Karadeniz Pet

Çok Üzgünüm

Belinay Aksoy

Meraklı Üye
Bazen sıkıntınızı nereye nasıl atacağınızı bilmesiniz ya işte bende öyleyim şu an. En iyisi sizlerler dertleşmek sanırım. Bilen bilir bir kuş aldım geçimsiz çıktı ona eş beğendireyim derken önce 4 çift oldu o dört çiftin yavrularıyla birlikte evin bir odası kafes doldu. Pişman mıyım peki? Hayır kesinlikle değilim. Ama Aralık ayından beri olan bir şey var ki beni çok üzüyor.

Tayinim doğuya çıktı sırf onlardan ayrılmamak için çare bulana kadar izinlerle raporlarla idare ediyorum. Ama Aralık ayının ilk haftasında 3 gün arayla 3 kuşumu kaybettim. Hepsi de kendi yavrumdu. Bugünde en son doğan yavrum 40 günlükken öldü. Forum acil durum rehberim gibidir. Çoğu zaman açılmış başlıklarda muhakkak derdime derman olan bir cevap bulmuşumdur. Ama bazen kendimi çok çaresiz hissediyorum. Bugün tam 16 saat onun can çekişmesini izledim. İnlemesi, derdini anlatamaması içimi parçalıyordu. Allah düşmanıma vermesin öyle acıyı. Onu küçücük bir mezarın içine koyunca kendimi suçlu hissettim her zamanki gibi.
Üretici değilim, ama evde bir üreticide olan kadar kuş vardır. Her sabah büyük bir korkuyla uyanıyorum ya da dışarı çıktığımda ya birşey olduysa korkusuyla geçiriyorum günü. İçimi dökmek istedim sadece. Kafanızı şişirdiysem affola. :)

İnanın okurken çok duygulandım. Üreticilerde aynı duyguyu tadıyor olabilirler belki ama bende ev üreticisi olduğum için ölen kuşum olduğunda haddinden fazla kendimde hata arıyorum ve suçlu hissediyorum kendimi. Ama ne yaparsak yapalım bazen bu gibi durumlar başımıza gelebiliyor. Umarım birdaha bu gibi bir durumla karşılaşmazsınız.

Bazen sıkıntınızı nereye nasıl atacağınızı bilmesiniz ya işte bende öyleyim şu an. En iyisi sizlerler dertleşmek sanırım. Bilen bilir bir kuş aldım geçimsiz çıktı ona eş beğendireyim derken önce 4 çift oldu o dört çiftin yavrularıyla birlikte evin bir odası kafes doldu. Pişman mıyım peki? Hayır kesinlikle değilim. Ama Aralık ayından beri olan bir şey var ki beni çok üzüyor.

Tayinim doğuya çıktı sırf onlardan ayrılmamak için çare bulana kadar izinlerle raporlarla idare ediyorum. Ama Aralık ayının ilk haftasında 3 gün arayla 3 kuşumu kaybettim. Hepsi de kendi yavrumdu. Bugünde en son doğan yavrum 40 günlükken öldü. Forum acil durum rehberim gibidir. Çoğu zaman açılmış başlıklarda muhakkak derdime derman olan bir cevap bulmuşumdur. Ama bazen kendimi çok çaresiz hissediyorum. Bugün tam 16 saat onun can çekişmesini izledim. İnlemesi, derdini anlatamaması içimi parçalıyordu. Allah düşmanıma vermesin öyle acıyı. Onu küçücük bir mezarın içine koyunca kendimi suçlu hissettim her zamanki gibi.
Üretici değilim, ama evde bir üreticide olan kadar kuş vardır. Her sabah büyük bir korkuyla uyanıyorum ya da dışarı çıktığımda ya birşey olduysa korkusuyla geçiriyorum günü. İçimi dökmek istedim sadece. Kafanızı şişirdiysem affola. :)

Geçmiş Olsun kuşlarınıza üzüldüm ama elden birşey gelmiyor onlarında bir ömrü var.Önemli olan ölene kadar onlara iyi bakmak diye düşünüyorum.

Geçmiş olsun kardeşim yapabileceğimiz bir şey olsa keşke, Rabbim yüreğindeki merhameti biliyor kendini suçlama üzülme

Teşekkürler arkadaşlar. Benimle aynı duyguları yaşadığınızı biliyorum ama o vicdan azabı yok mu yiyip bitiriyor insanı. Birde o çaresizlik hissi. Yıllardır Ankara'da yaşarım halin yolunu bilmezdim şimdi oraya gitmek için vakit bulmaya çalışıyorum, aman eksik kalmasınlar aman üzülmesinler. Yorgunluk hiç umurumda değil. Ama o çaresizlik mahvediyor.

Bugün tam 16 saat onun can çekişmesini izledim. İnlemesi, derdini anlatamaması içimi parçalıyordu. Allah düşmanıma vermesin öyle acıyı. Onu küçücük bir mezarın içine koyunca kendimi suçlu hissettim her zamanki gibi.

gözlerim doldu :(

Çok duygulandim
Daha 10 gün bile olmadi ben de ogluşumu kaybettim ellerimde öldü
Tek kuşumdu ve gözüm gibi bakiyordum
3 ay hekimlerde gezdik geç tani kondu geç kaldik
Yine bile suçlaniyorum şöyle olsaydi böyle olsaydi diye
Sizi çok iyi anliyorum

Peki hekime götürdünüz mü??
Sorma sebebim şu;sizi suçlamak için asla degil; bazi kişiler veterinere götürmüyor zavalli hayvanin ölmesini bekliyor bu sebepten sordum
Buradan o mesaji çikartmalarini önlemek için hekime götürdügünüzü de belirtmenizde fayda var

Elinden gelenin en iyisini yapmak ilk önce hekime götürerek olur buradan bu mesaji verelim
Forumlari araştirmak daha sonra gelmeli

Semiha Hanım neden yanlış anlayayım sizi. Elbette götürdüm ama her şey bir gün içerisinde oldu bitti. Sabah kafeste kan görünce hemen apar topar götürdüm ama birşey olmuyor ki. Kafesin dibinde kan var ve poposundan ( kusura bakmayın böyle bir terim kullandığım için) geliyor o kan dedim ama bana şu antibiyotiği kullan deyip geri gönderdi. Şırınga içinde verilen bir ilaç. Ne yalan söyleyeyim bizim kullandığımız sıradan bir vitamin bile olabilirdi bu.

Siz Aydınlıktaki veterinerlik fakültesine mi götürdünüz? Az önce onu soracaktım mesajla size buradan sorayım. :)

Ben aydinlikevlerde çevreli caddesinde Afacan veteriner klinigine getirdim en son hekim Zeki Bey dogru teşhisi koydu ama geç kaldik
Veterinerlige de gittik ama işte oyalandik dogru teşhisi koyamadilar zaten asistana anlatana kadar
Kaderde ölüm varmiş
Hipokalsemiden kaybettim minigimi:(
Aklinizda bulunsun iyi bir hekimdir Zeki bey

Adres için teşekkür ederim. Bundan sonra tercihim tavsiyeniz üzerine orası. :)

Son düzenleme:
bazılarıda bizleri kuşları kafese kapatan kişiler olarak görüyor halbuki dışarıda yemediği içmediği şeyleri veriyoruz.Yemiyoruz yediriyoruz, içmiyoruz içiriyoruz gözümüz gibi bakıyoruz aileden biri oluyor resmen :)

Bende bu duyguları tattım gerçekten üzücü oluyor. Yalnız sürekli suçu kendimizde ararsak bu sevdayı devam ettiremeyiz. Ben elimden geldiğince iyi bakıyorum bunun haricinde ölüm de allahın takdiri diye düşünüyorum. Yoksa altından kalkılamaz.

çok üzüldüm. :( hayvan beslemenin acı tarafı da bu olsagerek. Can sonuçta bir gün ölecek malesef. ve elimizden geleni yapsak da bu gerçek. :(

Çok üzüldüm ben de ev üreticisi (hobici) olduğum için ben de biliyorum.. Canınız sağolsun.. Bence görev yerinize gidin ve kuşlarınızı da götürün ayrılmayın onlardan

Sağolun arkadaşlar. :)
Yusuf Bey keşke götürebilsem. Doğubeyazıt'a gitmem gerekiyor. Birkaç tane olsa yanımda götürürüm ama 13 kafes 2 tane de büyük alacağım yola dayanamazlar ki hele doğudaki kış koşullarında. Yine hazırlandım bir tanesini veterinere götüreceğim. Sabaha kadar inledi durdu bırakamam ki öyle. :(

Ben bir üreticiyim ve Ölen kuşum olduğunda bende aynı üzüntüyü paylaşıyorum ve nedenini araştırıyorum. Öğrenmenin sonu yoktur arkadaşlar. Şimdi bir derneğe kayıt oldum bakalım bu tür durumlarda bize fayda sağlayıp araştırma yapmamıza yardımcı olabilecekmi.

Semiha Hanım işte sorun orada. Bir çare bulsam hiç durmayacağım. :(