Karadeniz Pet

Çıtadan tünek yaptım iyimi sizce?

Gurkan22

Meraklı Üye
Çıtadan tünek yaptım kuş ayağı için iyimidir tünek dikdörtgen yalnız işte böyle,

e3ad3f0b1957ea520cf5d261f1e75d40.jpg
bb9688809aff40db74600691f2ad3462.jpg

VSP355g cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2 cm

Merhaba o ortaki tünek tamamen gereksiz bence iki tünek var zaten kuşlar zıplaya zıplaya gideceğine bırakın biraz kanat çırpsın. Ben böyle düşünüyorum.

2 cm biraz fazla gibi 1-1,5 cm daha uygun olurdu. Yinede elinize sağlık.

Merhaba o ortaki tünek tamamen gereksiz bence iki tünek var zaten kuşlar zıplaya zıplaya gideceğine bırakın biraz kanat çırpsın. Ben böyle düşünüyorum.
O tüneği göstermek amaçlı koydum. Sorum o ortadaki tünek üzerine. Normalde 2 tNe var.

Yapabiliyorsanız yapın yuvarlayın sonuçta doğada boyle dümdüz tahta üzerinde durmuyor bu hayvanlar daha doğal olur. Zararı olurmu böyle olmasının derseniz bir fikrim yok malesef

Hesapladım yontunca 1.5cmye düşüyor yapacaklarada tavsiyem gerçekten çok güzel oldu kafes daha doğalımsı oldu

Kare veya dikdörtgen olan tünekleri üretim için daha elverişli olduğunu söyleyen üreticiler var. İster kare ister yuvarlak olsun. Bundan daha önemli çapı yani kuşun tünekte rahat durabileceği ölçüdür. Eğer bu şekilde olsun derseniz 1,5 cm ye göre ayarlayıp fazlalığını boylamasına kesebilirsiniz.

Yaptım arkadaşlar. Kuşun ayağı tüneği çok rahat tutundu. Yuvarlağa göre iyi bence kaşıma yönünden

Çıtadan tünek yaptım kuş ayağı için iyimidir tünek dikdörtgen yalnız işte böyle,

e3ad3f0b1957ea520cf5d261f1e75d40.jpg
bb9688809aff40db74600691f2ad3462.jpg

Hayırlı olsun güzel duruyor biraz kalındı zaten inceltmişsiniz.
Tahtadan kafwsinize ne oldu acaba o kadar uğraşıp yapmıştınız ☺

Tünek düzeni tamamen yanlış. Hem keskin köşeli uygun değil. Hem tünekler arası zıplayacaktır. Uçmaması yağlanma yaptıracaktır. İlginizi çekiyorsa benim aşağıdaki youtube kanalımda bu konuda bir video var.

Tünek düzeni tamamen yanlış. Hem keskin köşeli uygun değil. Hem tünekler arası zıplayacaktır. Uçmaması yağlanma yaptıracaktır. İlginizi çekiyorsa benim aşağıdaki youtube kanalımda bu konuda bir video var.
Kesinlikle yanlış değil. 2 adet tünek var bir ilerii bir geri uçuyorlar. Ortadaki tüneği tanıtım amaçlı koydum. 3. Sorudada cevaplamıştım.

Ayrıca bunların asıl kafesi bu

416c24936e76d44eb029bc4ff44addfa.jpg

43c7255cee18f8c7e6683497b2303c15.jpg

Bunda yağlanma olmaz herhalde?

Son düzenleme:
Hayırlı olsun güzel duruyor biraz kalındı zaten inceltmişsiniz.
Tahtadan kafwsinize ne oldu acaba o kadar uğraşıp yapmıştınız [emoji5]
[emoji1] [emoji1] demek dikkatinizi çekti kafesi yıkıyorum küvetin içinde köpüklüve sıcak suda az önce çıkardım sabaha kurur onun için bu kafese koydum yani bişi olmadı

Kardeşim kızacaksınız ama kocaman kafesi verimsiz kullanmışsınız. Boydan boya olan o uzun tüneği çıkarmak ve aşağıdaki tünekleri daha yukarıya alıp aralarını münkün olduğunca açmak ve gerekli ise aşağı yine bir veya 2 tünek hepsi kafesin kısa kafesin yönünde ama araları uzak olacak şekilde koyman daha doğru olur.
Normal olarak kuşlar en üst tüneğe çıkıp o tünekte yan yan gideceklerdir. Tabi tercih sizindir. Bizimki sadece bir öneri.

Kardeşim kızacaksınız ama kocaman kafesi verimsiz kullanmışsınız. Boydan boya olan o uzun tüneği çıkarmak ve aşağıdaki tünekleri daha yukarıya alıp aralarını münkün olduğunca açmak ve gerekli ise aşağı yine bir veya 2 tünek hepsi kafesin kısa kafesin yönünde ama araları uzak olacak şekilde koyman daha doğru olur.
Normal olarak kuşlar en üst tüneğe çıkıp o tünekte yan yan gideceklerdir. Tabi tercih sizindir. Bizimki sadece bir öneri.
Tavsiye için teşekkürler. Benim kuşlarım gerçekten çok yaramaz. Bir insan gibi işine işine geleni yapıyor işine geleni yapmıyor. Zaten tünekte pek fazla vakit geçirmiyor. Daha çok uçup birbirlerini kovalıyor. Uçmasalar dediğinizi yaparım. Alttaki tünekleri üste alın demişsiniz. Üste alırsam uçma yeri daralacak. Hem 1 hafta sonra ondalara göre bir ağaç gelicek sipariş ettim. Tünek falan koymucam ağaçta durcaklar. Doğal ortam yani.

Köşeli tünek, kuşun ayağını farklı şekilde de kullanacak olması açısından sağlığı için olumlu sanırım. Yani aynı çaplarda bir yuvarlak bir köşeli ahşap tünek olması güzel.
Ahşap kafese gelince, yukarı doğru değil de yana doğru genişleyen kafesler, uçuş yönü açısından daha mantıklı bence.

Köşeli tünek, kuşun ayağını farklı şekilde de kullanacak olması açısından sağlığı için olumlu sanırım. Yani aynı çaplarda bir yuvarlak bir köşeli ahşap tünek olması güzel.
Ahşap kafese gelince, yukarı doğru değil de yana doğru genişleyen kafesler, uçuş yönü açısından daha mantıklı bence.
Kafeste kuşlar en aşağı atlıyor en yukarıya kadar uçuyor. Ayrıca yer sıkıntısı oldugu için dik yaptım

60d73dc134e9ed3f9ef4ec966ce4db88.jpg

Tahta kafesten kalan çıtalarla bunları yaptım. 1de merdiven var fakat birleştirmesi kaldı.

Geri