Karadeniz Pet

Depodan hobihaneye nasıl geçilir

Muhammed Necib Karabulut

Paylaşımcı Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Herkese hayırlı günler
Sizlere bir kaç sorum olacaktı.
Bizim 5 m2 civarında bir depomuz var. Ben bu depoda ufak çaplı bir hobihane kurmak istiyorum . Ama bazı şeyler aklımı karıştırıyor.
1. Elektrik sorun şu ki deponun lambasının elektriği kapıcı dairesindeki kişinin faturasına yansıyor bu elektriği nasıl üstüme alabilirim?

2. Havalandırma için ufak banyo fanlarından kullansam yeterli olur mu?
3. Odanın penceresi yok nasıl açtırabilirim veya bunun bir alternatifi var mıdır ?
4. Yalıtım konusunda ne önerirsiniz? Nasıl bir yol izlemeliyim ?
5.Deponun kapısını da değiştireceğim . 2. El bir çelik kapı kıllanmayı düşünüyorum. Olur mu?

6. Isıtma içinse tavuk kuluçkalarında kullanılan ısıtıcılardan kullanmayı düşündüm. Zaten depom yazın serin kışın ılık olur . Hem de küçük (4-5 m2 ). Olur mu ?

7. Depoda ufak tefek eşyalar var bunlar sorun çıkartır mı ?

8. Son olarak aydınlatma için de şu otomatik yavaş yavaş yanıp sönen lamba sistemlerinden kullanmak istiyorum. Önerileriniz nelerdir ?

Aslında bu sorular hakkında ufak tefek çözümlerim var ama üstadların yardımlarını önerilerini dört gözle beklemekteyim.
Deponun resmini en yakın zamanda yüklerim İnşaallah

Ekli dosyalar

• IMG_2636.JPG
    IMG_2636.JPG
    1.9 MB · Görüntüleme: 44
  • IMG_2634.JPG
    IMG_2634.JPG
    1.2 MB · Görüntüleme: 37
  • IMG_2631.JPG
    IMG_2631.JPG
    1.3 MB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:
Elektrik için Tedaşa başvurup abonelik başlatmalısınız. Işık için elektrikçi gelmeli.
Havalandırma çok önemli ! eğer pencere açmaya uygun değilse hiç bulaşmayın. Fan banyo fanından bir boy daha büyük olsa daha iyi. İmkan varsa hava sirkülasyonu için bir fan içeri doğru bir fan dışarı doğru üflesin. İki fan olursa banyo fanı yeterli olur.
Çelik kapı olur tabiki neden olmasın. Ortamda Fazla nem var mı onu da değerlendirin.
İçerinin çok sıcak olması şart değil. 5 derecede bile sorunsuz ürüyorlar.
Işık sistemi mutlaka kurun günde ortalama 12 saat ışık görmeleri iyi olur. Işık sistemi ihtiyacınız olursa tanıdık bir arkadaşım var sizi onla görüştürürüm.

Bende bir şey sorcam bende eski kalorifer kazanının olduğu yere yapmak istiyorum ama ışık cam filan kapı filan her şey var ama kışın ne olcak soğukta

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Üşümezler mi

İnternnette pek öyle yazmıyo eminmisiniz

Ölmesinler sonra

Selçuk hocam bu elektrik işini tedaşa falan başvurmadan evden kablo uzatarak halledemez miyiz ?

Sadece bina yöneticisinden izin alarak küçük bir pencere açtırırsam bir sıkıntı çıkar mı ?

Bu fanlar depoların bulunduğu koridora mı yoksa direk dışarıya mı açılmalı ? Eğer dışarıya açılacaksa kuşlar kışın bundan etkilenmez mi ?

Nem konusunda bir sıkıntım yok çok şükür. Zaten depo ısı konusunda pek sorun çıkarmayacak gibi . Ama ben muhabbet kuşlarının15 dereceye kadar sağlıklı üreyebileceğimi biliyordum ve Ankara'nın ayazından dolayı bu işe pek cesaret edemiyordum ama bu 5 derece beni rahatlattı.
Çok soru soruyorum kusura bakmayın . İlginiz için sonsuz teşekkürler.

Fanı sürekli çalıştırmayacaksınız ki kışın 3 saatte bir 2 dk kadar. Bu da sorun olmaz. İçeride cereyan olmadığı sürece kuşlar soğuktan etkilenmez -10 dereceye kadar. Ama küçük yavrular için 5 derece ve üstü olmalı. Hava soğukken anneleri üstlerinden nerdeyse hiç kalkmaz zaten. Mama ile takviye yaparsanız baba anneyi anne de yavruları besler sadece dışkılamak için çıkar folluktan.
Düşündüğünüz yeri bilmediğim için “depolara baksa yeter mi” sorusuna cevap vermem zor. Temi hava ve oksijen alabilecekse depolara baksın. Yoksa dışarı bakacak mecburen.
Bir tavsiyem de 5 m2’lik yere en fazla 20 - 25 kuş koymanız olacaktır.
Elektrik olayını bir elektrikçi çağırarak halledersiniz o basit. Dediğiniz şekilde kablo çekerek de olur.

Fan derken yani kalorifer kalkınca orası depo olcak oraya yapıcam show jumbo düşünüyorum evde zormuş üretimi diye baharda üretim yaparım kış aylarıda dinlendirmeye alırım o zaman sorun çıkmaz umarım

Konum olarak zonguldak

Olur kış aylarında dinlendirirsiniz. Sıcak aylarda ürerler. Gerçi başladıktan sonra akışına bırakırsınız onlar ne zaman üreyeceklerini bilirler. :))

Selçuk hocam deponun fotolarını ekledim ilk mesajımda ekdeler. Bu fanların 3 saat durup 2dk çalışmasını nasıl ayarlıyoruz ? Belli bir sistemi mi var ? Hocam bir de ben bu deponun n duvarını pencere ve fanlar için delik açtırmam lazım bu işi kimler yapar ? Veyahut bizde şu büyük boy duvar matkapları var bunla kendim açabilir miyim deliği acaba ?

Bu işi duvar matkabı olan herkes yapar. Sucular elektrikçiler vs. Ama bence bir pimapenciye gidip ona yaptırın. Sonuçta pencereyi o takacak. Mutlaka dışına demir ızgara ve tel örgü de yaptırın. Pencereyi açtığınızda kedi fare vs giremesin içeri.

Hocam peki yalıtım işini nasıl halletmemi önerirsiniZ? Isıtma için nasıl bir cihaz kullanmalıyım ?

Isıtma için elektrikli petek tarzı sobalar olabilir. Yalıtım işi kolay değil bir yapı ustasıyla görüşüp duvarları köpük denen plastik materyalle döşeyebilirsiniz. Ama çok gerekli değil bence.

Isıtma için elektrikli petek tarzı sobalar olabilir. Yalıtım işi kolay değil bir yapı ustasıyla görüşüp duvarları köpük denen plastik materyalle döşeyebilirsiniz. Ama çok gerekli değil bence.

Ben şu seramik ısıtıcılardan (civcivler için kullanılanlardan ) düşünüyorum ama yeterli olur mu acaba zaten termostatlı yapacağım sadece 5 derecenin altına inince çalışacak.

Ben direk evimde bos pek kullanmadıgım bır odamı uretım hane yapdım ısık dıledım kadar acabılıorum gunes alıor gıren cıkan yok odaya sadece ben gırıorum kuslara bakmak ıcın arada yanı dewamlı yakınımdalar kontro ledeblıorum rahatlıkla ole bı ımkanınız varsa bos odanız orda yer yapsanız bence daha ıyı olur hem daha temız daha havadar ve saglıklı olur bence :)

Geri