Karadeniz Pet

Dişi Kuşum Çok Sinirli

cey

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar 5 aylık dişi kuşum bu aralar çok sinirli dişiler zaten hırçın oluyormuş ama mesela kafesteyken sevdiriyo kendini dışarıda sadece elimize konuyor kafasını ya da gıdığını sevmeye çalışınca ısırıyor acı acı ötüp uçuyor acaba alıp kafese koyacağımı falan mı sanıyor hele de uykusu geldiğinde kafese yaklaşırsan gagasını tellere vuruyor bık bık diye ses çıkarıyor halbuki bi şey yapmadım kuşa . Sakinleştirmek için ne yapabilirim melisa çayı falan sakinleştirir diye okumuştum iyi gelir mi? kızışma yaşı falan da gelmiş olamaz değil mi? (Elimde falan duruyor rahatça üzerimde geziniyor çok mutlu ama kafasına dokunmaya çalıştığı an çok sinirleniyor yani üstünde bir Hakimiyetin olmasını istemiyor sanırım)

20181202_203056.jpg
20190110_185625.jpg

Her kuş sevdirmez.onun da huyu böyledir.elinize vs geliyorsa dışarıda büyük ihtimal size alışmış.bazı dönemler agrasif olabiliyorlar ısırdığı zaman tepki vermezseniz unutur.benim kuşum tam bir sevgi manyağı ama bir dönem çok agrasifti.durup dururken veya istediği birşey olmayınca ısırıyordu ve kafese koyana kadar saldırıyordu.şuan öyle birşey kalmadı.geçici bir durum olabilir.2 kuşum var birini istediğim gibi öperim tüylerini severim ama öteki üzerimize gelir,elimizden yem yer,1-2 defa öptürür gider.diğer kuşum gibi tüylerine elletmez veya 15-20 defa öptürmez.

Her kuş sevdirmez.onun da huyu böyledir.elinize vs geliyorsa dışarıda büyük ihtimal size alışmış.bazı dönemler agrasif olabiliyorlar ısırdığı zaman tepki vermezseniz unutur.benim kuşum tam bir sevgi manyağı ama bir dönem çok agrasifti.durup dururken veya istediği birşey olmayınca ısırıyordu ve kafese koyana kadar saldırıyordu.şuan öyle birşey kalmadı.geçici bir durum olabilir.2 kuşum var birini istediğim gibi öperim tüylerini severim ama öteki üzerimize gelir,elimizden yem yer,1-2 defa öptürür gider.diğer kuşum gibi tüylerine elletmez veya 15-20 defa öptürmez.
Aynen geçici olabilir ama mesela annemi daha çok seviyo yanaklarına falan sürtünüyor eskiden daha çok öptürür hatta o da öperdi kaşımamızı isterdi ama artık sadece kafesteyken sevdiriyo özgürlüğün tadını alınca bizi unutuyo yaramaz. Sizce melisa çayı vermeli miyim? Sadece sakinleştirmek için değil de kış ve soğuk için de iyi geliyor mu bu tür takviyeler?

Benim erkek kuşum 1.5-2 aylıktan beri evin her yerinde aile ferdi gibi dolaşırdı, elimde boynumda uyurdu, akşamları sadece kafese girerdi ne zamanki 8 aylık olup dişi kuş aldım kafese attım gün boyu hiç çıkarmadım bana karşı agresifleşti elimi uzattım gagaladı sanki bana küstü kızdı onu kafese attım diye. Aylar sonra hastalandı ozaman gözlerimin içine bakıp beni al der gibiydi almak için elimi uzattım hiç ısırmadı barıştık ve elimde uyudu hastayım beni iyileştir der gibi... Dişi kuşu 8 aylık aldım o benden hep kaçıyor ama hiç gagalama hareketi yapmaz

Arada böyle mod değişimi olabiliyor zaman içinde düzelir. Sevgi ve ilginizi eksik etmeyin. Gagayı tellere tıkırdatmak onun için oyun.

• Beğen
Tepkiler: cey
Aynen geçici olabilir ama mesela annemi daha çok seviyo yanaklarına falan sürtünüyor eskiden daha çok öptürür hatta o da öperdi kaşımamızı isterdi ama artık sadece kafesteyken sevdiriyo özgürlüğün tadını alınca bizi unutuyo yaramaz. Sizce melisa çayı vermeli miyim? Sadece sakinleştirmek için değil de kış ve soğuk için de iyi geliyor mu bu tür takviyeler?
ben çay işini bilmiyorum ama kekik çayı verildiğini duymuştum sakinleşmesi için kuşların.zaten salınca hep yanınızda durmaz çoğu kuş.eğlenir kendi kendine sonra arada uğrar yanınıza.önemli olan elinize almak isteyince gelmesi.arada kendini sevdirmesi.bazı kuşlar daha evcil oluyor bazıları daha özgür ruhlu oluyor.bence en iyisi daha gagasında siyahlık varken alınan yavrular.onlar genelde nasıl eğitirseniz öyle oluyor.yuvadan direkt alınan kuş bir başka oluyor.ben sadece sudan probiyotik ve vitamin takviyesi yapıyorum.daldarı,yulaf,aspur veriyorum.taze yumurta maması,sebze ve arada sırada meyve yeterli olur diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: cey
buarada benim kuşumda adam seçiyor beyaz yüzlü olan bana düşkün.ben varsam ilk tercihi benim.ben yoksam kardeşimi seviyor.annemi hiç sevmiyor.annem bizle yaşamadığı için olabilir.

ben çay işini bilmiyorum ama kekik çayı verildiğini duymuştum sakinleşmesi için kuşların.zaten salınca hep yanınızda durmaz çoğu kuş.eğlenir kendi kendine sonra arada uğrar yanınıza.önemli olan elinize almak isteyince gelmesi.arada kendini sevdirmesi.bazı kuşlar daha evcil oluyor bazıları daha özgür ruhlu oluyor.bence en iyisi daha gagasında siyahlık varken alınan yavrular.onlar genelde nasıl eğitirseniz öyle oluyor.yuvadan direkt alınan kuş bir başka oluyor.ben sadece sudan probiyotik ve vitamin takviyesi yapıyorum.daldarı,yulaf,aspur veriyorum.taze yumurta maması,sebze ve arada sırada meyve yeterli olur diye düşünüyorum.
Aynen biz de gagası siyahken almıştık 27 günlük demişti kuşçumuz baya alıştı bize ama böyle sinirlenip kaçınca ne oluyo ya falan diyorum içimden :D Aynen bizim kuş da beyaz yüzlüler seviyo galiba kardeşim esmer ona hiç gitmiyor :D kekik çayının yan etkisi yoksa denemek isterim bir ara:rolleyes: vitamin meyve sebze (her gün) dal darı yumurta maması (haftada 1 kere) veriyorum.
20180903_170900.jpg
(bu foto ilk aldığımız hali gagası siyahken)

Geri