Karadeniz Pet

Cinsiyet ve Irk Belirleme

Dante

Meraklı Üye
Selam arkadaşlar,

Aşağıdaki kuşumun cinsiyetini ve ırkını biliyor musunuz acaba?

Şu kuşum 6 aylık. Aslında ben önceden dişi olduğunu sanıyordum ama yaklaşık 1 ay önce gözünün çevresinde beyaz halka belirdi ve cere rengi değişti.

Eski cere rengi beyazdı. Daha 6 aylık olduğu için kızışmış olabileceğini de düşünmüyorum.

Sizin de tahmininiz ne acaba?

Ayrıca bu kuşu kuşçudan aldığımda kanatları kesikti. Sağ kanadını daha derin kesmişler gibi.
Beklersem kanatlarının düzeleceğini söylediler her yerde ama sanki en uzun olması gereken kanatları büyümüyor gibi.

Elime çıkmasını da çok zor sağladığım için avuçlayıp veterinere de götüremiyorum. Sizce ne yapayım?

Şimdiden sağ olun.

Muhabbet kuşları 6 ay içinde kızışırlar, bazılarının 4-5 ayda iken de kızıştığı görülebilir. Sizin kuşunuz yeni kızışmış belli ki, hayırlı; sağlıklı beslemeler.

Ayrıca, kanatları kesilen kuşun, kesilmiş olan kanatlarının kökünden koparılması gerek ki tekrar uzasın.

Ayrıca, kanatları kesilen kuşun, kesilmiş olan kanatlarının kökünden koparılması gerek ki tekrar uzasın.

Teşekkürler yorum için.

Hocam tüy değişiminde atar dediler kesilmişleri, o yüzden götürmedim. Taşıma kabı alıp veterinere götüreceğim.

Peki sizce bu kuş çek mi, yerli mi?

Selam arkadaşlar,

Aşağıdaki kuşumun cinsiyetini ve ırkını biliyor musunuz acaba?

Şu kuşum 6 aylık. Aslında ben önceden dişi olduğunu sanıyordum ama yaklaşık 1 ay önce gözünün çevresinde beyaz halka belirdi ve cere rengi değişti.

Eski cere rengi beyazdı. Daha 6 aylık olduğu için kızışmış olabileceğini de düşünmüyorum.

Sizin de tahmininiz ne acaba?

Ayrıca bu kuşu kuşçudan aldığımda kanatları kesikti. Sağ kanadını daha derin kesmişler gibi.
Beklersem kanatlarının düzeleceğini söylediler her yerde ama sanki en uzun olması gereken kanatları büyümüyor gibi.

Elime çıkmasını da çok zor sağladığım için avuçlayıp veterinere de götüremiyorum. Sizce ne yapayım?

Şimdiden sağ olun.

Kuşunuz 6-7 ay civarı dişi. Kızışmaya başlamış. Tüylerinin kendi kendine düzelmesi kolay değil. Kanat tüyleri, diğer tüyler gibi sürekli yenilenmez. Bunun olması için, tüy değişimi öncesi oldukça güçlü B vitamini ve protein takviyesi yapmanız gerekir. Profesyonel birisi tarafından, gelişimi tamamen gerçekleşmiş kanat tüylerinin haftada bir tane olmak üzere çekilmesi gerekir.

Geri