petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Dinlendirme hakkında birkaç soru

Konusu 'Bakım Beslenme Üretim ve Yetiştirilmesi' forumundadır ve vehbi şengül tarafından 6 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

1. vehbi şengül

Beğenileri:
    19
    SelamunAleyküm hobici ve üretici arkadaşlar. Şimdi 30 temmuzda ilk yumurtasini yapan, şuan 4 yumurtalı kuluçkada olan bi dişi kuşum var. Ben ALLAHIN izniyle ilk defa yavru alacagım. Eger yavrular çıktıgında dişiyi dinlendirmelimiyim ? Kafesim çifthane modeli. Ortadan tel ızgara ile ayrılabiliyor. Sizce ne kadar dinlendirmeliyim ve tel ızgara ile ayırmak yeterli mi ? Erkek hangi kısımda olmalı yuvalık olan bölümde mi ?

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Nevzat Samet BAYKAL

Nevzat Samet BAYKAL Active Member
    Yönetici

Beğenileri:
    77
    Merhaba Vehbi Bey;
    Dinlendirme denilen husus biraz farklı bir uygulama. Yavrusu, yumurtası olan kuşlara uygulanmaz. Zira erkeği dişiden ayırırsanız. Tüm yavrulara dişi bakacağından dişi daha çok yorulur. Hatta kuşları ayırırsanız yavrulara bakması için bıraktığınız kuş yavrulara bakmayabilir. Dinlendirme dediğimiz olay üst üste kuluçka geçiren kuşlara uygulanır. Örneğin hiç durmadan yani yavrular yeme düşer düşmez yumurta yapan kuşlar bir süre sonra yorulur. Ben üst üste 3 defa kuluçka geçirdikten sonra yuva kapaklarını kapatıyor ve dinlendirmeye alıyorum. 1-2 ay yavru yaptırmıyorum. Bu sürede de sıkı bir şekilde beslenmelerini sağlıyorum. Sonrasında kuşlar form tutunca tekrar yavrulamaları için yuva kapaklarını açıyorum. Dinlendirme sonrası tekrar üst üste 3 kuluçka geçirdikten sonra tekrar dinlenmeye alıp aynı işlemi tekrarlıyorum.

3. vehbi şengül

Beğenileri:
    19
    Nevzat Bey verdiginiz bilgiler için teşekkür ederim ama bi sorum daha olacak. Yuvalıgı çıkartmak veya kapatmak bazen çözüm olmuyor. Dişi yemliğe veya tabana da yumurtlayabilirmiş diye okumuştum. Bu konu hakkında ne diyorsunuz.

4. Serdar

Serdar Active Member

Beğenileri:
    36
    Usta kanımca o yuvalığı bilmeyen veya olmayan acemi kuşlar için geçerlidir. Yani bu şekilde dinlendirmeye gidilirse kuş yumurta yapmaz biraz kendine gelir ve kanımca sağa sola yumurtlamaz. Yumurtlama süreci dişi için acayip sıkıntılı. Bu tüm canlılar içim böyle. Annenin bütün depolarını kullanıyor yavru. Toparlanması için de dinlenmeye ve beslenmeye ihtiyacı var. Çok konuştum yine :)

5. vehbi şengül

Beğenileri:
    19
    Estagfurullah hocam olurmu öyle şey. Amacım sizi konuşturmak zaten birşeyler ögrenebilmek

6. Nevzat Samet BAYKAL

Yönetici

Beğenileri:
    77
    Rica ederim Vehbi Bey. Düşük oranlarda da olsa tabana veya yemliklere vs. yumurtlayan kuşlar var. Tek dişi kuşlar da kızıştıkları zaman eşleri olmasa bile yumurtluyorlar. Yumurtlamanın önüne geçmek çok kızışmış dişilerde zor. Öte yandan yuva üremeyi teşvik ettiğinden yuva devre dışı kaldığında genelde yumurtlama olmuyor. Aslında dinlendirmede de esas yapılmak istenen kuşun yumurtaya ve yavruya bakmasının önüne geçilmesi. Bu ikisi arasında en yıpratıcısı ise yavru bakımı. O yüzden kuş yumurtlasa bile yumurtalarını alıp yavru baktırmazsanız bir süre sonra yumurtlamayı keser. Yavru bakmadığı için de yorulmamış olur. Sözün özü dişi kuşun yumurtlaması o kadar çok yormaz. Önemli olan yavru baktırmamak ve yumurtaya yatırmamak.

7. vehbi şengül

Beğenileri:
    19
    Hay ALLAH razi olsun sizden. Son cümleniz herşeyi özetledi :) son bi soru daha, dinlendirme süresince nasil bi mama takviyesinde bulunmalıyım? Ben normalde 3 günde bir 2 çay kaşıgı mama veriyorum çiftime. (Havuc,yumurta sarisi beyazi, etimek, bebe bisküvisi veriyordum) Dinlendirmeye aldığımız disi kuşa da aynı mama ile devam etsem formunu yakalamaya yardımcı olabilirmiyim sizce ? Ekstradan ilave etmem gereken birşey varmı?

8. Nevzat Samet BAYKAL

Yönetici

Beğenileri:
    77
    Ben hazır mamalardan kullanıyorum. Versele Laga markasının Orlux egg food ve frutti pattee mamalarını kullanıyorum. Haşlanmış yumurtayı ve havucu rendeleyerek bu mamayla karıştırıyorum. Haftada 2-3 gün mama veriyorum. Mamanın kuşların kondisyon kazanmasında önemli bir etkisi var.

Sayfayı Paylaş

Kullanıcılar bu sayfayı, aşağıdaki kelimeleri arayarak buldu :

1. muhabbet üretiminde dinlendirme