Karadeniz Pet

cinsiyetsiz kuşum

cetu

Meraklı Üye
IMG_0262.JPG
Yardıma ihtiyacım var daha öncede konu açtım yanıt alamadım. Sağdaki kulumun cinsiyetini öğrenebilirmiyim bugün kimi kuşçu dişi kimisi erkek olduğunu iddaa etti. Son sorduğum ise küpeli cinsi dedi yani cinsiyeti değişken önce dişiylen şimdi erkeğe dönüyor dedi literatürde böyle bişeyle karşılaşmadım Bu yorumu yavru olmadığını öğrenince yaptı çünkü yaklaşık 4 senedir beraberiz. Soldaki kuşumda 2 seneye yakındır bende. Bu iki arkadaşın yavruları olması için önerileriniz neler tabi şayet sağdaki erkekse Ayırma yöntemini okudum hatta ayrı bir kafes aldım ama korkuyorum ayırınca fazlaca ötüyorlar kafeste asılı duruyor sağdaki, öteki umursamıyor pek. Küsüp intihar etmeleri beni endişelendiriyor. Soldakinin dişi olduğunu ve kızıştığını söylediler ancak 2 yıldır hiç yumurta üretmedi kısırlık durumu olabilirmi varsa kızışması normalmi gerçekten ne yapmalı bimiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. Yem kusmaları mevcut ama bir o kadarda dalaşıyorlar. Sağdaki elimize alınca garip davranışlar sergiliyor elimiz kuşmuş gibi. Acaba sorun ötekindemi. Yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

Sağdaki erkek.
Farklı kuşlar ile cift yapma yoluna gidin bence.

IMG_0265.JPG
IMG_0274.JPG
Sağdaki erkek.
Farklı kuşlar ile cift yapma yoluna gidin bence.

Farklı resimlerinide ekledim. Herhangi bir hastalık yada sorunları gözükmüyor değilmi endişeleniyorum kusura bakmayın. Dediğinizi denemem için her ikisinede eş almalıyım değilmi yoksa bir diğeri yalnız kalacak o da sıkıntı olmasın sonra

Bir de zararlı olduğunu biliyorum ama o kadar çok seviyorlarki yanlarında yiyince peynir yemeyi çok seviyorlar. Omzuma gelip uzanmaya çalışıyorlar. Yani hareketlerde vs bir sıkıntı gözlemleyemiyorum ancak birbirlerinden hoşlanıp hoşlanmadıklarını anlayamıyorum yem kusup sonra dalaşmaları kafamı karışıtıryor

Dilerseniz sadece birisine alabilirsiniz ama ben ikisine de birer tane almanızı tavsiye ederim.
Veya daha evvelden yavru alınmış bir çift alabilirsiniz.
Bu işinizi dahada kolaylaştırır.
Kuşlarida hiç ayırmamış olursunuz.

yeni alacağım kuşları hemen eskilerinin yanlarına koymalımıyım alışma süreçleri oluyormu bilmiyorum birde ceresi pembe olan erkek dediğimiz yani doğuştan uçmada problemli yani bilmiyor hiç aldığımızdan beri böyle ben arada bir parmağıma alıp kanatlarını açıp kapatmasına yardımcı oluyorum hareket olması için onun dışında genelde yürüyor. Diğer kuş ise ilk gelince uçuyordu her ne kadar çok yükselmesede. Şuan hiç uçamıyor benim yüzümdenmi bilmiyorum ama unuttu oda halbuki kafesleri neredeyse devamlı açık ve serbestler. Hal böyle olunca yeni gelenler bunları hırpalar diyede korkuyorum

Yeni alacaklarınızı ayrı bir kafeste beslemeniz gerekir.

Ne kadar süre sonra yanlarına alıp eşlemeliyim bunu onların davranışlarımı belirler yoksa belli bir zamanı varmı?

Benim daha önceki kuşumunda gagası 4 yasındayken pembeydi çok ilginçti cinsiyetini hiç çözememiştik.

Son bir sorum daha var kahverengi cereli olanın ceresinde bir sorun gözlemleyebiliyormusunuz? Ben öyle olduğunu düşünüp bir süre mantar kremi kullandım çok az bir süre daha sonradan farkettiğim birşey oldu banyosunu ne zaman taksam sadece o bölgeyi ıslatma ihtiyacı duyuyor hatta aksırıp tıksırıncaya kadar suya daldırıyor. Bunun bir sebebi varmı?

Son bir sorum daha var kahverengi cereli olanın ceresinde bir sorun gözlemleyebiliyormusunuz? Ben öyle olduğunu düşünüp bir süre mantar kremi kullandım çok az bir süre daha sonradan farkettiğim birşey oldu banyosunu ne zaman taksam sadece o bölgeyi ıslatma ihtiyacı duyuyor hatta aksırıp tıksırıncaya kadar suya daldırıyor. Bunun bir sebebi varmı?
Dişi kuşlar kızıştıkları dönemde gagaları öyle oluyor

Bu kuşların cinsiyetini bilemeyen kuşçunun olması tuhaf. Yaşını başını almış kuşlar nihayetinde. Sorunun erkekte olma ihtimalini düşünüyorum. Çünkü yanlış anlamadıysam yaklaşık iki yıl tek başına bakmışsınız. Bu süre zarfı sonunda, kendi türüne ilgisi kaybolmuş olabilir. Dişi kızışmış ama erkekte tık yok. Yaşı da epey var erkeğin. İmkansız değil ama zor olduğunu şimdiden söyleyeyim. Ayırma yöntemini denemeniz lazım bence. Dişiyi farklı kafese alıp, erkeğin kafesinde yuvalığı takılı tutun, en az bir hafta birbirlerini görmesin ve duymasınlar. Sonrasında kademeli olarak, önce duyup göremeyecekleri, sonra birbirlerini görebilecekleri (mesela aynı odanın farklı uçları) en son olarak da kafesleri yanyana koyun. Bu süreç de yaklaşık bir hafta 10 gün kadar sürsün. Bu sırada her ikisine de kızıştırıcı besin takviyesi yapın (Özellikle erkeğe). Bu da sonuç vermezse bu çiftten yumurta alma şansınız neredeyse yok denecek kadar azdır.

Kafeslerini ayırmam işe yararmı bu sitede okudum yanlış hatırlamıyırsam 3 gün birbirlerini görüp duymayacaklar 3 gün duycaklar ama görmeyecekler 3 gün hem duyup hem görcekler yöntemi? Yeni eş almayı en son çare düşünmek istiyorum. Aslında benim derdim illa yavrulatmaktan ziyade bu ikisinin bebişi olması :) çünkü inanın artık kuştan çok daha fazlası benim için bu tipsizler

Bu kuşların cinsiyetini bilemeyen kuşçunun olması tuhaf. Yaşını başını almış kuşlar nihayetinde. Sorunun erkekte olma ihtimalini düşünüyorum. Çünkü yanlış anlamadıysam yaklaşık iki yıl tek başına bakmışsınız. Bu süre zarfı sonunda, kendi türüne ilgisi kaybolmuş olabilir. Dişi kızışmış ama erkekte tık yok. Yaşı da epey var erkeğin. İmkansız değil ama zor olduğunu şimdiden söyleyeyim. Ayırma yöntemini denemeniz lazım bence. Dişiyi farklı kafese alıp, erkeğin kafesinde yuvalığı takılı tutun, en az bir hafta birbirlerini görmesin ve duymasınlar. Sonrasında kademeli olarak, önce duyup göremeyecekleri, sonra birbirlerini görebilecekleri (mesela aynı odanın farklı uçları) en son olarak da kafesleri yanyana koyun. Bu süreç de yaklaşık bir hafta 10 gün kadar sürsün. Bu sırada her ikisine de kızıştırıcı besin takviyesi yapın (Özellikle erkeğe). Bu da sonuç vermezse bu çiftten yumurta alma şansınız neredeyse yok denecek kadar azdır.
Çok teşekkür ederim öncelikle. Bu ayırma yöntemi onları strese sokup zarar vermez değilmi? Birde dişiyede takviye yapmalımıyım?

Şuan ayırdım ikiside farklı köşelerinde evin ama deli gibi sesleniyorlar birbirlerine bişey olmaz değilmi küsüp içine kapanmaz yada korkmazlar?

Bu kadar uzun süredir beraber olmanız onları sizin için farklı kılacağından kısa süreli ayırma başarısız olursa, daha sonra işe yaramayabilir. Çünkü bunlar zeki kuşlar ve daha sonraki denemelerde nasıl olsa eşinin yanına geleceğini öğrenebilir. İki yıldır birlikteler ve ayrılmak onları etkileyecektir. Yavaş yavaş birleştirmek ise, birbirlerine karşı daha istekli olmalarını sağlayacaktır. Sürecin uzun olmasında yarar var bence. Peyniri fazla tüketmedikleri sürece sıkıntı olmaz hatta az miktarda tüketilmesi, sindirim sistemi için faydası olur. Yem kusmaları anlaştıklarının göstergesi olabilir. Dalaşmalarının bir çok sebebi olabilir. Tavsiyem, yaşamlarını devam ettirmeleri için gerekli olanlar haricinde kafesteki (öncelikle oyuncak) ilgilerini çekebilecek herşeyi çıkarın. Her zaman söylediğim şey şudur: Tek kuş sahibiyle, çift kuş eşiyle ilgilensin, oyuncaklarla değil.

Sıkıntı olmaz merak etmeyin, mutlaka etkilenecekler. Bunca zamandır birlikteler. Birbirlerini duyamazlarsa daha iyi olur.
Dişi şu an kızışmış durumda, bir miktar ona da takviye yapın. İnşallah siz birleştirinceye kadar kızgınlığı geçmez. Dişiyi farklı kafede alıp, erkeğin kafesinde yuvalığın takılı olmasını tavsiye ederim.

Şuan daha sakinler herşey yolunda gibi umarım Elvis'in baba olduğunu görürüm :) herşey için teşekkürler

Geri