Karadeniz Pet

Cinsiyetleri Nedir? Ve Bir Soru...

Adalet TOSUN

Meraklı Üye
.

KONUNUN KAPANIŞ YAZISI 2. SAYFADADIR... YORUM YAPAN VE VAKİT AYIRIP OKUYAN TÜM ARKADAŞLARA TEŞEKKÜR EDERİM...

Arkadaşlar merhabalar. Forumu birkaç aydır takip ediyorum zaten ancak ben henüz kuşlanabildim :) Kendi yapığım kafesimde şu an 3 tane yavru muhabbet var. Üçünü de arkadaşımdan aldım, kendi ev üretimi ve üçü de kardeşler...

Sizden ricam ırkları ve cinsiyetleri nedir? Yorum yapar mısınız?
Sırasıyla:

Sarı-yeşil olan :

PvA1pb.jpg

1'nci mavi olan (Rengi biraz gri'ye kaçıyor)

onaXAq.jpg

2'nci açık mavi renkli olan

JdMZYq.jpg

Toplu haldeki resimleri :

DorYM1.jpg

V2G9Vq.jpg

Bu da kendi yaptığım kafesim... İşin doğrusu yapım aşamalarını fotoğraflayıp yaptığım işi sizlere anlatmayı çok isterdim ancak malesef çalışmalarım balkonda gece yarılarına kadar sürdüğü için çektiğim fotoğraflar çok karanlık çıkmış...

Ancak şu andaki hali bu şekilde :
Fakat henüz bitmiş değil. Altına tava ve ızgara ekleyeceğim; zaten şu halini bunu düşünerek tamamladım. ve içine tünekler ilave edeceğim... İnşallah o aşamaları fotoğraflayıp yapımını sizlerle paylaşırım...

bQaV2Y.jpg

Size birde önemli bir sorum olacak yardımlarınızı bekliyorum. Sorum şu: Bu kuşların üçü de kardeş. İki tanesini damızlık yapmayı düşünüyorum, cinsiyeti farketmiyor, daha sonra cinsiyetine göre başka kandan eş alacağım. bir tanesini de başka bir arkadaşıma daha önceden sözüm olduğu için ona hediye gidecek.
Sizce hangisini hediye göndermeliyim???

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim... Herkese kolay gelsin...

Son düzenleme:
çok güzel kuşlar ama kuşların carelerini tam karşıdan çekersen cinsiyet konusunda yardımcı ola biliriz bu fotoraflardan tam net anlaşılmıyor

Bunu malesef yarın yapabilirim. Şu anda resimde gördüğünüz gibi... Sadece şunu söyleyebilirim üçüncü kuşun gaga ve ceresinde doğuştan siyahlıklar var. Ceredekiler ileride değişir mi bilmiyorum ama gagasındaki bu siyah renk kalıcı gibi.

Hocam sorun şu ki kuşun birini yarın arkadaşıma teslim edicem. Hangi ikisini damızlık bırakıp hangisini göndereyim? Kuşların kondüsyonunda birşey yok hepsi gayet haraketli ve birbiriyle ilgili davranıyorlar...

Bu kuşların hepsinin erkek olma ihtimali var, açık mavi hariç digerleri erkek. Açık mavinin ceresini çözemedim. Tavsiyem 3 ünden birini kendinize ayırın. Digerlerinden birini de üretici arkadaşlardan dişi ile degiştir, ist anadolu yakasındaysan yardımcı olurum sana.
GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

hocam usta değilim, ama ilk iki resimdeki erkek diğeri dişi gibi

3 ü de erkek gözüküyor.Ayrıca içlerinden biri dişi de çıkarsa tavsiyem kardeşleri çiftleştirmeyin genetik hastalıklı kuşlar çıkabiliyor pek tavsiye edilmiyor kuşun birini arkadaşınıza geri verip petshoptan dişi yavru alın derim.

Bu kuşların hepsinin erkek olma ihtimali var, açık mavi hariç digerleri erkek. Açık mavinin ceresini çözemedim. Tavsiyem 3 ünden birini kendinize ayırın. Digerlerinden birini de üretici arkadaşlardan dişi ile degiştir, ist anadolu yakasındaysan yardımcı olurum sana.
GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

İzmirdeyim... İlk ikisine kesin erkek diyebiliyorsanız üçüncüyü vermeyi düşünüyorum... Ne dersiniz??
Erkeklere önümüzdeki günlerde dişi bakarım...

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:02 -->-> Daha önceki mesaj 12:59 --

3 ü de erkek gözüküyor.Ayrıca içlerinden biri dişi de çıkarsa tavsiyem kardeşleri çiftleştirmeyin genetik hastalıklı kuşlar çıkabiliyor pek tavsiye edilmiyor kuşun birini arkadaşınıza geri verip petshoptan dişi yavru alın derim.

Hocam zaten birini başka bir arkadaşıma hediye edeceğim bende bunlardan iki tanesi kalacak... Gelen yorumlar ilk ikisinin çok yüksek ihtimalle erkek olduğu... Bende sizin dediğinize katılıyorum, bu sebeple üçüncü kuşu arkadaşıma vereceğim, kalan iki erkeğe farklı kandan dişi alacağım...

Ilk 2 erkek 3 .disi bence bir erkegi ver disi yi sakla baska bir kusla eslestir yavruyken beslenen disiden yavru almam cok yuksek 8 aylikken yumurtlatirsin

biraz daha net çekerseniz

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:29 -->-> Daha önceki mesaj 14:28 --

ayrıca kafes te ok başarılı olmuş tebrikler

biraz daha net çekerseniz

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:29 -->-> Daha önceki mesaj 14:28 --

ayrıca kafes te ok başarılı olmuş tebrikler

Kalacak iki kuşun net fotolarını yarın yükleyebilirim...

Kafes için yaptığınız yoruma da çok teşekkür ederim... Yapımı gece 3'lere kadar sürdü, canıma okudu, ama değdi diye düşünüyorum...

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:42 -->-> Daha önceki mesaj 15:09 --

İlk iki erkek, 3. dişi olabilir.
Ben olsam ortadakini hediye verir gönderirdim.

Hocam iki erkeği bıraksam, birkaç hafta sonra bunların yanına dişi alsam?? Ne gibi sorun olur??

.

KONUNUN KAPANIŞ YAZISI............

Merhabalar arkadaşlar...
üçüncü resimdeki açık mavi renkli olan, dişi olduğunu düşündüğümüz kuşu arkadaşıma hediye ettim.. ve fakat ertesi gün arkadaşım kuşun üzerinde bit gördüğünü söyledi, buna istinaden bende bit ilacı (avimec) alarak bendeki kuşlara uyguladım. ve sonrasında arkadaşım kuşun bitli olduğunu oğlunun çok huylandığını (hatta kafesini açıp salmak istediğini) söyleyerekten kuşu bir kutu pire tozu ve bir paket muhabbet yemiyle birlikte bana teşekkür ederek kuşu geçtiğimiz perşembe günü iade etti.

Şimdi; kuşun bitli olduğunu söyledikten sonra ben kendi kuşlarıma baktığımda gözle görülebilir bir parazit yoktu, bu kuş iade geldikten sonra kontrol ettim onda da bit yoktu ancak her ihtimale karşı kuşları avimec ile ilaçladım...

Arkadaşım kuşu iade ederken bitli olduğunu ve oğlunun çok huylandığını söylemişti ancak ben kuşu alıp kendi salmama bıraktığımda bana söylenmeyen nedenin çok daha farklı olduğunu gördüm. Kuşu salmaya bıraktım ve kuş uçamıyordu!!! Sol kanadını açıp tüneklere sıçramak istese de sağ kanadını hiç oynatamıyordu!!! Kendim inceledim ama fiziksel açıdan herhangi bir sıkıntı görünmüyordu.

Bunun üzerine cuma günü veterinerin yolunu tuttum. Veterinerde kırık gibi birşey söz konusu olmadığını gözle görülür bir sıkıntının olmadığını, eğer evin içinde salındıysa uçarken cama çarpması veya yanlışlıkla üzerine basılması yüzünden "incinmiş" olabileceğini söyleyerek bizi eve yolladı...

Kuşun bu halini görünce çok üzülmüştüm tabi... en kötü ihtimalle kafeste tek bakarım diye düşündüm. Ya da daha iyi ihtimalle ileride eş tutturup yavru baktırırım diye düşündüm...
Ancak sevindirici olaya dün şahit oldum, yakın olan tüneklere sıçrayabiliyor artık sağ kanadını da oynatabiliyordu.......

Bu da böyle geldi geçti.. Her ne kadar söz verdiğim için iyi niyetle verdiysem de insanlar yaşamak için kendilerine muhtaç olan canlara ihanet edebiliyorlar.

Konuya yorum yazan, vakit ayırıp okuyan tüm arkadaşlara teşekkür ederim...

Son düzenleme:
ilk iki kuş erkek 3.cü dişi bu arada kuşların için yaptığın kafes çok güzel kuşların çok şanslı
senin niyetin önemli olan o arkadaşın bilememiş kıymetini

Son düzenleme:
ilk 2 kuş erkek diyerinde kararsın kaldım oda erkek olabilir

ilk iki kuş erkek 3.cü dişi bu arada kuşların için yaptığın kafes çok güzel kuşların çok şanslı
senin niyetin önemli olan o arkadaşın bilememiş kıymetini

ilk 2 kuş erkek diyerinde kararsın kaldım oda erkek olabilir

Ok. İlginize teşekkür ederim... 3. kuş muhtemelen dişi çünkü yeşil olan ayağını üstüne atıyor, o da gagayla karşılık veriyor...

Ancak yakın zamanda yerlerini ayıracağım. çünkü üçü de aynı batından kardeşler. farklı kanlardan eş tutturacağım...

Sağolun...

Ok. İlginize teşekkür ederim... 3. kuş muhtemelen dişi çünkü yeşil olan ayağını üstüne atıyor, o da gagayla karşılık veriyor...

Ancak yakın zamanda yerlerini ayıracağım. çünkü üçü de aynı batından kardeşler. farklı kanlardan eş tutturacağım...

Sağolun...

kolay gelsin o zaman inşallah sağlıklı yavrularınız olur :)

Geri