayım derken iyice korkuttum herhalde. Sonrasında da hem kafese yabancılığından, hem de bu olaydan soğudu hayvan bizden. En son da tüy dökme döneminde gagalamaya başladı. Bir hafta önce de annemler geldi, onları yabancı görünce sürekli saldırır oldu bize. Ne yapsak gaga atıyor. Ancak 3-4 saat aç bırakıp elimden yemek yedirebiliyorum. Onda da yine bir sürü gaga atıyor. Ele alışmadan kafesten dışarı çıkarma dediklerinden de dışarıya da çıkaramadım ne zamandır.
Çok üzgünüm arkadaşlar. Artık ne yapacağımı şaşırdım. Bir kere bile parmağıma alamadım bu kuşu. Ancak avcumun içinde yem varsa ona geliyor. O da tek ayakla. Zar zor, uğraşlar sonunda ikinci ayağını basıyor. Onda da sürekli gagalama peşinde. Eşim de, ben de sürekli konuşuyoruz onunla ama nerede hata yapıyoruz anlayamadık.
Bu arada kuşum daha tam yaşını doldurmadı. Ama artık doldurmaya yaklaştı diyebilirim.
Lütfen yardım edin. Ne yapacağımı bilemiyorum artık.

Bu kuşu degistirin , alismaz demem de siz alistramazssiniz
Size 35-55 günlük arasi bir kuş alın sonra ozelden bana yazin size nasil alistaracaginizi anlatayim o kus artik sie alismasi cook ama cok zor

Teşekkürler cevabınız için.

Bana kalsa değiştiririm belki ama eşim çok seviyor kuşu. Değiştirmek istemiyor. Ben de elimden geleni yapmaya çalışacağım yine de. Belki bir yolunu bulurum, az da olsa ümidim var...

Benimde benzer şeyler başıma gelmişti, fıstıkla 1 ay uğraştım hemde bide dişiydi :/ tam geri götürmeye karar verdim ele gelmeye başladı :D çoruma gittik kafesi değişti ama evin diğer fertleriyle karşılaşınca korktu beni bile ısırmaya başladı ilk başlarda ama sonra toparladı en azından ruh halini iyi okursak ısırmıyor.

Kuşun fotoğrafı varsa at bi bakalım alismayacak kuş yoktur sağlıklı ve düzenli bir ilgili ile tabi

Ustam eğer eşiniz istemiyorsa o kuşu bırakın kendi hâline yaşasın gitsin, yanına da eş alın.
Yok eğer ikna ederseniz, kuşu verin ve bir üreticiden yeni yeme düşmüş yavru bir erkek alın derim. O zaman işiniz çok daha kolay olacaktır.

Teşekkürler cevabınız için.

Bana kalsa değiştiririm belki ama eşim çok seviyor kuşu. Değiştirmek istemiyor. Ben de elimden geleni yapmaya çalışacağım yine de. Belki bir yolunu bulurum, az da olsa ümidim var...
Kusu mumkunse bir yerlere geri vermeyin. Bu saatten sonra o kusun pet shop ta hangi sartlarda yasayacagini dusunun. Yanina bir es alin. Yavrulari olursa icinden birisini kucukten alistirirsiniz. Geri verin diyen arkadaslara da sorarim kac kus alip, kac kus baktiniz da bu kadar rahat geri verin, degistirin diyorsunuz?

Kusu mumkunse bir yerlere geri vermeyin. Bu saatten sonra o kusun pet shop ta hangi sartlarda yasayacagini dusunun. Yanina bir es alin. Yavrulari olursa icinden birisini kucukten alistirirsiniz. Geri verin diyen arkadaslara da sorarim kac kus alip, kac kus baktiniz da bu kadar rahat geri verin, degistirin diyorsunuz?

Kendi adıma konuşmam gerekirse kuşu verin dememden kasıt ya bir tanıdığa, ya da verebilirse bir üreticiyeydi. Çünkü görünüşe göre ustamız yakın ilişki kurmak istiyor kuşuyla ve bu sizin de bildiğiniz üzre 2. bir kuş varken biraz zor bi' durum.
Fakat kanaatimce en mantıklısı bu saatten sonra yanına bir eş alması olacaktır. Üreticiliğe bir adım.

Saygılar.

Kuşun fotoğrafı varsa at bi bakalım alismayacak kuş yoktur sağlıklı ve düzenli bir ilgili ile tabi

İki-üç hafta önceki hali böyleydi

j3G4jL.jpg

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:11 -->-> Daha önceki mesaj 23:09 --

Ustam eğer eşiniz istemiyorsa o kuşu bırakın kendi hâline yaşasın gitsin, yanına da eş alın.
Yok eğer ikna ederseniz, kuşu verin ve bir üreticiden yeni yeme düşmüş yavru bir erkek alın derim. O zaman işiniz çok daha kolay olacaktır.

Sabredeceğim ve alıştırmaya çalışacağım. Üstüne daha fazla düşersem belki olur. Bilemiyorum.

Ama alışmıyorsa da yanına eş almak mantıklı. Zaten ben kendime alıştırınca yanına bir eş almak istiyordum bir süre sonrasında. Madem öyle daha erken alırım artık.

Bu kuş 8 aylık falan bu saatten sonra yanına eş al alışması çok zor olur

Petshop'ta daha mutlu olduğuna inanıyorum artık. En azından yanına arkadaşları olur bir süre. Ama tabi şahsen alıp petshop'a vermeye benim de yüreğim el vermez. Kuşa yaptığım masraf 500-600 lira ilk ayda. Hep o mutlu olsun diye. Ama mutlu edemedik demek ki kuşcağızı.

Peki annesi ve babası bana alışık olmayan yavru kuşu kendime alıştırabilir miyim ki acaba? Sonuçta aynı kafeste olacaklar.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:17 -->-> Daha önceki mesaj 23:15 --

Bu kuş 8 aylık falan bu saatten sonra yanına eş al alışması çok zor olur

Zor alur dediğinize göre imkansız değil di' mi? Sabredip bir ay her gün elimden yem versem alışmaz mı acaba? Çok özeniyordum bu kuş bana alışsın diye.

Hocam Merhaba. Benimki Kafes İçinde Elime geliyor sonra elimden bianda kaçıp dışarı çıkıyor ben bunu dışarda elime nasıl getirebilirim nasıl alıştırabilirim ? yardım ederseniz sevinirim

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:34 -->-> Daha önceki mesaj 16:33 --

Bu kuşu degistirin , alismaz demem de siz alistramazssiniz
Size 35-55 günlük arasi bir kuş alın sonra ozelden bana yazin size nasil alistaracaginizi anlatayim o kus artik sie alismasi cook ama cok zor

Hocam Merhaba Yine Ben Benimki Kafes İçinde Elime geliyor sonra elimden bianda kaçıp dışarı çıkıyor ben bunu dışarda elime nasıl getirebilirim nasıl alıştırabilirim ? yardım ederseniz sevinirim

Eğitimde imkansız yoktur. Bir öğretmen olarak size bunu söyleyebilirim. Fakat çok planlı, programlı, pekiştireç kullanımına dikkat ederek ve en önemlisi de sabırla, mutlaka sonuç alırsınız. Ama mutlaka psikolojilerini, davranışlarını forum üzerinden okuyunuz, bunlardan faydalanınız. Tecrübeli arkadaşların fayda aldıkları yöntemleri deneyiniz. Doğru yöntemlerle sonuç alacağınıza inanıyorum.

Hocam Merhaba. Benimki Kafes İçinde Elime geliyor sonra elimden bianda kaçıp dışarı çıkıyor ben bunu dışarda elime nasıl getirebilirim nasıl alıştırabilirim ? yardım ederseniz sevinirim

[

Merhabalar ustam. Güvensiz olarak ve ortamı kısıtlı olduğundan parmağınıza konuyor. Bu vakitten sonra güvenini kazanabileceğinizi pek sanmıyorum açıkçası. Bence birine sahiplendirin ve yavru alın bir üreticiden. Erkek olsun mutlaka.

Geri