Karadeniz Pet

Deneyimli arkadaşlardan acil bir yardım istiyorum . . .

Yusuf88

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar.benim 5-6 aylık bir muhabbet kuşum var. Ocak ayında doğum günü hediyemdi ve 6 aylık olduğunu söylediler bana ve cinsiyetini bilmiyordum. Neyse ilk günler hiç dokunmadım . Kendi haline bırakıyordum korkmaması için. Sonraları yavaş yavaş ele alıştırdım bazen elimden yem verdim. Biraz zaman sonra kafesi açık bırakıyordum çıkıp evin içinde 2 tur atıp sonra kafesin üstünde duruyordu. aradan 3 ay geçti ve benden hala korktuğunu fark ettim . Çok ince bir şekilde ilgi göstermeye başlasam bile sabırsızlığıma yenik düştüm . Yenik düştüm derken kuşa zarar vermedim . Ama ilgilenmekten de vazgeçtim. 2 hafta sonra aldığım yere götürmeye karar verdim . İnanılmaz derecede üzgündüm ve götürürken ev halkı neredeyse oturup hüngür hüngür ağlayacaktık çünkü çok alışmıştık. Onu götürdüğümde incelediler . Kuşumun erkek olduğunu söylediler (Oysa ben dişi biliyordum bazı arkadaşlarım öyle söylemişti) ve ilginç olan tarafıda şuydu kuşumun daha 4-5 aylık olduğunu söylediler. Ben şok oldum tabi . Neyse uzatmayayım orada birkaç bilgi aldım ve onu hala eğitebileceğim söylendi. Bunları anlatmamdaki gaye şu kuş hakkında sonradan bilgilendiğim için nasıl davranmam konusunda gerekli bilgiyi öğrenmem. Şimdi asıl sorum. Kuşum 5-6 aylık hala eğitilebilir mi ? Bana inanılmaz derecede huysuz davranıyor ve bazen sinirimden yerine koyup odadan çıkıyorum ona bağırmamak için . Bu konu hakkında kuşu tişört veya varsa kısa kazağın içine koyup orada kokuma ve sıcaklığıma alışmasını söylediler bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir ? Şunu da söyleyeyim lütfen deneyimli kişiler cevaplasın çünkü söylenen her ne olursa olsun sabırla yapmaya ve kuşumla iletişim kurmaya kararlıyım pes etmeyeceğim. Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler. [Bu arada edebiyat öğrencisiyim fazla uzun yazdığımı fark ettim kusuruma bakmayın =) ] :confused:

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:25 -->-> Daha önceki mesaj 14:18 --

Şunu merak etmiş olabilirsiniz: Neden senden korkuyor ? şöyle açıklayayım ilk başlarda hiç yapmadım ama sonralarda gerek gıdısını kaşımak gerek kafesine koymak için çoğu kez kuşu avuçladım ve başlarda deneyimsiz olduğum için ona karşı ani hareketler yaptığımı ve ses tonumu yükselttiğimi fark ettim. Pet shopa iade etmeye gittiğim gün ona bir zilli top almıştım. İnanın o topla deliler gibi oynuyor ve kelime bilse o topla oynarken şakır şakır konuşacak ağzından laf köpürüyor sanki ama gel gelelim biz yaklaşınca efendim sanki dersin üzerine ordu gelmiş gibi kaçıyor. Hem oyuncu hem de hala ürkek ve huysuz.Yani anlayacağınız resmen ateş parçası gibi hatta eve gelen bir yakınımızın kuşunu da kovalamıştı kendinden büyük olmasına rağmen. Yerini sahiplenen bir kuş bu ve çok asi. Arkadaşlar halimi anlayın çok çaresizim ve deneyimsizim. Ne yapacağımı bilmediğim için bu kadar çok yazdım ve çok soru sordum.

Son düzenleme:
Geri