Karadeniz Pet

Dişi kuş seçimi

Yüksel endeğer

Yeni Üye
Merhabalar uzun süredir erkek kuşuma (1.5 yaşlarında) dişi kuş arıyorum daha önce 2 kere dişi kuş aldım ama maalesef dişiler hiç yanaşmadılar erkek ne yaparsa yapsın (dişinin birini kuşçudan alıp getirdim diğerini bir yakın vermişti) maalesef ikiside öldü. Erkek kuş şu an bile çok istekli pencerenin kenarına gelen serçelere kafa sallyor hareketler yapıyor.Nasıl dişi kuş almalıyım kuşçuya kuşuda götürüp mü kuşçuyla konuştum getir diyor nasıl anlayacağım yakınlaştıklarını birde aldığımda hemen yanına koymak istemiyorum çünkü burada kuşçular çok pis açıkçası hasta ederler diye korkuyorum. Dişi kuşun yaşı kaç olmalı aynı yaş yada küçük kuş konusunda hiç bilgim yok yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ceresi iyice kahverengileşmiş dolayısıyla iyice kızışmış bir dişi kuş alırsanız şansınız artar. Kuşun 4-5 aylıktan büyük olması ve kızgın olması bence yeterli. Zaten erkeğin yanına koyduğunuzda kızgın bir dişi kuş büyük olasılıkla erkeğe hemen yaklaşacaktır.

Ceresi iyice kahverengileşmiş dolayısıyla iyice kızışmış bir dişi kuş alırsanız şansınız artar. Kuşun 4-5 aylıktan büyük olması ve kızgın olması bence yeterli. Zaten erkeğin yanına koyduğunuzda kızgın bir dişi kuş büyük olasılıkla erkeğe hemen yaklaşacaktır.

Sağolun peki aldıktan sonra ne kadar ayrı tutmalıyım onları (hastalık vs. karşı) 2 hafta yeter mi?

Sağolun peki aldıktan sonra ne kadar ayrı tutmalıyım onları (hastalık vs. karşı) 2 hafta yeter mi?

1 hafta kadar karantinada tutup kuşun hasta olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.
Hastaysa zaten ayrı tutup tedavi etmeniz gerekiyor. Bu dönemde en azından elma sirkesi katılmış su verebilirsiniz. Kuşta bir hastalık gözlemlemezseniz de erkeğin yanına dişiyi koyarsınız.

Geri