Karadeniz Pet

Dişi Kuşumda Yumurta Mı Var Yoksa Hasta Mı?

ersin kuscu

Yeni Üye
Arkadaşlar daha önce yavru alınmış bir çiftimin dişisinin poposu şişik yumurta varmış gibi ancak yuvalıkla nadiren ilgileniyor yani sürekli yuvalığa girmiyor günde bir defa ancak giriyordur. Bu yüzden ben de tıkanma vb. gibi bir hastalığı olabileceğinden şüphelendim ve sizlere sorma ihtiyacı duydum, lütfen tecrübeli anlayabilen arkadaşlar yorumlarınızı esirgemeyin. Birkaç Fotoğraf çektim inş. anlaşılıyordur durumu.

YjM1OA.jpg
89kGNA.jpg
D8ELyZ.jpg
mrdVJY.jpg

jvLEQ9.jpg
Ezb7yv.jpg

hocam bana kalırsa bu kuşta yumurta var gibi duruyor

Daha önce yavru alınmış bir dişide tıkanma riski yok denecek kadar azdır.
Kuşu eline alıp alttan fotoğrafını çekebilirsen bakalım. Ama bence sorun yok.

Levent Abi bu çift biraz vahşi yani fotoğrafları çekerken bile huysuzlandılar. elime alırsam ve eğer gerçekten yumurtaysa o yumurtaya yatmaz diye korkuyorum. Ancak bu şişlik 3-4 gündür var ve son günlerde daha fazla şişti, yem yemesinde su içmesinde de bir sorun yok. Büyük ihtimalle yumurta ama yuvaya ilgisi çok az o yüzden şüphelendim. Birkaç gün daha beklesem yumurtlamazsa elime alıp hem baksam hem de foto çeksem sıkıntı olur mu sence acaba?

poposuna zeytin yağı sürün ve sonra bırakın kendisine ürkmesin daha fazla.

hocam bana kalırsa bu kuşta yumurta var gibi duruyor

poposuna zeytin yağı sürün ve sonra bırakın kendisine ürkmesin daha fazla.

Sıkıntı olmaz. Eline alırken zeytin yağı hazırla pamuklu çubuk ile poposunun etrafına sürersin, azıcıkta deliğine doğru sızarsa iyi olur.

Çok teşekkür ederim herkese. O zaman ben 1-2 gün bekleyeyim eğer yumurtlamazsa dediğinizi uygulayıp zeytin yağı sürerim fazla ürkütmeden inşallah. İyi geceler.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:56 -->-> Daha önceki mesaj 23:40 --

@Levent ACAR abi 2 gündür bekliyorum hala yumurtlamadı ve bu 2 gün içerisinde hiç yuvaya girmedi, girmiyor hiç. Bu akşam dayanamadım en son aldım elime dediğin gibi zeytinyağı damlattım 1-2 damla poposuna ve fotoğraflarını çektim.Şimdi Yumurta mı var yoksa hasta mı ur vb. mi var?

z2AVAR.jpg
GpYkYb.jpg
yAMlMn.jpg
6l2k2l.jpg
W6nZn4.jpg
31DaD9.jpg
RbYVYY.jpg
pmgogo.jpg

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:30 -->-> Daha önceki mesaj 19:56 --

Güncelllll

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:59 -->-> Daha önceki mesaj 21:30 --

Guncelllllllll

Yumurta olduğunu düşünüyorum , inşallah boş çıkmaz ..

Yumurta olduğunu düşünüyorum , inşallah boş çıkmaz ..

Teşekkürler. Başka yorum varmı arkadaşlar, 5 gün oldu yumurtlamadi hala ve yuvalığa da girmiyor hiç?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:49 -->-> Daha önceki mesaj 20:44 --

Güncelllllllll

Teşekkürler. Başka yorum varmı arkadaşlar, 5 gün oldu yumurtlamadi hala ve yuvalığa da girmiyor hiç?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:49 -->-> Daha önceki mesaj 20:44 --

Güncelllllllll

Çok kurcalıyorsun. Burda 100 kişi girse aynı mesajı yazacak sana kardeşim.

Çiftleştikten 10 gün sonra yumurta yapacak. Ve yumurta olduğu görülüyor. Eğer yuvalığı çok karıştırıp ürkütüyor isen kafesin dibine yapacak.Kendini güvende hissetmesini sağlamalısın.Daha önce o yuvaya yumurta yapmışsa yine yapacaktır vaktini beklemelisin.Konuyu üstte tutup ne zaman yumurtalaması gerektiği ile ilgili post kasman kuşun acele etmesi için bir sebeb değil.Kuş sen burda post kastığın için daha çabuk yumurtlayamaz.bekle ve yemini suyunu taze tut.

Çok kurcalıyorsun. Burda 100 kişi girse aynı mesajı yazacak sana kardeşim.

Çiftleştikten 10 gün sonra yumurta yapacak. Ve yumurta olduğu görülüyor. Eğer yuvalığı çok karıştırıp ürkütüyor isen kafesin dibine yapacak.Kendini güvende hissetmesini sağlamalısın.Daha önce o yuvaya yumurta yapmışsa yine yapacaktır vaktini beklemelisin.Konuyu üstte tutup ne zaman yumurtalaması gerektiği ile ilgili post kasman kuşun acele etmesi için bir sebeb değil.Kuş sen burda post kastığın için daha çabuk yumurtlayamaz.bekle ve yemini suyunu taze tut.

Yorum için teşekkürler. Amacım post kasmak değil. 2 gün önce aynı durumda olan bir dişimi kafesin dibinde ölü buldum. Farklı görüşler farklı bir bakış açısı oluşturabilir, daha önceden yaşayan birisi olabilir. Ben farklı görüşleri de almak istiyorum çünkü bulunduğum yer ve yakınlarında hiç veteriner yok. Ben nasıl sizin düşüncenize saygı duyuyorsam siz de benim farklı yorum bekleyişime saygı duymak zorundasınız aksi halde yorum yapmazsınız konuma olur biter.

Arkadaşlar konu hakkında başka fikri olan var mı?

Son düzenleme:
Yumurta olmayabilir kuş ishal gibi görünüyor elini vurduğunda yumuşak bir tabaka varsa yağlanma yada bağırsak problemi olabilir.

Yumurta olmayabilir kuş ishal gibi görünüyor elini vurduğunda yumuşak bir tabaka varsa yağlanma yada bağırsak problemi olabilir.

Teşekkürler. Dışkısını takip ediyorum ishal değil. Resimdeki sarı sıvı zeytinyağı damlaları. Poposundaki şişlik yumuşak değil sert yumurta gibi. Hiç rahatsız etmiyorum yüksek bir yerde boş odada kafes ancak yuvalığa girdiğini hiç görmedim.

Son düzenleme:
Ne zamandir besliyorsunuz ve surekli yuvaya giriyormuydu

Kuşu bu kadar rahatsız etmeyin yavru almak istiyorsanız.

Geri