Karadeniz Pet

Çok Bilgili Bir İnsana İhtiyacımız Var Çözemiyoruz

Maddog

Yeni Üye
DCD2E2AE-A1F6-450C-AC74-60B7BBDD6D7B.jpeg
A91F75C9-105F-4B20-8960-D9EE42E78C6C.jpeg
Arkadaşlar selam, muhabbet kuşumun çok ciddi bir sağlık sorunu var, çok tecrübeli arkadaşlar cevaplarsa sevinirim, kuşta pazar günü tamamiyle uyku durumuna geçip beslenmeme, yutkunmaya çalışma, ağızdan çıt çıt ses çıkarma ve yüz-kafa bölgesi aşırı kaşınması görüldü. Kuyrukta sürekli sallanma ve çok sık yutkunmaya çalışma hareketi gözlemlendi.

Veterineri aradık sonrasında da kuşu götürdük. Önce boğazına birşey mi takıldı diye baktılar ama net birşey göremediler. Belirtilerin üst solunum yolu enfeksiyonu olabileceğini söyledim ve bir tanıdığımızın Vil-Floks kullanmamızı önerdiğini ilettim. Veteriner yarım su kabı suya 5 damla Baytril-K ve 2 damla Aminosol koyup karıştırmamızı ve şırıngayla çekip kuşa sabah, akşam 3 damla ağızdan yutturmamızı söyledi. 3 damla ilaçtan sonra yine ağızdan biraz su damlatmamızı tavsiye etti. Tedaviye başladık, kuş 3 gün içinde biraz toparlandı, ara ara yem yiyor, çok nadir de olsa su içiyor fakat gün içi herhangi bir saat yanına gittiğimizde uyku hali devam ediyor ve hareketlenmiyor.

Kuşu izlemeyi sürdürdüm ve çok sık kafasını kafesin çeşitli yerlerine sürtüp kaşıdığını ve boyun bölgesinde biraz şişlik olduğunu gördüm. Yutkunmaya çalışma hareketi de aralıksız sürüyor. Gaga kısmından çıt çıt ses geliyor. Yaptığım araştırmada bunun hava kesesi paraziti olabileceğini ve ense derisine sadece 1 küçük damla Vilmectin damlatıldığını öğrendim. Kuşa bu aşamada ne uygulamalıyım? Benzer tanısı veya tecrübesi olan var mı? Bu hastalık ne olabilir?

Saygılar

Ekli dosyayı görüntüle 27005 Ekli dosyayı görüntüle 27004 Arkadaşlar selam, muhabbet kuşumun çok ciddi bir sağlık sorunu var, çok tecrübeli arkadaşlar cevaplarsa sevinirim, kuşta pazar günü tamamiyle uyku durumuna geçip beslenmeme, yutkunmaya çalışma, ağızdan çıt çıt ses çıkarma ve yüz-kafa bölgesi aşırı kaşınması görüldü. Kuyrukta sürekli sallanma ve çok sık yutkunmaya çalışma hareketi gözlemlendi.

Veterineri aradık sonrasında da kuşu götürdük. Önce boğazına birşey mi takıldı diye baktılar ama net birşey göremediler. Belirtilerin üst solunum yolu enfeksiyonu olabileceğini söyledim ve bir tanıdığımızın Vil-Floks kullanmamızı önerdiğini ilettim. Veteriner yarım su kabı suya 5 damla Baytril-K ve 2 damla Aminosol koyup karıştırmamızı ve şırıngayla çekip kuşa sabah, akşam 3 damla ağızdan yutturmamızı söyledi. 3 damla ilaçtan sonra yine ağızdan biraz su damlatmamızı tavsiye etti. Tedaviye başladık, kuş 3 gün içinde biraz toparlandı, ara ara yem yiyor, çok nadir de olsa su içiyor fakat gün içi herhangi bir saat yanına gittiğimizde uyku hali devam ediyor ve hareketlenmiyor.

Kuşu izlemeyi sürdürdüm ve çok sık kafasını kafesin çeşitli yerlerine sürtüp kaşıdığını ve boyun bölgesinde biraz şişlik olduğunu gördüm. Yutkunmaya çalışma hareketi de aralıksız sürüyor. Gaga kısmından çıt çıt ses geliyor. Yaptığım araştırmada bunun hava kesesi paraziti olabileceğini ve ense derisine sadece 1 küçük damla Vilmectin damlatıldığını öğrendim. Kuşa bu aşamada ne uygulamalıyım? Benzer tanısı veya tecrübesi olan var mı? Bu hastalık ne olabilir?

Saygılar
Kusunuzda buyuk ihtimal kursak mantati var sabah aksam agzina 1 damla mikostatin verjn diski durumunu paylasirsaniz daha iyi olur

Taş tabletten çivi yazısı ile gönderildi [emoji23]

Kuşa aşırı yüklenilmiş böyle sürekli antibiyotik dayanırsa o kuş gider ben sizi uyarayım..Papaganlar (muhabbet kuşu da bir paoagan türüdür) antibiyotik konusunda çok hassastır..Dikkat edilmesi lazım..Burayı okuyun lütfen.Hatta facebook sayfasından yazın Nehir Hanım uzmandır bu konuda..

http://papaganokulu.org/tedavi.html

Ben dışkıda bi sorun göremedim.Ezbere mikostatin filan damlatmayın hayvanı yeterince zehirlemiş aldığı antibiyotik yığını..Kuşlarda baytril filan kullanılmaması gerekir ya da çok çok iyi bilen biri ayarlayarak dikkatli verecek..Maşallah veterinerler su gibi baytril yazıyor hayret ediyorum.

Semiha Hanım dün akşam itibariyle Baytril K ve Aminosol’ü bıraktık. Geçmişte benzer bir vakayı iyileştirmiş birinden tedavi tavsiyesi aldım, 5 yeni ilaç temin ettim, uygulamamı istediği tedavi şu şekilde:

200 ml su dolduruyorum, bu suya

Macrol 125 toz (1 pirinç tanesi boyutunda)
Monodoks kapsül (1 pirinç tanesi boyutunda)
Mikostatin şurup (0,1 ml)
Sanasol şurup (0,1 ml)
Polgyl serum (0,1 ml)

Sonrasında suyu karıştırıp suluğa koyuyorum, kuşun yemini komple değiştirmem istendi taze yeni alınmış yemle ayrıca bir yem kabına perilla, yulaf, kenevir, mavi haşhaş koymam istendi. Bu şekilde kuşun sağlığına kavuşacağı söylendi, 2-3 saat önce ilk sıvıyı hazırladım, pek su içmediğinden gagadan şırıngayla 3 damla içirdim. Sizce bu şekilde devam etmeli miyim? Bugün aşırı uyuyor ve nefes almakta çok zorlanıyor, aşırı halsiz.

Semiha Hanım dün akşam itibariyle Baytril K ve Aminosol’ü bıraktık. Geçmişte benzer bir vakayı iyileştirmiş birinden tedavi tavsiyesi aldım, 5 yeni ilaç temin ettim, uygulamamı istediği tedavi şu şekilde:

200 ml su dolduruyorum, bu suya

Macrol 125 toz (1 pirinç tanesi boyutunda)
Monodoks kapsül (1 pirinç tanesi boyutunda)
Mikostatin şurup (0,1 ml)
Sanasol şurup (0,1 ml)
Polgyl serum (0,1 ml)

Sonrasında suyu karıştırıp suluğa koyuyorum, kuşun yemini komple değiştirmem istendi taze yeni alınmış yemle ayrıca bir yem kabına perilla, yulaf, kenevir, mavi haşhaş koymam istendi. Bu şekilde kuşun sağlığına kavuşacağı söylendi, 2-3 saat önce ilk sıvıyı hazırladım, pek su içmediğinden gagadan şırıngayla 3 damla içirdim. Sizce bu şekilde devam etmeli miyim? Bugün aşırı uyuyor ve nefes almakta çok zorlanıyor, aşırı halsiz.
Açıkça fikrimi beyan edeyim; böylesine hassas bir durumda yeni bir ilaç tedavisini kaldıramayabilir..Bahsettiğiniz dünya kadar ilacı karışım yapıp vermek..İlaçtan da ağırlaşmış olabilir hayvan..Bitkisel ve doğal besinlerle tedavi etmelisiniz...Favebooktan papagan okulu sayfasına yazın mutlaka..Ben de bir arkadaşım vasıtasıyla iletişime geçmeye çalışacağım..Umarım faydalı oluruz bu zavalıya..

Açıkça fikrimi beyan edeyim; böylesine hassas bir durumda yeni bir ilaç tedavisini kaldıramayabilir..Bahsettiğiniz dünya kadar ilacı karışım yapıp vermek..İlaçtan da ağırlaşmış olabilir hayvan..Bitkisel ve doğal besinlerle tedavi etmelisiniz...Favebooktan papagan okulu sayfasına yazın mutlaka..Ben de bir arkadaşım vasıtasıyla iletişime geçmeye çalışacağım..Umarım faydalı oluruz bu zavalıya..

Semiha Hanım merhaba, son durum şöyle, kuşa ilaç vermeyi kestim çünkü yem yemeyi ve su içmeyi bıraktı, pirinç unu+su+1 damla bal+yarım çay kaşığı yoğurt+çok çok küçük çay kaşığının 1/10’u kadar tarçınla lapa yapıp zor da olsa kuşa yedirdik ve ekinezya-civanperçemi-karahindiba ile içecek hazırladık, kuşa ağızdan su, içeceği ve mamayı zor da olsa verdik, kuş sonrasında tam zamanlı uyumaya geçti, sabah kuşa Polgyl serum verdik, sıvı ihtiyacını karşılamakla uğraştık, tüm gün uyudu, dışkısı yeşil sıvı bir hâl aldı ara ara, 2 kere yeme indiğini gördük, gece tekrar uyandırdık, kendisini eldiven takıp tutacağımızı bildiğinden ürktü, geri çekildik ve kuş bir yem kabına gidip yem yedi sonra diğer kaptan yedi ve su içti. Bu döngüyü dün gece 4-5 kere tekrarladı. Tahmini 30-40 tane yem yedi ve iyi derecede su içti. Antibiyotik etkisinden çıktı sanırım. Kuşa bu beslenmesinden sonra 1,5 damla micostatin verdik. Sonrasında kuş çekildi, dinlendi ve 2 kere daha yem kabına inip yem yedi gece saat 3 olunca uyku moduna geçti, ışığını kapatıp uyumasına izin verdik. Serumu kestik, sabah tekrar micostatin verdik ve şu an gözleme devam ediyoruz, kuşu bugün 2 kere yem kabında gördük. Sorunumuz şu, kuşun gaga altı göğüs bölgesi çok şişik, nefes alıp verirken daha da şişiyor, yutkunma hareketleri devam ediyor ve uyku hali devam ediyor. Yaşamak için inanılmaz direniyor ve ben de yaşaması için sonuna kadar çabalıyorum. Göğüs sorununun micostatinle çözüleceğini düşünüyor musunuz?

Semiha Hanım merhaba, son durum şöyle, kuşa ilaç vermeyi kestim çünkü yem yemeyi ve su içmeyi bıraktı, pirinç unu+su+1 damla bal+yarım çay kaşığı yoğurt+çok çok küçük çay kaşığının 1/10’u kadar tarçınla lapa yapıp zor da olsa kuşa yedirdik ve ekinezya-civanperçemi-karahindiba ile içecek hazırladık, kuşa ağızdan su, içeceği ve mamayı zor da olsa verdik, kuş sonrasında tam zamanlı uyumaya geçti, sabah kuşa Polgyl serum verdik, sıvı ihtiyacını karşılamakla uğraştık, tüm gün uyudu, dışkısı yeşil sıvı bir hâl aldı ara ara, 2 kere yeme indiğini gördük, gece tekrar uyandırdık, kendisini eldiven takıp tutacağımızı bildiğinden ürktü, geri çekildik ve kuş bir yem kabına gidip yem yedi sonra diğer kaptan yedi ve su içti. Bu döngüyü dün gece 4-5 kere tekrarladı. Tahmini 30-40 tane yem yedi ve iyi derecede su içti. Antibiyotik etkisinden çıktı sanırım. Kuşa bu beslenmesinden sonra 1,5 damla micostatin verdik. Sonrasında kuş çekildi, dinlendi ve 2 kere daha yem kabına inip yem yedi gece saat 3 olunca uyku moduna geçti, ışığını kapatıp uyumasına izin verdik. Serumu kestik, sabah tekrar micostatin verdik ve şu an gözleme devam ediyoruz, kuşu bugün 2 kere yem kabında gördük. Sorunumuz şu, kuşun gaga altı göğüs bölgesi çok şişik, nefes alıp verirken daha da şişiyor, yutkunma hareketleri devam ediyor ve uyku hali devam ediyor. Yaşamak için inanılmaz direniyor ve ben de yaşaması için sonuna kadar çabalıyorum. Göğüs sorununun micostatinle çözüleceğini düşünüyor musunuz?
Bakın ben olsam bu kadar ilaç yüklenmiş kuşa daha da ilaç vermem.Anlıyorum bi an önce iyileşsin istiyorsunuz fakat kuşlarda ilaçların yan etkileri çok hızlı etki eder ; şimdi iyileşir fakat böbrek bittikten sonra kuşu iyileştirmeye imkan kalmaz..
Siz ağızdam günde 1 kea besleyin, yem yeme durumuna göre ikiye çıkartın..Çaylara devam edin muhakkak..Bağışıklığı arttıkça zaten iyileşecektir..Ben sadece bitki ile iyileşen kuşlar gördüm...Siz bence bir de seranın bi ürünü var linkini vereyim ondan sipariş edin evde dursun.Ben üşütme belirtileri gördüğüm zaman 1 hafta boyunca günde bir kez 2-3 damla şeklinde kullanırım..İlaç kullanmadan solunum sıkıntısı olduğunda bitki desteği + sera ile kolaylıkla atlatabilirsiniz..Asla kulaktan kulağa yayılan ilaç tavsiyelerine uymamanızı tavsiye ederim.Malum kuştan anlayan veteriner de çok çok nadir...Kuşunuzun toparlamasına çok sevindim umarım hızla iyileşir.Buradan yazın biz de takip edelim.. Hek bahsettiğim ürünün linkini, hem de bir başka bilgilendirme yazısı paylaşıyorum okursanız gayet iyi faydalanırsınız(muhabbetler de papagan türüdür).

https://www.juenpetmarket.com/sera-bronchipur-w-bitkisel-enerji-icecegi-50-ml-u-9084

Kuşun ağzını koklayın kötü ekşimsi bir koku varsa ki yazdıklarınıza göre vardır. Mikostatine devam edin. Çünkü trikomonas ihtimali var. İlaç kullanırken daldan dala atlamak hiç ilaç kullanmamaktan bile kötüdür. 5-6 gün kadar mikostatine devam edin. Suyuna da 5 damla sirke katın. 3. Günün akşamı gelişmeleri yazın.

Kuşun ağzını koklayın kötü ekşimsi bir koku varsa ki yazdıklarınıza göre vardır. Mikostatine devam edin. Çünkü trikomonas ihtimali var. İlaç kullanırken daldan dala atlamak hiç ilaç kullanmamaktan bile kötüdür. 5-6 gün kadar mikostatine devam edin. Suyuna da 5 damla sirke katın. 3. Günün akşamı gelişmeleri yazın.

Selçuk Bey selam Micostatine’e devam ettik, sonrasında bıraktık, 7-8 gündür hiçbir ilaç vermiyoruz, genel anlamda biraz daha hareketli, hiç ötmüyordu artık ötüyor, yem yemesi ve su içmesi düzenli gibi görünüyor, sorunlara gelirsek yutkunma hareketini sık sık yapmaya devam ediyor, sanki ağzında yem varmış gibi sürekli çiğneme hareketi yapıyor, göğsündeki şişlik indi ama arada yine şişe şişe nefes alıp verdiğini görüyorum, gözleri canlı bakıyor, kuyruğu sallanmaya devam ediyor, gece ara ara çıt çıt çıt sesle nefes alıp verdiğini duyuyorum. Durum bu şekilde, birkaç kişiye daha sordum 8 gündür ilaç vermedim, Triflucan şurup bulup verebileceğimi söylediler, Micostatine’in sadece mantarın ilerleyişini durduğunu ama hastalığı çözmediğini söylediler, Triflucan’a başlayalım mı? Hayvan yem dışında önüne haşlanmış yumurta beyazı koyduğumda, dilim elma koyduğumda korkup yanaşmıyor, nasıl bir besinle daha iyi beslenmesini ve güçlenmesini sağlarım? Bu arada kuş sanırım tüye girdi, uzun bir kanat parçası ve küçük tüylerden çok fazla döküyor ayrıca yüzü aşırı kaşınıyor, sürekli kafasını kafese sürtüp kaşıyor hastalıktan dolayı sanırım

Son düzenleme:
Bakın ben olsam bu kadar ilaç yüklenmiş kuşa daha da ilaç vermem.Anlıyorum bi an önce iyileşsin istiyorsunuz fakat kuşlarda ilaçların yan etkileri çok hızlı etki eder ; şimdi iyileşir fakat böbrek bittikten sonra kuşu iyileştirmeye imkan kalmaz..
Siz ağızdam günde 1 kea besleyin, yem yeme durumuna göre ikiye çıkartın..Çaylara devam edin muhakkak..Bağışıklığı arttıkça zaten iyileşecektir..Ben sadece bitki ile iyileşen kuşlar gördüm...Siz bence bir de seranın bi ürünü var linkini vereyim ondan sipariş edin evde dursun.Ben üşütme belirtileri gördüğüm zaman 1 hafta boyunca günde bir kez 2-3 damla şeklinde kullanırım..İlaç kullanmadan solunum sıkıntısı olduğunda bitki desteği + sera ile kolaylıkla atlatabilirsiniz..Asla kulaktan kulağa yayılan ilaç tavsiyelerine uymamanızı tavsiye ederim.Malum kuştan anlayan veteriner de çok çok nadir...Kuşunuzun toparlamasına çok sevindim umarım hızla iyileşir.Buradan yazın biz de takip edelim.. Hek bahsettiğim ürünün linkini, hem de bir başka bilgilendirme yazısı paylaşıyorum okursanız gayet iyi faydalanırsınız(muhabbetler de papagan türüdür).

https://www.juenpetmarket.com/sera-bronchipur-w-bitkisel-enerji-icecegi-50-ml-u-9084

Semiha Hanım selam Micostatine’e devam ettik, sonrasında bıraktık, 7-8 gündür hiçbir ilaç vermiyoruz, genel anlamda biraz daha hareketli, hiç ötmüyordu artık ötüyor, yem yemesi ve su içmesi düzenli gibi görünüyor, sorunlara gelirsek yutkunma hareketini sık sık yapmaya devam ediyor, sanki ağzında yem varmış gibi sürekli çiğneme hareketi yapıyor, göğsündeki şişlik indi ama arada yine şişe şişe nefes alıp verdiğini görüyorum, gözleri canlı bakıyor, kuyruğu sallanmaya devam ediyor, gece ara ara çıt çıt çıt sesle nefes alıp verdiğini duyuyorum. Durum bu şekilde, birkaç kişiye daha sordum 8 gündür ilaç vermedim, Triflucan şurup bulup verebileceğimi söylediler, Micostatine’in sadece mantarın ilerleyişini durduğunu ama hastalığı çözmediğini söylediler, Triflucan’a başlayalım mı? Hayvan yem dışında önüne haşlanmış yumurta beyazı koyduğumda, dilim elma koyduğumda korkup yanaşmıyor, nasıl bir besinle daha iyi beslenmesini ve güçlenmesini sağlarım? Bu arada kuş sanırım tüye girdi, uzun bir kanat parçası ve küçük tüylerden çok fazla döküyor ayrıca yüzü aşırı kaşınıyor, sürekli kafasını kafese sürtüp kaşıyor hastalıktan dolayı sanırım

Son düzenleme:
Kafesinizdeki aksesuarlari yanlis koymussunuz. Suya ulasabilecegi tunek yok. Ayrica plastik tunekler mantar gibi hastaliklar icin cok elverisli. Neden ahsap kafes tercih etmediniz?

Kalamar kemigi ve kum da goremedim. Kusunuz bu yuzden direncsiz kalmistir.

Kalamar kemigi ve kum da goremedim. Kusunuz bu yuzden direncsiz kalmistir.

Kursak mantarı sürecinde kafese kesinlikle kum koymayın demişlerdi, gaga taşı, yem, su dışında kafesinde birşey yok, 2 kat büyüklükte bir kafes aldım, hastalığı geçince o kafese koyacağım, kafasını sürekli etrafa sürterek kaşıyor, ara ara da kanat içi temizliği yapıyor, sürekli ağzında birşey çiğniyormuş gibi ağzını oynatıp yutkunuyor, kuyruğu yukarı aşağı sallanıyor, yem yemesinde ve su içmesinde bir sorun yok, bazen nefes alıp verirken göğüs kısmı aşırı şişip küçülüyor, hastalık başlangıcında full uyuyup yem yemeden ve su içmeden kesilmiş, aşırı kabarık duruyordu. Şu an durum anlattığım gibi, çözüm arıyorum.

Geri