Karadeniz Pet

Digerlerine huzur vermeyen muhabbet kusu

pustik

Yeni Üye
İki disi muhabbet kusum vardi. Biri mavi digeri yesil. Mavi olan digerinden biraz buyuktu. Yesil ile durmadan didisir dururlardi ama yine de anlasirlardi.

Gecen arkadasimin kusu dogurunca bir tane yavru erkek bana hediye etti, uc aylik su an. Uc tane oldular. Yavru olan geldikten sonra buyuk olan mavi disi daha da saldirgan olmaya basladi. Kafesim genis, cifthane olanlardan. O yuzden ayirmaya gerek gormedim. Simdi bu mavi olan buyuk disi ikisiyle ugrasip duruyor. Karsi tunekte duruyorlar mesela gelip ikisini de kovup kendi geciyor o tunege. İkisi karsiya geciyor, 5 dk. olmadan bu sefer onlarin oldugu karsi tunege gecmek istiyor, yine onlari rahatsiz ediyor.

Yesil olan disi akillilik edip mavinin geldigini gorur gormez kaciyor ama yavru erkek kacmiyor, direniyor, bu sefer ustune cikip yere dusuruyor. Kus alt tunege geciyor yere dusunce, bu sefer ustube ziplayip tekrar yere dusuruyor. Derdi nedir anlamadim gitti. Kafes sadece kendisine aitmis gibi davraniyor, digerlerinin itaat etmesini istiyor gibi. Yavru gelmeden once de ugrasip dururdu yesille ama yesil kactigi icin sorun olmuyordu, dedigim gibi yavru erkek inatlasiyor yerini vermemek icin, bu sefer kavga ediyorlar.

Araya tel koyup sorun cikarani ayirdim cift hane yaparak, bu sefer de aksama kadar aradaki tel ile ugrasiyor, kaldirip indiriyor, koparabilecegini saniyor.

Bana bir akil verin, alisirlar mi zamanla? Yoksa boyle devam mi eder. Bu sorun cikaran buyuk mavi disiyi satmayi dusunuyorum aksi halde.

Mavi kafesi sahiplendiğinden dolayı böyle bir problemle karşılaşıyor olabilirsin bu nedenle Mavi kuşunuzu belli bir süreliğine başka bir kafese koymanız gerekiyor bu şekilde sahiplenme içgüdüsünü kaybettikten sonra diğer kuşların arasına tekrar koyabilirsin.

Son düzenleme:
Yedek kafesim vardi bir tane ufak, ona koyayimbir muddet o halde. Peki kafesler farkli odalarda mi olsun, birbirlerini seslerini duymayacak sekilde, nasil yapayim?

Bu olay aslında tuhaf yani 3 adet kusunuz var 3 u de farklı yaşlarda tabiki kendi seçiminiz ama yaşları yakın falan olsa anlasirlardi ve ustaların dediği gibi sahiplenme içgüdüsel birsey

Yedek kafesim vardi bir tane ufak, ona koyayimbir muddet o halde. Peki kafesler farkli odalarda mi olsun, birbirlerini seslerini duymayacak sekilde, nasil yapayim?

Farklı odalarda olmasına gerek yok, ama size bir tavsiyede daha bulunabilirim mavi kuş için yetişkin bir erkek kuş almanızda uygun olabilir ama kendisinin seçmesine izin vermelisiniz :)

Farklı odalarda olmasına gerek yok, ama size bir tavsiyede daha bulunabilirim mavi kuş için yetişkin bir erkek kuş almanızda uygun olabilir ama kendisinin seçmesine izin vermelisiniz :)
Kusu ayri kafese koyayimm, eger ise yaramazsa dediginiz gibi yaparim. Bekleyip gorelim bakalim. :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:03 -->-> Daha önceki mesaj 23:59 --

Bu olay aslında tuhaf yani 3 adet kusunuz var 3 u de farklı yaşlarda tabiki kendi seçiminiz ama yaşları yakın falan olsa anlasirlardi ve ustaların dediği gibi sahiplenme içgüdüsel birsey

İki disiyi bir ay arayla aldim, ikisi icin de 1,5 aylik demislerdi ama ikinci aldigim disi bariz ilkinde daha buyuktu, ilkinin gozleri simsiyah olmasina ragmen digerinin gozundeki cember cok belirgindi ve cussesi daha buyuktu. Tecrubem hic olmadigi icinyanilmis oldum. Benim secimim degildi yani.

Geri