Karadeniz Pet

Coni'miz Ayakları Üzerinde Durmuyor

• Konbuyu başlatan coniconi
  • Başlangıç tarihi
C

coniconi

Guest
Merhabalar öncelikle böyle bir forumu kuranlardan Allah razı olsun. Türkiye'de maalesef ki pek çok hususun çözümü için yetkili mercilerden çok internette kümelenmiş gerçek uzmanlara danışmak gerekiyor.

Bizim sorunumuz Coni'mizi bu sabah kafesin dibinde bulmamızdır. Bu kuşumuzdan evvel pek çok muhabbet kuşu baktık. İlk kez böyle bir sorunla karşılaşıyoruz.

Ayaklarını kullanmıyor.

Parmaklarını açmıyor.

Bacaklarının üst kısmından biraz zedelenme oluşmuş durumda. (Ama bunun yeni olduğunu düşünüyoruz. Yani kafesin dibinde gezmeye başladığından beri. Bu sabahtan beri kafeste geziyor. Dün bir sıkıntısı yoktu.)

Veteriner şişman olduğunu söyledi. Ki bizce değil. Bütün kuşlarımız aşağı yukarı bu boyutlarda idi. Tabi bizimde hatalı gözlemimiz olabilir.

Veterinerimiz sağolsun muayene esnasında kuşun kuyruğunu da kopardı.

Veteriner Bepanten sürün bekleyin dedi. Şişmanmış zayıflatın dedi. Yorulduğu için böyle yere çökmüştür dedi. Sizce durum nedir?

Resimleri şunlardır:

https://www.dropbox.com/s/5kh8890q10y5e1k/P1150496.JPG

Ayağının arka tarafında olan hafif zedelenme. Tahminim bu sabahtan beri kafesin yerinde gezmesiyle oluşmuş olması. Veteriner hanım ise böyle olduğu için kafeste yere çökmüştür dedi. Sizce durum nedir? Bu tahriş neden olur? Bepanten sürmeye başladım.

https://www.dropbox.com/s/y6aom8y6x53z3fz/P1150502.JPG?m

Coni'nin kafesin dibinde oturma şeklide bu. Veteriner ayakları kırık değil dedi. Herhangi birşey yokmuş kırık vs gibi. Ama iki ayağı da bu şekilde kapalı duruyor. Eski neşesi yok. Hiç konuşmuyor. Ama yemek yiyor. Öyle bir keyifsizlikte yok.

Hatta veteriner genelde kuşlar strese girer yemeklerini yemezler dedi. Ama bizimkisi gayette yemeğini yiyor. Korkulu bir hali de yok. Sadece keyifsiz doğal olarak.

Fakat şöyle de bir durum söz konusu düzgünde uçamıyor. Sabah ilk gördüğümde bir kafesten çıkarayım dedim. Düzgün uçamadı.

Yaşı da 3 en fazla 4'tür.

Yazık kardeşim geçmiş olsun inş iyileşir .

Eyvallah üstadım sağolassın. Ama ne olduğunu bir türlü çözemedim. Forumdaki konularıda bayağı bir inceledim ama ilgili bir şey bulamadım.

Umarım güzel bir cevap gelecektir arkadaşlardan.

Bu arada ek bilgi garibim ayaklarını temizler gibi hareket ediyor devamlı surette. Var bir sıkıntı ayaklarında ama bilemedim. Ön tırnaklarını kafesin duvarlarına taktıra taktıra gagası ve kanatları vasıtası ile yukarıya çıkmaya çalışıyor ama başaramıyor. Kanatlarını da çok zedeliyor bunu yaparken.

Kuş bana da biraz kilolu gibi geldi. Acaba ayaklar vücudu taşıyamıyor filan mı. Yanlış bir bilgi vermek istemem tabi. Bunlar sadece benim tahminlerim.

Onun dışında kuşunuz çok güzel. Tüylerinin parlaklığı filan çok hoş. Umarım iyileşir biran önce.

Kuş bana da biraz kilolu gibi geldi. Acaba ayaklar vücudu taşıyamıyor filan mı. Yanlış bir bilgi vermek istemem tabi. Bunlar sadece benim tahminlerim.

Onun dışında kuşunuz çok güzel. Tüylerinin parlaklığı filan çok hoş. Umarım iyileşir biran önce.

Eren Bey şöyle bir husus var. Bu günden evvel herhangi bir sorunla hiç karşılaşmadık.

Hani arada bir yorulup kafesin dibinde oturuyor ya da yatıyor olsa tamam diyeceğim biz bu kuşu obez ettik.

Böyle bir sorunun birdenbire ortaya çıkma ihtimali var mı? Sizin bir bilginiz varsa lütfen paylaşır mısınız.

Fotoğraflarda normalden biraz şişman görünüyor zannedersem. Tüyleri çok kabarık vaziyette şuan. Ama her ihtimali değerlendirmek istiyorum. Şişmanlık ise sorun hemen önlemini alacağız zaten.

Kendi kuşlarıma ya da gördüğüm kuşlara kıyasla şişman gibi geldi bana. Şuana kadar bir sorunla karşılaşmamış olabilirsiniz. Artık bacaklar yorulmuş ve vücudu taşıyamıyor olabilir. Tabi bunlar sadece birer tahmin. Eminim daha bilgili arkadaşlar çıkacaktır. Belki de daha iyi bir veterinere götürmelisiniz.

Kendi kuşlarıma ya da gördüğüm kuşlara kıyasla şişman gibi geldi bana. Şuana kadar bir sorunla karşılaşmamış olabilirsiniz. Artık bacaklar yorulmuş ve vücudu taşıyamıyor olabilir. Tabi bunlar sadece birer tahmin. Eminim daha bilgili arkadaşlar çıkacaktır. Belki de daha iyi bir veterinere götürmelisiniz.

Anlıyorum. Evet demek ki birdenbire de bu gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor gibi görünüyor. Haklısınız birkaç yerden daha fikir almamız gerekiyor.

Çok teşekkür ediyorum yorumlarınız için.

kuş baya yaşlanmış bazı kuşlarda görülüyor yaşlanınıca birr takım sorunlar ortaya çıkıyor tüy yenilenmiyor uçamıyor veya yürüyemiyorr bana kalırrsa yaşla ilgili

kuş baya yaşlanmış bazı kuşlarda görülüyor yaşlanınıca birr takım sorunlar ortaya çıkıyor tüy yenilenmiyor uçamıyor veya yürüyemiyorr bana kalırrsa yaşla ilgili

Üstad muhabbet kuşu için 3-4 yaş yaşlı mı sayılıyor? 13 yıl yaşayan efsane bir kuşumuz vardı. Tamam o biraz abartı ama bu 3-4 yaşına gelir gelmez de çöker mi bu keratalar?

birde bukadar kilolu oldugunu hesaba katarsan çöker derim ben

Hmmm anlıyorum. Teşekkürler.

Bu arada tam yaşını öğrendim. 2 imiş. Biz çünkü birisinden almıştık. Orada kaç yıl kaldığını bilemiyordum. Sorduk kendilerine biz onlardan 1 yaşında almışız. Bizde de 1 yıldır duruyor kerata.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Nasıl oldu kardeş kuşun . Aynımı durumu nasıl

Başka bir veterinere götürdünüz mü ? Biraz banada şişman gibi geldi. Ayaklarını oynatın eğer bağırıyorsa bilin ki kırık vardır.

kuşunuzun ayağı kırık degil sadece şişman ve bu bir derisi ile alakalı birşey. derisi yara tutmuş ve aşırı kilo ve.strese bu hale getirmiş kuşu.
veteriner size merhem yazmış ve o.merhemi uygulayın. ama.kuşunuz hasta olabilir maalesef kuşlar çok hassastırlar ve aniden üzüntü ve keder onları ölüme kadar götürür.
bekleyin ve o merhemi sürmeye devam edin iyileşmezse tekrar veterinere gösterin.
geçmis.olsun

ayaklardan tepki varmı hafif sıktıgınızda reaksiyon varmıdır??Salmonella olabilir benim cennet papağanımın başına da aynı olay geldi..çeşitli ilaçlarla düzelttirdik maşallah..özel mesaj yolu ile de benle irtibata gecebilirsiniz..

Geri