Karadeniz Pet

Dış Parazitlerle Mücadele 2 (Ayhan OTÇUOĞLU)

Ayhan OTÇUOĞLU

Süper Moderatör
Arkadaşlar,

Yaklaşan üretim sezonu öncesi dış parazitlerden kesin kurtulmak gerekir. Bitler kan emici oldukları için önce kuşları zayıflatırlar. Bağışıklık sistemi çöken kuşlarımız zaten bünyesinde bulunan her türlü bakteriyel ve ya çevrede bulunan daha başka hastalıklara yakalanabilirler ve üretim kabiliyetlerini kaybederler. Yavru alınamamasının ve büyük üreticilerin sürülerini kaybetmelerinin gizli nedenlerinin başında gelir. Kuşlarımızda sürdürülebilir şekilde üretime devam edebilmek için temizlik ve dış parazite dikkat edelim. Videomuz güncel bilgiler içermektedir.

Emeğinize sağlık Ayhan hocam yalnız vilmektin yani ivermektin içeren dış parazit ilaçları suda çözülmediği yönünde paylaşımlar okumuştum suya karisitirlan ilaç şu üzerinde birikiyor denilmiş bazı sayfalarda bu konudaki düşünceniz nedir bende sizin gibi düşünmustum açıkçası bugün ilacı almak için gittigim veterinere sordum herhangi bir bilgisi yoktu deri altına enjekte ediliyor dedi o kadar

Suya karışıyor olmalı ki; kullanmaya başlamamla birlikte 3 haftada hiç bit bırakmadı. Veren de veterinerdi. Ben kendi kafama göre alıp kullanmadım. Okuduğum veya izlediğim şeyleri denemeden yazıp çizmiyorum. Her ikisinden de memnun kaldıktan ve kökü kazınıp bir daha tekrar gelmemesinden sonra bu videoyu yaptım. Kimseden alıntı değildir.

Vilmektin Enjeksiyonluk Çözelti.
BİLEŞİMİ
1 ml’de 10 mg İvermektin içerir.

ENDİKASYONLAR
Sığırlarda
Gastro-intestinal Nematodlar: Heamonchus placei, Ostertagia sp., O. ostertagi (erginler, larval devreler, hipobiotik larvalar), O. Iyrate (erginler, L4 larvalar), Mecistocirrus digitatus (erginler), Trichostrongylus axei, T. colubriformis, Cooperia oncophora, C. punctata, C. pectinata, Cooperia sp., Nematodirus helvetianus (erginler), N. spathiger (erginler),
Akciğer Kıl Kurtları: Dictyocaulus viviparus
Deride Filariosis Etkenleri: Parafilaria bovicola
Göz Nematodları: Thelezia sp. (ergin)
Nokra etkeni sinek larvaları: Hypoderma bovis (larva), Hypoderma lineatum (larva), Dermatobia hominis (larva)
Yara Kurtları (parazitik dönemde): Chrysomya bezziana, Cochliomya hominivorax
Uyuz Etkenleri: Psoroptes communis bovis, Psoroptes communis ovis, Sarcoptes scabei bovis, Chorioptes bovis
Bitler: Linognatus vituli, Haematophinus eurysternus, Solenopotes capillatus, Damalinia bovis
Keneler (bazı tek konaklı keneler, yumuşak keneler): Boophylus sp., Ornithodurus savignyi
Koyunlarda
Gastro-intestinal Nematodlar: Heamonchus sp., Ostertagia sp., Trichostrongylus sp., Cooperia sp., Nematodirus sp., Oesophagostomun sp., Strongyloides papillosus, Chaberthia ovina, Trichuris ovis
Akciğer Kıl Kurtları: Dictyocaulus filaria
Uyuz Etkenleri: Sarcoptes scabei var. ovis, Psoroptes ovis, Chorioptes bovis var. ovis
Bitler: Bovicola ovis, Linognatus pedalis, L. ovillus, L. stenopsis
Koyun Yapağı Sineği: Melophaga ovinus
Burun Kurtları: Oestrus ovis
Yara Kurtları: Chrysomia bezziani
Keneler (Tek konaklı): Boophylus sp., Ornithoduorus lahorensis

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU
Farmakolojik Doz:
Sığır ve koyunlarda 0.2 mg ivermektin/kg canlı ağırlık hesabıyla uygulanır.
Pratik Doz:
50 kg canlı ağırlık için 1 ml deri altı yolla uygulanır. 10 ml’yi aşan dozlarda doz ikiye bölünerek uygulanmalıdır. Sadece deri altı yolla uygulanır. Kas içi veya damar içi yolla uygulanmaz.

GIDALARDA İLAÇ KALINTI UYARILARI
İlaç Kalıntı Arınma Süresi (i.k.a.s.): Tedavi süresince ve son ilaç uygulamasından sonra eti için yetiştirilen koyunlar 42 gün, sığırlar 35 gün geçmeden kesime gönderilmemelidir. İnsan tüketimi için süt elde edilmekte olan sağmal inek ve koyunlarda kullanılmamalıdır.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ
20, 50, 100 ve 250 ml’lik renksiz flakonlarda, karton kutuda takdim edilmiştir.

Teşekkürler Ayhan bey emeğinize sağlık.
Hakikaten faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz.

Ellerine sağlık Ayhan Abi, bilgiler için teşekkürler..

ALLAH razı olsun emeğinize sağlık

Geri