petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Dikkat edelim ki, vicdanımız rahat olsun.

Konusu 'Dilek, İstek, Öneri ve Şikayetleriniz' forumundadır ve Muhiddin Keskin tarafından 1 Mart 2016 başlatılmıştır.

1. Muhiddin Keskin

Beğenileri:
    0
    Selâmın Aleyküm arkadaşlar ustalar;

Öncelikle kimse beni yanlış anlamasın... ( esnaflık yapan birisiyim zoruma gittiği için yazma gereksinimi duydum. )

Bu sitede başka sitelerde olsun, yavru kuşlarını ve çift kuşlarını satarken inanılmaz derecede yüksek fiyat vede mükemmel bir kuş sattığını anlatan yazılar yazılıyor.

1. Yavru kuş satan arkadaşlar normalde internet alemindeki kuş sitelerinde satış yapıcakları zaman bildiğimiz yerli muhabbet kuşunu bile ortalama 30 ₺ - 75 ₺ arasında siteye satışa sunuyor, Çek Hollanda Ingilizin fiyatları jumbolarla yarışır vallahi ki, eyvallah satın ama bu satışdaki korkunç yüksek fark insanı güldürüyor. Eğer ki o fiyatlara satabilen arkadaşlar varsa helal olsun. Çünkü çoğu arkadaşımız koyuyor İnternete yüksek fiyatla satamadığı zaman doğru petshop mağazasına gidip 10₺-15₺ taş çatlasa en yüksek 20₺ veriyor. ( bana göre ticaret bu değildir, bu cambazlıktır kim yerse misalidir. )

2. Gelelim çift kuş satışına, genel (%80 ) olarak bu işi ticaret ve hobi olarak yapan herkes elindeki 4-4 lük çiftini satmaz. Biraz düşünelim empati kuralım lütfen, varsayalım ki eliniz mükemmel bir çiftiniz hatasız yumurtluyor süper bir şekilde birbiri ile anlaşıyor yavrularını büyütüyor böyle bir çifti satmak istenildiği zaman önce İnternete koymadan eşe dosta satılır... Eş dost en iyilerini seçip aldıktan sonrada elde kalan kuşlarda internet ortamına düşer, birde altına açıklamada öyle bir yorum yapılır ki sanki dünyada böyle bir çift yokmuş gibi satılmaya hazır konuma gelir.

-----------------------------------------

Lütfen kimse beni yanlış anlamasın tekrar tekrar söylüyorum kimse üstüne alınmasın genel olarak konuşuyorum, çünkü bu işe başladığımız ilk zamanları hatırlarsak herkes bir yada bir kaç kez güzel ÖPÜLMÜŞTÜR. Unutmayalım o günleri çektiğimiz sıkıntıları başkalarına yaşatmayalım lütfen arkadaşlar her zaman doğruluk ve dürüstlük ilkemiz olsun ki malımızı satığımız zaman hem aldığımız paranın hem aldığımız yada satığımız kuşun hayırını görelim, biz böyle ticaret yaparsak Mevlam bize her konuda yardımcı olur. Unutmayalım ki herşeyi gören bir ALLAH var. Maddiyat bizim kişiliğimizi ve karakterimizi bozmasına izin vermeyelim ki, düzenimiz bozulmasın.

2. YakupEmsalsiz

YakupEmsalsiz New Member

Beğenileri:
    0
    Helal olsun hocam sana katılıyorum Allah razı olsun

3. Erkan GÜNEŞ

Beğenileri:
    3
    Her kelimesine katılıyorum..

4. Mudo DURMUŞ

Mudo DURMUŞ Well-Known Member

Beğenileri:
    53
    Söylediklerine katılmakla birlikte bir de olaya diğer taraftan bakmak istiyorum. Şimdi kardeşim diyelim burdan ahmet mehmet adında bi arkadaşımız kuşuna satış ilan actı yanlış anlama açılan o ilanda yazan rakam sadece kuşun değeri değil o rakamlara az biraz da olsa üretici veya hobici arkadaş satarken kendi emeğini emeklerini de katıyor ki %100 hakkı insanoğlu insana bakamiyorken adam kalkıp kuşu beslemiş etmiş büyütmüş A dan Z ye verip veriştirmis kuşa. Yanlış anlaşılmasın verilen emek hiç bir zaman parayla satın alinamaz ama öyle kuş alacak arkadaşlar 5 10 liranın peşinde olmasın bence çünkü inanın aldığınız veya aldığımız her kusta inanılmaz bir emek var tekrar söylüyorum verilen rakamlar sadece kuşun değeri ederi değil kuşun değeri + verilen emek+ harcanan zaman = fiyatı .

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    101
    Sahibi olduğu malı istediği fiyata satışa koymakta özürdür bir insan. Bunu sorgulayamazsın, böyle bir hakka sahip değilsin. Ancak ilanda yanlış bilgiler paylaşılmışsa bunu düzeltmek hepimizin görevidir.

6. Dante

Dante Member

Beğenileri:
    0
    Hocam ben bu hobiye yeni başladım ama bu fiyat konusunda katılmıyorum. Daha hiç kuş satmadım ama şimdi petshopların çoğunda(hepsi değil), kuşlar acınacak halde. Yemin en ucuzunu veriyorlar, kalamar kemiği vermiyorlar, benim kafesim kadar kafeste 15-20 kuş koyuyorlar. Vitamin falan hak getire zaten. Tekrardan söylüyorum, bunlar gördüğüm petshopların çoğudur ama arada birkaç tane istisna, kuşlarına çok severek bakan petshopçular da gördüm.

Yani bizim oradaki bir petshopta kuşun gagası ve gözleri artık mantarla kaplanmış, hayvanın tüyü kalmamış çok iyi damızlık bu diye satmaya çalıştı. Böyle insanlar kuşu ucuza satabilir çünkü bir emekleri yok ve çok cüzi bir miktar yem parası harcıyorlar.

Yani ben kuşuma şu anda bakarsak, baytril(fısfıslı olanından-50 TL civarı),trosyd ve terramycin aldım, yemlerini vitakraft alıyorum, vitaminlerini hiç eksik etmedim. 3-4 günde bir meyvesini sebzesini verip aynı zamanda emek vererek kendime alıştırıyorum. Darılarını alıyorum, oyunlar oynayarak sıkılmamalarını sağlıyorum, kalamar kemiğini hiç eksik etmiyorum. Hasta olunca veterinere götürüyorum. Yani bu tarz şeyler, belki bu kuşlar petshopta ucuza satılabilir ama bu kadar emek harcanarak yetişmiş kuşların biraz daha pahalıya satılması normal geliyor bana.

Bir de bu tamamen özgür iradenize bağlı. Fiyatı pahalıysa birine göre almamalı bence. Ben de 2 çek kuşumu eş yapmaya çalışıyorum ve yavruları olursa 15-20 TL'ye satmam mümkün değil. 15-20 TL için tanımadığım insana o kadar emek verdiğim kuşumu satmam. Benim görüşüm bu, ama kötü niyetli insanlar hakkında size katılıyorum. Keşke herkes iyi niyetli olsa.

7. SULEYMAN BORUCU

Beğenileri:
    0
    Bence bu fiyat olayını ikiye ayırmakta fayda var
    1)petshop tan alınanlar
    2) üreticiden alınanlar
    1 den aldığında muhabbet ten anlamiyorsan yanlız yawru DİE alırsın ve gelir 3-4 yasında olur
    Yetiskin DİE alırsın yawru çıkar
    Sağlıklı dersin bir ala hastalıklı çıkar
    Eger bunları dusununce otomatikmen oraya verdiğin paranın tamamı boşa gitmiş olmayacak mi?
    Peki ya 2-) den aldigin kuş ise
    Emek ureticinin koyduğu ekstra bi fiyat doğru ama bunu koyarken de uçarak koyduklarina pek rastlamadım
    Petshop tan alıp bütün parayı çöpe atacağına:
    üreticiden alıp +20+50 arası fazla bir ücretle dahi alsanda eve döndüğünde aldigin kuşu aldigin urunu gördüğünde guzel sağlıklı bir kuş dediğin an
    Bence petshopa verip çöpe atmak mi +20+50 verip rahat etmek mi?
    Artık her kim ne almak istiyorsa ona gore dusunup onu seçip alır herkezin fikri ve dusuncesi farklıdır tabiki..

#7 SULEYMAN BORUCU, 1 Mart 2016
    Son düzenleme: 1 Mart 2016
  8. kaan77

kaan77 Member

Beğenileri:
    2

şimdi şöyle bi durum var yazının bazılarına katılıyorum ancak bazılarına katılmıyorum.
    Ben Hiç Kuş satmadım şuana kadar. ancak petşoplara gidip muhabbet kuşu istiyorum dediğinde 35 liradan başlar der çoğusu 35-50 arasıdır fiyatlarının tanesi. peki bu adam nasıl 35 50 arası satıyor çok basit petşopta tanesini alıyor 15-20 arası satıyor. peki üretici nasıl satıyor 15 e 20 ye üretici satmıyor 15-20 ye hemen onuda söyliyim sana petşop açmak niyetinde olduğum için çok araştırdım. yurt dışından gelen ital kuşlar var muhabbet kısacası bizim yerli dediğimiz hatta yerliden biraz daha küçüktür. 11 liraya kadar bulabiliyorsun bunlardan ama bunların çoğu telef olup gidiyor zaten iklim değişiminden dolayı. he 15 e 20 ye satan varmıdır petşopculara evet var gördüm biliyorum ciddi manada üretim yapan 3 kişinin üretim hanesine gittim. kuşların kaldığı yer içler acısı. suluklar yosun tutmuş. kuşlar zap zayıf kullandığı yem ise sadece sarı darı vitamin falan da yok bi E vitamini. kızıştırmak için ver sarı darıyı kilosunu 80 kuruşa kadar bulunabiliyor. Bas e vitaminini kuş ölene kadar yavru al şimdi böyle üreticiden aldığın kuş ne derece sağlıklı olur ne kadar yaşar bilinmez he işte ben 35 liraya kuş aldım çok iyi çıktı olabilir arada istisnalar ama forumu takip et 100 kişi petşoptan kuş alıyorsa 85 i şikayetci erkek diye dişi alır dişi diye erkek yavru die yetişkin v.s v.s veya hasta kuşu verirler. insan gibi düşün adam 3 öğün kuru ekmek yiyor ne kadar sağlıklı olabilir ? şimdi ben dediğim gibi kuş satmadım ancak satıcak olsam da 40-50 den aşşağı vermem yavruları kullandığım yemin kilosu 14.50TL Sadece Vitaminleri var Kumları var. Ayrıca mamaları var Gereken ıvırı zıvırı var gaga taşı v.s bit pire spreyleri. + düzenli bakımları var her gün suları değişir benim kuşlarımın bazen unutuyorum 2 günde 1 değişiyor hiç 3 günü geçmedi sularının değişmesi. kaldıkları ortam rutin 3-5 günde bir temizlenir. havalandırılır. bu verdiğim emeği geç zevk için bakıyorum zaten. bu kadar masraf ve iyi bakılan kuş nasıl 15-20 liraya satılır ? bide ayrıca öyle 20-30 kuşu küçüçük kafestete tutmuyoruz yağlanmasın diye. banyolukları mamalıkları var yani biraz uzun oldu ama şöyle düşün sokak köpeklerine bir bak birde evde el bebek gül bebek beslenen köpeklere bak yani senin bahsettin fiyatta olanlar sokak köpeği gibi diğerleride evde bakılan aşısı maması temizliği v.s özen gösterilen köpek biraz tuhaf bi benzetme oldu ama anlayan anlar.

Sayfayı Paylaş