Karadeniz Pet

Dal Darı Hakkında

Kral KARAKIR

Meraklı Üye
Dostlar dal darı kuşa verilmesinde bir aralık varmı devamlı verilebilir mi?

Benim kerataya sabah koyuyorum akşama bir dalı bitiriyor.

Zararı var mı devamlı bulundurmak faydalı mı ?

Ben zararı yok diye biliyorum bende dün aldm sadece elimde yediriyorm alışması icin

dal darı dediğinde kuşun yediği yem zaten . elmayı bir manavdan alıp yemek var birde ağacından koparıp yemek var mantk bu dalından meyve yemek gibi bir skıntı olmaz .

Her gün verme.1 er gün arayla yada mükafatlandırmak istediğinde ver.

Farklı yanıtlar geliyor.

Burda şöyle düşünmek mi lazım acaba? Fazla dal darı yemesi zarar vermez kuşa [MENTION=3564]Ercan Uçar[/MENTION] beyin dediği gibi burası tamam sonuç olarak oda yem. Ama hayvanın yemliğindeki yem rasyonundan yemeyecek çünkü dal darı tercih ediyor kendi başına o yuzden [MENTION=16756]Hüseyin Can[/MENTION] beyin dediği gibi aralıklarla en azından birer gün arayla vermek daha mı sağlıklı olu sanki ne dersiniz

Farklı yanıtlar geliyor.

Burda şöyle düşünmek mi lazım acaba? Fazla dal darı yemesi zarar vermez kuşa @Ercan Uçar beyin dediği gibi burası tamam sonuç olarak oda yem. Ama hayvanın yemliğindeki yem rasyonundan yemeyecek çünkü dal darı tercih ediyor kendi başına o yuzden @Hüseyin Can beyin dediği gibi aralıklarla en azından birer gün arayla vermek daha mı sağlıklı olu sanki ne dersiniz

Kesinlikle kardeşim.Yem yemez darı olunca.Haftada 3 gün verebilirsin.Yada elinde ne kadar varsa.Neticede dal darı ucuz bir ürün değil.Ama tek kuşa 1kg aldığında seni epey götürür.

Farklı yanıtlar geliyor.

Burda şöyle düşünmek mi lazım acaba? Fazla dal darı yemesi zarar vermez kuşa [MENTION=3564]Ercan Uçar[/MENTION] beyin dediği gibi burası tamam sonuç olarak oda yem. Ama hayvanın yemliğindeki yem rasyonundan yemeyecek çünkü dal darı tercih ediyor kendi başına o yuzden [MENTION=16756]Hüseyin Can[/MENTION] beyin dediği gibi aralıklarla en azından birer gün arayla vermek daha mı sağlıklı olu sanki ne dersiniz

Birincisi sık sık dal darı verirseniz sürekli onu yemek isteyecek ve diğer yemlerden faydalanamayacak dediğiniz gibi.
İkinci olarak da kuşlar darıyı dalından yemeyi çok seviyorlar.
Eğer kuşunuz küçükse ve kendinize alıştırmak istiyorsanız bunu dal darı kullanarak yapabilirsiniz.
Ama sürekli verirseniz bir çekiciliği kalmaz ve bu avantajdan mahrum kalırsınız.

ben dal darıyı çok sevmesini sağladıktan sonra ele gelme komutlarını öğrenmesinde kullandım. kafesine haftada 2 sap asıyorum. 1 sapı tamamen tüketmesi 2-3 gün sürüyor. sürekli olarak kafesinde bulunması sağlıklı bir tercih.

Birincisi sık sık dal darı verirseniz sürekli onu yemek isteyecek ve diğer yemlerden faydalanamayacak dediğiniz gibi.
İkinci olarak da kuşlar darıyı dalından yemeyi çok seviyorlar.
Eğer kuşunuz küçükse ve kendinize alıştırmak istiyorsanız bunu dal darı kullanarak yapabilirsiniz.
Ama sürekli verirseniz bir çekiciliği kalmaz ve bu avantajdan mahrum kalırsınız.

Teşekkürler Mehmet Emin bey.
Bizimki artık çok alıştı 6-7 ay oluyor kovsamda ayrılmıyor başımdan. Dişi istemeye başladı birde başımıza bu çıktı ne yapıcaz bilmiyoruz :)

Dişi koysak uzaklaşıcak bizden dertler büyük :)

Teşekkürler Mehmet Emin bey.
Bizimki artık çok alıştı 6-7 ay oluyor kovsamda ayrılmıyor başımdan. Dişi istemeye başladı birde başımıza bu çıktı ne yapıcaz bilmiyoruz :)

Dişi koysak uzaklaşıcak bizden dertler büyük :)

Benim ilk kuşum da öyleydi.
Bir süre eş alıp almama konusunda tereddüt yaşadım.
Bir zaman sonra da dayanamayıp bir dişi aldım.
Ama dişi aldığımda erkek yaklaşık iki yaşındaydı.
Doğal olarak epey problem yaşadım.
Alışamadı, sık sık kavgalar, eş değiştirmeler ve sair problemler...
En sonunda bir dişi ile eş tuttu ve yaklaşık 10 ay sonunda yavruları oldu.
Şu anda ilk kuşum (yeni bir eş ile) ve bir yavrusu ile eşi duruyor.
Ama bu seferde yavruları elden çıkartmakta zorlanıyorum, ücretsiz vermeme rağmen.
Sonuçta gideceği kimselerin de iyi bakacağından emin olmaya çalışıyorum.
Ayrıca hepsini dışarı salamıyorum, birbirlerini rahatsız edecekler diye.
İlk kuşum da dışarıya ve bana alışık olduğu için problem oluyor.
Yani eş aldığıma da pişman oldum, almamış olsam da pişman olacaktım.

Eğer eş almayı düşünüyorsanız 9-10 aylık olunca alın.
Size ilgisi bir zaman sonra azalıyor, ama geciktirirseniz de daha büyük problemler oluyor.
Ve tavsiyem, madem size alışık, eş tuttuktan sonra ikisinin de sık sık dışarı çıkmalarına izin verin.
Dışarı çıkmaları yavru almanıza mani olur derler, belki doğrudur ama benim kuşlarım (ilk çift) sürekli dışarıda olmalarına rağmen yavru verdiler.
Ve yavruları olursa ve onları elinizde tutmak isterseniz kuşları dışarı salmanın problem olduğunu bilin.

Keyifli hobiler...

Geri