Karadeniz Pet

Dışarıdan gelen muhabbet kuşu hakkında birkaç sorum var, yardımcı olur musunuz?

Esra Bayık

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,
Yaklaşık 1 ay önce evime şirin mi şirin bir muhabbet kuşu girdi. Zayıftı ve üzerinde bir damla kan vardı. Veterinere sordum. Açık yarası olmadığını bir süre beslersem toparlayacağını, muhtemelen kanın da dışarıdan bulaştığını söyledi. Kafes, yem, su kabı, oyuncak vs. aldım. Bir-iki günde kendine geldi ve bir haftanın sonunda bize alışmaya başladı (en azından yadırgamıyordu). İkinci ve üçüncü haftalarda da bir sorunumuz yoktu onunla arkadaş olmaya çalıştık. Kafesinin bulunduğu yeri de seviyor. Ama son iki gündür hiç ötmüyor. Bunun nedeni ne olabilir ve ben onun için ne yapabilirim, fikirlerinizi almak istedim.
Bir de; muhabbet kuşu ilk geldiğinde burun deliklerinin çevresi beyaz, ceresinin geri kalan yeri kahverengiydi. Yaşı da biraz büyük olduğu için kabuklu bir görünümü vardı ceresinin. Fakat birkaç gündür kahverengi kısım da soyuluyor ve altında beyaz-mavi karışımı bir yeni taze bir cere görünüyor. Cinsiyeti sizce nedir? Ve bu durgunluğunun ceresinin soyulmasıyla bir ilgisi var mıdır?

Bu resim geldikten bir süre sonra:

v47XBO.jpg

Bu da yakın zamanda:

r9v6GM.jpg

Çok güzel bi hatun kuşun sağlıkla besle, havalar çok sıcak yanında eşi de yoksa hafta 2 kere banyo yaptır kuş kızısmış kızgınlığı geçsin ya da yanına bi tane yakışıklı al samanlık seyran olsun [emoji4] ceresi çok fazlaca kızısmis o yüzden kabuk döküyor gene kahve rengi olur soyuldukca

Teşekkür ederim. Ama maalesef eşi yok ve banyo yapmayı da sevmiyor sanırım. Her türlü yöntemi denemeye çalıştım kendisi banyo yapsın diye ama yapmıyor. Ben de minik spreylerle su püskürtmeye çalışıyorum. Eğer keyfi yerindeyse ondan kaçmıyor.

Haftada 2 gün o şekilde yapabilirsin en azından hem sıcak havalardan bunalmasini önler hemde kizginligini bi nebze olsa bastırır

Geri