Dezenfenktanda Ritha bitkisi

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve Cihan AYTAN tarafından 18 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Cihan AYTAN
  Çevrimdışı

  Cihan AYTAN Profesyonel

  Katılım:
  20 Ocak 2013
  Mesajlar:
  781
  Beğenileri:
  48
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  istanbul / pendik
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu, Sultan P., Kanarya, Akvaryum
  Kuş sayısı:
  20 tane ve üzeri
  [​IMG]


  RİTHA BİTKİSİ

  Ritha (Sapindus Mukorossi, Sapindus Emarginatus,Sapindus trifoliatus, soapnut tree)

  Hindistan’da yetişen bir ağaçtır. Ayrıca sabun somun ağacı olarak bilinen Asya ve alt tropical bölgelerin en önemli ağacıdır. Meyveleri Temmuz ve Ağustos'ta görülür. Kasım ve Aralık aylarında olgunlaşır. Ritha odunsu sert ve açık sarı renktedir. Çin de köylüler sabun yapmak için kullanırlar. Ritha cilde sürüldüğünde cildi güzelleştirir. Çilleri giderir. Sıvı sabun ve şampuan olarak kullanılır. Hindistan da ve Nepal de çok uzun yıllardan beri halk çamaşırlarını yıkamada kullanır. Ülkemiz geçmişinde var olan kil ile çamaşır yıkama gibi. Ağacın meyvesi cilde sürüldüğünde cildi güzelleştirdiği için yerel halk arasında çok kıymetli bir bitkidir. Doğal şampuan olarak kullanırlar.

  Kimyasal, insan sağlığına zarar veren, ışıltılı temizlik vaatleri ile biz insanları tuzağına düşüren ürünlerle kirlendiğimizin bilincine varan kişiler arasında temizlik ürünü olarak kullanılan ideal bitkiler arasındadır. Ritha bitkisi başta İngiltere olmak üzere pek çok avrupa ülkesinde doğal ve organik ürün marketleri ya da reyonlarında kıymet gören ve işlem görmeden dahi sabun olarak kullanılan bir bitkidir.

  Ritha ev ve insan vücudunu temizliğinde kullanılır. Enfeksiyon ve böcek sokmalarına karşı kalkandır. Ayrıca cildi besler ve yumuşatır. Çatlamış cildi özellikle elleri ve topukları onarır. Saç bakımında, kepek önleyici etkisi vardır. Saçı temizlemede etkili doğal bir köpüktür. Saçı besler saçlı deriyi onarır. Vücutta bit ve parazitlere karşı koruyucu etkilidir. Rithanın egzema, kronik kaşıntı ve sedef hastalığı gibi cilt şikâyetlerinde de etkili olduğu söylenmektedir.

  Deterjan olarak kullanıldığında, kimyasal optik ağartıcılara ihtiyaç kalmadan beyazlatır. Mutfakta yağları temizlemede özel bir üründür.

  Diş temizleme, mücevher parlatma cam temizliği ve araba yıkama da çok etkilidir. Haşereleri ortamdan kovma konusunda etkilidir.
   
 2. Melih Yavas
  Çevrimdışı

  Melih Yavas Profesyonel

  Katılım:
  10 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  241
  Beğenileri:
  0
  Mükemmel :) Bulunabilse keşke burada
   
 3. Cihan AYTAN
  Çevrimdışı

  Cihan AYTAN Profesyonel

  Katılım:
  20 Ocak 2013
  Mesajlar:
  781
  Beğenileri:
  48
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  istanbul / pendik
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu, Sultan P., Kanarya, Akvaryum
  Kuş sayısı:
  20 tane ve üzeri
  Bu bitkinin kullanıldığı ve tamamen organik bitkisel olan temizlik ve kozmetik ürünler Türkiye'de
  ER-SAĞ firmasında üretilmekte ve bu ürünlerin hem satışını hemde isteyene üye sponsorluğunu yapmaktayım arkadaşlar amacımız hem insanları kanserojen o kimyasal temizlik ve kozmetik ürünlerinden kurtarmak insanlara yardımcı olmak hemde kazanmak kazanırken kazandırmaktır,
  ilgilenen olursa irtibat kurabilir.
   
 4. asyaorganik
  Gizli

  Bu bitkinin diğer adları: soap nuts, waschnuss, wash nut, soapberry, sapindus mukorossi ve Türkiye de artık Sabun Cevizi olarak bilinmektedir. Organik sertifikalı Sabun Cevizi satın almak ve detaylı bilgilere ulaşmak için ASYA Organik Ürünler ve SABUN CEVİZİ sitelerini ziyaret edebilirsiniz.
   
  #4 asyaorganik, 22 Eylül 2014
  Son düzenleyen: Moderatör: 22 Eylül 2014

Sayfayı Paylaş