Karadeniz Pet

Dişi 2. yumurtayı verdi fakat kendi yem yemiyor

• Konbuyu başlatan berkk
  • Başlangıç tarihi
B

berkk

Guest
Merhaba arkadaşlar,

Dişim bugün 2. yumurtasını vermiş kuluçkada bir sorun yok çok nadir çıkıyor erkekle çiftleşiyor veya erkek ona yem veriyor ve tekrar yuvaya giriyor.

• Dişinin ilk yumurtadan sonra sadece erkek tarafından beslenmesi normal midir?
  • Dişi hiç ötmüyor bu aralar çiftleşme haricinde bu normal midir? Gerçi normalde de kızmadıkça çok ötmüyordu.

• Yuvaya dokunmadan kafesi temizlememizde bir sakınca var mıdır? Dün kafesin altını falan değiştirdim dişi dışarıdaydı yumurta biraz oynadı hemen içeri girdi temizlik bitince.
  • Kuşçumun kendi kuşlarına verdiği hazar mamadan aldım ve içine biraz havuç rendeledim dün yemedi fakat bugün yedi ancak havuçların hepsini yemiş mamaya pek dokunmamış buna ne yapılabilir?
  • Bir de erkek bize poposunu dönüp duvara doğru sürekli ötüyör arada ben kafese yaklaşınca çığlık atmaya başlıyo bunun bir anlamı olabilir mi? (Bence dişiye artistlik yapıyor:)

Hepsi normal sıkıntı yok. Dişi artık yatar erkek besler.
Mama konusunda seçici davranıyor. Beğendiği şeyler seçiyor.
Yuvayı yumurtlama sürecinde pek rahatsız etmeyin. 1 Haftada hiçbirşey olmaz.

O zaman son olarak şunu sorayım.

Az önce yine erkek sürekli ciyaklamaya başladı bi yandan da kanatlarını çırpıyor tele yapışmış gittim yanına biraz göbeğini okşadım sustu. Dışarıya çok alışıktı bizimkiler sürekli evin içinde tur atarlardı hatta bi ara günde 5-6 saat dışarıda takılırlardı. Enerji patlaması yaşadığı için mi yapıyor bunları?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:03 -->-> Daha önceki mesaj 22:56 --

Arkadaşlar bir de dşinin geceleyin dışarıda oldugunu ve kuluçkaya yatmadıgını gördüm bir kere burda da birisi demişti hafif loş ışık lazım diye. geceleri aspratörün ışıgını açıp mutfak masasına koyuyorum hafif bir ışık oluyor. Karanlık mı daha iyi loş ışık mı?

dişiyi huzursuz eder kafesin yerini değiştirme sürekli.ışık rahatsız etmez kuşların bulunduğu odanın ışığını yakma şansın varsa öyle yapabilirsin.

ne yazık ki kuşların bulundugu odanın ışıgını açık bırakma imkanım yok. o zaman değiştirmeyeceğim yerlerini biraz da sokak ışıgı alıyor oda perdeyi de açıyorum.

hocam bunlar doğada 24 saat ışıkmı görüyorlar bırakın gün doğumu gün batımına göre ayarlayacak dişi kendini sürekli yer değiştirmeyin strese girip kırabilir yumurtayı bunların harici herşey normal

Geri