Karadeniz Pet

Çok Kaşınıyor

Faruk KILIÇ

Meraklı Üye
Kuşum gagasıyla ayağıyla kendisini bayağı kaşıyor.Muhabbet kuşumu 1 ay önce almıştım o zamandan beridir var ama bit felan hiç görmedim kafeste yada tüyünde bit olsa görünmez mi?Bende bit spreyleri var ondan alıp kanatlarının altına sıkmayı düşünüyorum?Ne yapamamı önerirsiniz?Teşekkürler.

Bu aralar hava sıcak . Banyo verebilirsin

Banyoluk yok banyoluk alacağım.Neden kaşınıyor yıkanmadığı için mi?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:17 -->-> Daha önceki mesaj 19:29 --

İlaç olarak Pelagos Provit mi yoksa avisprey mi iyi hangisini alayım sizce?

Kuş kaç aylık yada kaç yaşında? Tüy değişiminde olabilirmi?

2-3 aylık tüylerinde problem yok

Aynen bunalmis olabilir bir banyo verin ve ilaclayin bitleri siz gözle zor görürsünüz

Hafif sıcak suyla suyu tuttum sonrada kurutma makinası ile ne sıcak ne soğuk ayarı ile kuruttum.

Kurutma makinasını bizim arkadaş kullanmıştı kuş ishalden öldü bu konu dikkatli olmalısınız

Vallahi burada banyo ver dediler verdik mecbur kurutlması lazım artık şansa kadare:(

Kurutma makinesiyle kurutmayın. Oda sıcak olsun yeter. Tüylerine zarara vermeden havluyla kurutun sadece. O spreyleride bitten emin olmadan sıkmayın. Kuşa zarar verirsiniz. Sirkeli suyla fısfıslayın

Merhaba. Banyo ver demişlerdir de, kurutma makinesiyle kurut dememişlerdir bence. Kendi kendine kurur. Genlerinde var çünkü. Böyle yaparsanız zarar verirsiniz kuşa. Sonra üzülürsünüz.

Üstüne vura vura söylüyorum kuşlarınızı elinizle yıkamayın bırakın onlar yikansin sonra da lütfen ama lütfen siz kurutmayin kendileri kurulanir ortamı sıcak olsun yeter

Yusuf, bazen öyle kirleniyor ki kuş (yemek içine girip tüyleri yağ içinde kalabiliyor, tatlya girip ağdalanabiliyor.), kendi yıkanması ya da fısfıs kar etmiyor, sabunlu su şart oluyor, o gibi durumlarda elle kıyamaya mecbur kalınıyor.
Böyle bir durumda sabunlu ve sade 2 kap ılık su yapıp önce sabunlu suda çık sıkıp hırpalamadan yıkanıp sonra durulanmalı ve kafası dışarda kalacak şekilde havluya sarılıp kuruması beklenmeli.

Tabiki bunlar istisnalar ağabey o zaman dediklerini uygulayabilirsiniz belki de veterinerlerde şampuanları vs oluyor o gibi durumlarda veteriner gözetiminde uygulanabilir haklısın

Allahtan hasta(ishal) felan olmadı durumu gayet iyi çok hareketli bi daha yıkamam banyoluk alacağım havalar ısıninca kafese takarim kendi yıkanır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yusuf, bazen öyle kirleniyor ki kuş (yemek içine girip tüyleri yağ içinde kalabiliyor, tatlya girip ağdalanabiliyor.), kendi yıkanması ya da fısfıs kar etmiyor, sabunlu su şart oluyor, o gibi durumlarda elle kıyamaya mecbur kalınıyor.
Böyle bir durumda sabunlu ve sade 2 kap ılık su yapıp önce sabunlu suda çık sıkıp hırpalamadan yıkanıp sonra durulanmalı ve kafası dışarda kalacak şekilde havluya sarılıp kuruması beklenmeli.

Kuşlarımızın vücurlarına sabun şampuan çok zararlı. Bazen yağa batıyor kuşlar. Böyle haspel kadar karşılalaşılan durumlar dışında sabun çok zararlı. Sirkeli aleveralı su pırıl pırıl yapar. Kanedimiz yıkayavaksakda anva tüylere zarar vermeden kabtan su damlatarak yıkayabiliriz. Çeşme altında kulaklarına su kaçması ölümcül.

Kuşlarımızın vücurlarına sabun şampuan çok zararlı. Bazen yağa batıyor kuşlar. Böyle haspel kadar karşılalaşılan durumlar dışında sabun çok zararlı. Sirkeli aleveralı su pırıl pırıl yapar. Kanedimiz yıkayavaksakda anva tüylere zarar vermeden kabtan su damlatarak yıkayabiliriz. Çeşme altında kulaklarına su kaçması ölümcül.

Kafası dışarıda kalacak şekilde ılık su dolu kaba soksak olu mu İlknur Hanım? :)

Geri