Karadeniz Pet

Dezenfektan Sorunu

alidinc28

Paylaşımcı Üye
Merhaba arkadaşlar bu çimlendirğimiz tohumları dezenfekte etmek için kullanabileceğim ve rahat bulabileceğim bir dezenfektan söyleyebilirmisiniz. Forumu araştırdım vanodin ve virkon diye iki dezenfektan bulduk ama onları çevremde eczanede bulamadım. Ne önerirsiniz.

Ben sirkeli suyla yıkıyorum sorun olmadı şimdiye kadar

Su neden kâfi değil?

Çimlendirmede tohumlar salyalanabiliyor nemli kaldığından buda kuşta iç mantara yol açıyor sade suylada yıkanabilir tabi ama ben sirkeli su kullanıyorum her ihtimale karşı

Sirke yeterliyse para vermeyelim boşuna. [emoji23]

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sirkeli su kullanabilirsin ancak oranı yüksek tutman gerekiyor 1/3 oranında falan. yada diversey, ecolab gibi firmaların piyasada satılan ve catering firmalarının da meyve sebze dezenfeksiyonunda kullandıkları kimyasallar var. 5ml 1lt suya eklemen ve 5dk gibi bekletmen yeterli oluyor. bir araştır istersen. dezenfektan amaçlı hidorenhipklorit (klorak - çamaşır suyu ) da kullanılabilir ama dozajı ayarlamak sorun ve kalıntı riski var.

Dikkate alacağım önerilerinizi arkadaşlar teşekkür ederim

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sirkeli su kullanabilirsin ancak oranı yüksek tutman gerekiyor 1/3 oranında falan. yada diversey, ecolab gibi firmaların piyasada satılan ve catering firmalarının da meyve sebze dezenfeksiyonunda kullandıkları kimyasallar var. 5ml 1lt suya eklemen ve 5dk gibi bekletmen yeterli oluyor. bir araştır istersen. dezenfektan amaçlı hidorenhipklorit (klorak - çamaşır suyu ) da kullanılabilir ama dozajı ayarlamak sorun ve kalıntı riski var.
Bu firmaların sattığı bu dezenfektanların ismi varmı acaba ? Yazmıştım buldum ekolab ın ürününü :)

Son düzenleme:
Sirke bence başarılı bir ürün fakat kullandığımız sirke tabi markette 2-3 tl e satılan sirke olmayacak.
Çimlendirme sonrasında durulanıp, içme suyu ile hazırlanmış Organik Elma Sirkesi (aktarlarda bulunur 15-18tl) kullanarak 15dk bekletip kullanır iseniz hiç bir sorun olacağını düşünmüyorum. Kendi kullanımım bu şekilde maş fasulye ve çimlendirme buğdayda

Sirke bence başarılı bir ürün fakat kullandığımız sirke tabi markette 2-3 tl e satılan sirke olmayacak.
Çimlendirme sonrasında durulanıp, içme suyu ile hazırlanmış Organik Elma Sirkesi (aktarlarda bulunur 15-18tl) kullanarak 15dk bekletip kullanır iseniz hiç bir sorun olacağını düşünmüyorum. Kendi kullanımım bu şekilde maş fasulye ve çimlendirme buğdayda
Teşekkür ederim oran ne olacak 1 litre suya ne kadar sirke koymalıyız.

Bu firmaların sattığı bu dezenfektanların ismi varmı acaba ? Yazmıştım buldum ekolab ın ürününü :)
Tabiki internette yazdigin vakit hepsi cikiyor zaten diversey firmasinin suma chlor d44 hatta baktim 5lt 34tl mis 1lt suya 5ml koyacagini dusunursek bitiremezsin bile. Tabi 1 yada 2 yil suresi vardir bu tur kimyasallarin. Ecolabin urunu hatirlamiyorum ama mutlaka var onunda. Bu firmalar dunyaca bilinen saygin firmalar.

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tabiki internette yazdigin vakit hepsi cikiyor zaten diversey firmasinin suma chlor d44 hatta baktim 5lt 34tl mis 1lt suya 5ml koyacagini dusunursek bitiremezsin bile. Tabi 1 yada 2 yil suresi vardir bu tur kimyasallarin. Ecolabin urunu hatirlamiyorum ama mutlaka var onunda. Bu firmalar dunyaca bilinen saygin firmalar.

Evet bende bu dedikleriniz buldum ama çok falza gelmezmi bende 2 çift kuş var haftada iki kere yapsak yıllarca bitmez :) 1 lt olanı falan olsa keşke ama tabi bunlar bizi düşünerek yapılmıyor malesef

1lt suya 2ml yeterli , damla olarak 1 ml 20 damla ya eş değerdir. ona göre kendiniz oranlayabilirsiniz

1lt suya 2ml yeterli , damla olarak 1 ml 20 damla ya eş değerdir. ona göre kendiniz oranlayabilirsiniz
Tekrar tekrar teşekkür ederim diğer arkadaşlara ve size ben sirke kullanacağım sanırım şimdilik ama sonuç olarak güzel bilgiler edindik sayenizde. Sirkeyi sprey yapıp diğer ekipmanların temizliğinde de kullanabilirmiyiz acaba etkisi olurmu ?

Tekrar tekrar teşekkür ederim diğer arkadaşlara ve size ben sirke kullanacağım sanırım şimdilik ama sonuç olarak güzel bilgiler edindik sayenizde. Sirkeyi sprey yapıp diğer ekipmanların temizliğinde de kullanabilirmiyiz acaba etkisi olurmu ?
ben kafes ve ekipman temizliğimden kısaca size bahsediyim sizin de aklınız da bulunsun. isteyen örnek olarak uygulayabilir.
Tüm kafeslerimde tepsi ve tepsilerin içinde tel ızgara kullanırım. 10 tane 45x35 kafesim var çiftlerim için fakat tepsi sayım 12 tane :)
Her gün 2 tane tepsiyi değiştiririm temiz olan tepsi ile. çıkardığım tepsilerin kabasını telle kazır ardından içine sıcak su döker 1-2 saat bırakırım , ardından köpüklü su ile yıkar soğuk su ile durular kurutur ve içine çok az sirke damlatır selpakla onu yayar ve nemli şekilde bırakırım. Bu şekilde hem ortamın kokusu temizlenmiş olur hemde o sirkenin nem i zaten kuşlar üzerinde etkisini gösterir. yıkama sırasında ve dezenfekte sırasında söyle değişiklik yapıyorum; köpüklü su yerine 1 hafta çamaşır suyu kullanıyorum 1 hafta köpük, sirke yerine 1 hafta Biyodust toz kullanıyorum ( bit, güve vs... için tedbir amaçlı) bir hafta sirke kullanıyorum. Farklı bağışıklık sistemine ait bakteri, mikrop , mantar vs... için önemlidir. hep aynı olmaz.
Bu şekilde her kafesin 5 günde bir detaylı dezenfektesini sağlamış oluyorum. Allaha şükür şu güne kadar dezenfekte konusunda sıkıntı çekmedim.
Temizlik herşeyin başıdır...

Evet bende bu dedikleriniz buldum ama çok falza gelmezmi bende 2 çift kuş var haftada iki kere yapsak yıllarca bitmez :) 1 lt olanı falan olsa keşke ama tabi bunlar bizi düşünerek yapılmıyor malesef
Aynen oyle bunlar isletmeler icin uretilen urunler [emoji3] 1 lt olarak uretildigini sanmiyorum. Hesap kitabi yap sirke daha uygunsa onu al hatta daha uygunu varsa onu yap [emoji6]
sicak buhar yada haslama da bi yontemdir bu arada.

Arakadaşlar sizlere her gün dua ediyorum. Allah razı olsun sizden inanın bilgiyi paylaşmak kadar güzel birşey yok. Benim için en önemli şey bilgi tecrübe deneyim bunlar asla para ile satın alınamıyor. Hakkınızı helal edin.

Arakadaşlar sizlere her gün dua ediyorum. Allah razı olsun sizden inanın bilgiyi paylaşmak kadar güzel birşey yok. Benim için en önemli şey bilgi tecrübe deneyim bunlar asla para ile satın alınamıyor. Hakkınızı helal edin.
helali hoş olsun. Bilgi paylaşıldıkça güzelleşir ve çoğalır

Geri