Karadeniz Pet

Daha Önce Yaptığım Büyük Kafesin Altını Yaptım

• Konbuyu başlatan woodo
  • Başlangıç tarihi
W

woodo

Guest
Merhabalar,

Daha önce şu konuda muhabbet kuşum için yaptığım kafesi sizlerle paylaşmıştım. Şimdide adım adım çektiğim fotoğraflarla kafesin tabanını nasıl yaptığımı paylaşacağım.

İlk önce malzemeler:

- 10 mm kalınlığında OSB aldım ve gerekli ölçülerde iki adet kestirttim. İki tane çünkü birisi kafesi taşırken diğeri azıcık daha küçük olanı tepsi çekmece görevini görecek.
- 240 cm uzunluğunda 1x2 cm'lik çıkayı yine iki OSB'yi bir arada tutmak ve çekmece görevini yerine getirmesi için yine gerekli ölçülerde kestirttim.
- 1x1 m ölçülerinde plastik bahçe teli aldım.
- Tutkal, plastik bahçe telini tutması için raptiye ve vida

Alttaki büyük OSB'nin etrafına çıtaları çakıp içine küçük OSB'yi yerleştirdim.

Zaten hazır olan kafesin altına eskiden kalma çıtaları plastik tel örgüye destek çıkması tutkalladım.

Tutkal kuruyana kadar çekmece görevinde olan OSB'ye tutma ve çekme kulbu vidaladım.

Ölçülerin oturup oturmadığını kontrol ettim.

Kafesin altına plastik tel örgüyü alttaki OSB'ye değmeyecek yükseklikte raptyeledim (Burası oldukça zordu).

Çatıyı takmadan son kontroller (Çatı takılınca kafes evin hiçbir kapısından geçmiyor. O yüzden çatı kafes ve alt taraf sökülüp takılabilir şekilde monte ettim.).

Çatısız alt çekmece denemesi.

Çatıyla çekmece denemesi.

Ve en son kafesin toparlanmış hali. Arkada da eski kafes:)

Bu kadar uzun uzadıya yazdım. Belki yaptıklarımdan fikir almak isteyen olur diye. Bu sırada OSB suya dayanıklı değildir. O yüzden OSB'yi streç filmle kaplamayı ve kirlendiğinde o filmi değiştirmeyi düşünüyorum. Bir notta alttaki telin metal olanından yapıyorsanız keskin tarafların alta dönük olmasına dikkat edin bence. Bu plastik olan bile çalışırken elimi rahatsız etti. Metali kafes içerisinde kuşa neler yapabilir... Bu kadar:)

Güzel çalışma, emeğine sağlık.
Çatıdaki çıtalar yapıştırma mı ?
Saolun. Evet, çatıdaki herşey yapıştırma (çatının altındaki dört tane büyük çıta hariç). O eğik yüzeyde vida/çivi olmuyor. Ama tutkal kuruyunca hepsi bir arada oldukça sağlam oldu.

Saolun. Evet, çatıdaki herşey yapıştırma (çatının altındaki dört tane büyük çıta hariç). O eğik yüzeyde vida/çivi olmuyor. Ama tutkal kuruyunca hepsi bir arada oldukça sağlam oldu.

Yapıştırma olan çıtaları dişleyerek sökebilirler..
Bir fikir versem nasıl olur acaba, gerçi artık yapışmış iş bitmiş ama.. Çatıdaki çıtaların üzerine bindiği kayıtlara çıta çapı kadar oluk açılsaydı daha sağlam olurdu diye düşünüyorum.

Bir soru daha ızgara niyetine kullanacağın taban çıkıp temizlenebiliyor mu ?

Güzel çalışma, emeğine sağlık.
Çatıdaki çıtalar yapıştırma mı ?

Yapıştırma olan çıtaları dişleyerek sökebilirler..
Bir fikir versem nasıl olur acaba, gerçi artık yapışmış iş bitmiş ama.. Çatıdaki çıtaların üzerine bindiği kayıtlara çıta çapı kadar oluk açılsaydı daha sağlam olurdu diye düşünüyorum.

Bir soru daha ızgara niyetine kullanacağın taban çıkıp temizlenebiliyor mu ?
Açıkcası ben iki üç günde iş biter diye başlayı bir hafta uğraşınca ince işten caymaya başladım. Çatı çok uğraştırınca bambuları altta olduğu gibi kendi oluklarına yerleşmesi için açtığım deliklerden vazgeçip sadece yapıştırmaya başladım. Yinede elimle test ettiğime göre oldukça sağlam görünüyorlar. Ancak bir terslik olursa o zaman daha da sağlamlaştırmaya çalışırım.

Alt kısım komple çıkabiliyor. Ancak ızgara çıkmıyor. Izgara çıtalara raptiye ile tutturdum. Çünkü plastik ve gergin durması gerekiyor. Kirlenir ve temizlenmesi gerekirse ki o olacak; o zamana kadar metal kendi ayakları üzerinde durabilen bir malzeme arayacağım. O malzeme yani metal olan çıkabilir olacak.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:16 -->-> Daha önceki mesaj 23:14 --

büyük sabır isteyen biriş güzel olmuş
Evet çok sabır gerektiriyormuş:) Saolun.

Elinize sağlık baya uğraşmışsınız güzel olmuş.

Elinize sağlık. Çok güzel olmuş.

yanlış soru :) plastik bahçe telinin fiyatı nedir acaba?

Son düzenleme:
Teşekkürler.

Bauhaus'da 1x1 m'si 16,50 TL idi sanırım. Aynısı Koçaş'da 20 TL üzerinde idi:)
Bauhaus'da 0,5x1 m alınabilinecek en küçük ölçü imiş.

Teşekkür ederim

Üstad emeğine sağlık. Ben de bambu bir kafes yaptım, ancak kötü olan durum muhabbet kuşlarım çok kemirgenler:) sürekli kemirdikleri yerleri yenilemek gerekebilir.

emeğine sağlık çok güzel olmuş hocam merak ettiğim toplamda ne kadara mal oldu sana birde bu boyutlarda kafeste en fazla kaç kuş beslenebilir

Üstad emeğine sağlık. Ben de bambu bir kafes yaptım, ancak kötü olan durum muhabbet kuşlarım çok kemirgenler:) sürekli kemirdikleri yerleri yenilemek gerekebilir.
Teşekkürler. Valla iki haftadır kemirmeye çalışmadılar. Kafes büyük bambu olan yerlere gitmiyorlar pek. Belki kemirmezler diye umut ediyorum:) Ama yerlerse yedekte bolca bambu var:)
emeğine sağlık çok güzel olmuş hocam merak ettiğim toplamda ne kadara mal oldu sana birde bu boyutlarda kafeste en fazla kaç kuş beslenebilir
İlk önce teşekkürler. Maaliyeti 100 TL'nin altında oldu. Valla kaç kuş beslenebilir sorusuna profesyonelce cevap veremem. Ben kuş üreten birisi değilim ama iki kuş birbirlerine çarpmadan içeride uçabiliyorlar:) Yani rahatça 3-4 çift kuş geniş geniş yaşar. Ama sığdırmak gerekirse 20 kuş bile rahatça dolaşır içeride.

Geri