Karadeniz Pet

Dişi kuşum'un anüsü dışarı çıktı..

İlknur_bjk

Paylaşımcı Üye
Kusumun poposunda kipkirmizi bir sey var..Acil lutfen yardim edin.. Altinda 3 tanesi yumurtasi var..Ama anüsü disarı cikmis sekilde kipkirmizi ve o sekilde erkek kusla yine eslesti..Ne yapmam lazim..cok kotu gorunuyor arkasi..cekebildigim kadariyla resmini atacagim..Kuşumunda yumurta sıkışması yok..O beyaz gibi görenen yuvalıktan tüyüne yapıştı..'.kuluçkasından 1 hafta geçti geçmedi 3.kuluçkasını yaptı..Fazla yumurtladığından mı oldu acaba.?

Ekli dosyalar

• 20170819_042714.jpg
    20170819_042714.jpg
    664.8 KB · Görüntüleme: 1,114
Şuanda gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum..Sadece aşırı korkuyorum,kuşum ölür diye..Erkek kuş o şekilde eşleşiyor,dişide istiyor..ama canı %100 yanıyordur eminim..Her ne kadar dişi ses çıkarmasa da..Erkek kuşu bu durumdayken eşleşmesin diye yanından ayırmalı mıyım.?Ay ne yapmalıyım :( :( :(

Sabah olduğunda veterinerle konuşacağım..Lakin erkeği şuanda ayırsam dişi yumurtaların üzerinde yatıyor,o yüzden yemek yemiyor..Erkek dişiye yem kusuyor...İlk defa başıma böle bişi geldi..Çok çaresizim :'(

Sabah 5 den beri dışkı yaptığını görmedim..Sırf takip etmek için uyumadım..Erkek kuşu ayıracaktım tam başka kafese lakin dişiye yem kustu o yüzden gözetimim altında ayırmaktan vazgeçtim..En azından veterinerle konuşana kadar..Eşleşmelerine izin vermemek iin takip altında tutuyorum kuşlarımı..Bu şekilde olmasına rağmen yine de yumurtalarının üzerine yatmaktan vazgeçmiyor :( Bu beni daha da üzüyor..Durumu ne derece kötü bilmiyorum,ama göründüğü kadarla oldukça kötü..Ne yapmam gerek.?Acaba bu konu hakkında bilgisi olan var mı.?

Sanırım kimsenin bu konuda bir fikri yo..Ne buradan haber alabildim,ne de veterinere ulaşabildim..Dişi kuşumun anüsü dışarıda olduğundan yuvalığın içindeki talaşlar dışarıdaki anüsüne yapışıyor ve rahatsız ediyor olacak ki sürekli yuvalıtan çıkıp anüsüne yapışan talaşları temizliyor..sonra yuvaya giriyor,ardından bir müddet sonra tekrar çıkıp aynı işlemi tekrar yapıyor..Ama hala ddışkıladığını görmedim..Bu hiç iyi değil..Normalde bu saate kadar çok dışkılardı :(

Aynı olay benimde başıma geldi fakat bende yumurtanın bulunduğu rahim kısmı tamamen sarkmıştı burada veteriner olmadığından anca o kısma mikrop kapmaması için terramycin krem sürüp vitamin vermiştim kuş yem yemiyor dışkı yapmıyordu fakat erkek kuş dişiyi sürekli besledi bu şekilde ayakta kaldı 1 hafta sonra o kısım toplandı dinlenmesi için ayırdığımda 2-3 gün sonra kızgınlık yumurtası yaparak gene aynı olay oldu fakat bu sefer toplayamadı :(
İnşallah düzelir. Çift varsa yumurtaları oraya kaydırıp dişiyi ayırmalısınız bu arada kuş kaç yaşında ?

Aynı olay benimde başıma geldi fakat bende yumurtanın bulunduğu rahim kısmı tamamen sarkmıştı burada veteriner olmadığından anca o kısma mikrop kapmaması için terramycin krem sürüp vitamin vermiştim kuş yem yemiyor dışkı yapmıyordu fakat erkek kuş dişiyi sürekli besledi bu şekilde ayakta kaldı 1 hafta sonra o kısım toplandı dinlenmesi için ayırdığımda 2-3 gün sonra kızgınlık yumurtası yaparak gene aynı olay oldu fakat bu sefer toplayamadı :(
İnşallah düzelir. Çift varsa yumurtaları oraya kaydırıp dişiyi ayırmalısınız bu arada kuş kaç yaşında ?
Benim disi kusumunda rahimi full cikmis durumda gorunuyor..Yasi 1.5 -2 yas arasi.. 2 kuluckasiyla 3 kukuckasi arasinda sadece 1 hafta oldugundan sanirim bu durum oldu..Lakin yumurta yaparken zorlandiginda hic otmedi..Ben tamamen yumurta tekrar yapti mi diye kontrol ettigimde farkettim kusun orasini..Baska kusum yok..ciftim yok haliyle..Erkegi ayri kafese almayi dusundum..Hatta kafesi hazirladim..Ama disi o halde bile yumurtalarin uzerine yatiyor..Haliyle erkek kusta besliyor..Sabaha karsi 5: 30 sularinda resmi atarken o halde 4 kere eslestiler..Kafeste ayirmaya calismama ragmen..Az once tekrar eslestiler..Erkek kusumda cok kizismis durumda..Disidr o halde eslesiyor..istemese eslesmez..Cani acimiyor mu ki eslesiyor,anlayamiyorum..sabahtan beri hic diskilamadi..Erkek kus yem yediriyor,disi diskilamazsa eee bu da buyuk sorun..Bu durumda ne yapmaliyim.?

Benim disi kusumun da alt kismi bayagi cikmis durumda..Yasi 1.5 - 2 yas civarinda..Yumurta yaparken zorlandiysa ki oyle gorunuyo..Neden hic otmedi..? Sabah ilk mesaji attigim sirada o halde 4 kere eslestiler..Ve gun dogdugunda da 2 kere eslestiler yine..Ki kafesi durtmeme ragmen eslesmesinlet diye..Ayiramiyorum,cunku baska kusum yok..Ne cift olarak,nede fazlafan kusum yok..Disi o halde yumurtalarinin uzerinde yatiyor..Erkek kus ona yediriyor..Disiyi su icerken gordum yanliz..Ama diskilamasi yok..Erkek yem kusuyor ama disi diskilamiuorsa ki kuluckada yatiuor birde ( buyuk diskiliyor normalde ) hic diskilamamasi da riskli o zaman..Ee bu durumda ne yapacahim peki.?Erkek kusum kizismis durumda,surekli disiyle eslesmek istiyor..Diside o halde yine ben kovalamasam eslesecek..Acisi mi yok ki acaba.?Nasil o halde eslesebikiyor anlayamiyorum..Suanki hali resimde ki gibi

Ekli dosyalar

• 20170819_095148.jpg
    20170819_095148.jpg
    907.7 KB · Görüntüleme: 1,045
Direk veteriner

Gesendet von meinem SM-N910F mit Tapatalk

Anlayan bir veterinere götürmekten başka Çareniz yok gibi görünüyor. Dışkılama yapamaması normal bendeki kuş 1 gün sonra büyük dışkı yapmıştı. O kısma zeytinyağı damlatıp kurumamasını + kolay dışkılamasını sağlamıştım daha sonra dediğim gibi terramycin sürdüm direncini kaybetmemesi için vitamin katıp şıranga ile besledim. Tabi benim anlattığım çözüm değil bu yüzden veterineri tercih etmelisiniz.

Kuş içgüdüsel olarak kuluçkayi devam ettiriyor bence.
Burdan biri bir fikir verse tedavisine dair sizin kabiliyetiniz belki noksan kalacak.
En mantıklısi veterinere gitmek.

Kuş içgüdüsel olarak kuluçkayi devam ettiriyor bence.
Burdan biri bir fikir verse tedavisine dair sizin kabiliyetiniz belki noksan kalacak.
En mantıklısi veterinere gitmek.
Veteriner komsumuzdu..Dun gece evine göturdum kusumu..Kremle geriye dogru yerlestirmeye calisti ama olmadi..Hatta kus asiri strese girdi ve kendini direk kasti ve ölüme birakti..Sonra devam edemedi o sekilde ve dunden bugune veteriner klinigine getir,narkoz verip ameliyatla yerlestirecegiz dedi..Tekrat yumurtlarsa tekrat cikar dedi ve ölümüne bile yol acar dedi,cunku komple full o bolgesi disari firlamis..O yizden tekrar yumurtlamamasi icin hormon ignesi yapti ve erkekle eslesse bile artik yumurtlayamayacak..Diskini hic bir sekildr yapamamos vr bagirsaklari patlamak uzereymis..Bagirsaklatini bosaltmis..Karninda ve bagirsak kisminda kara lekeler olduguni soledi..Yavrularida surekli yumurta icinde öluyordu..Biri bana kara benek hastalagindan olabilecegini solemislerdi..Sanirim disimde kara benek hastaligi var..Ondan da yavrularina grcmis olacak ko hic yavru alamadim..Yumurta icinde öldu yavrular..Suanda erkek kusumla ayri kafeste ama yan yana kafesleri..1 hafta ayri tutmami soledi veteriner..Cunku altini yerlestirdiklerindrn hafif dikisi var..Suanda durumu daha iyi,rahat diskiliuor ve yem yemeye basladi..Suyunada antibiyotik ve agri kesici ilac karistirip veriyoruz..veteriner verdi..İnşallah daha iyi olacak..Mercan'ım cok cesur ve guclu bir disi..

Veteriner komsumuzdu..Dun gece evine göturdum kusumu..Kremle geriye dogru yerlestirmeye calisti ama olmadi..Hatta kus asiri strese girdi ve kendini direk kasti ve ölüme birakti..Sonra devam edemedi o sekilde ve dunden bugune veteriner klinigine getir,narkoz verip ameliyatla yerlestirecegiz dedi..Tekrat yumurtlarsa tekrat cikar dedi ve ölümüne bile yol acar dedi,cunku komple full o bolgesi disari firlamis..O yizden tekrar yumurtlamamasi icin hormon ignesi yapti ve erkekle eslesse bile artik yumurtlayamayacak..Diskini hic bir sekildr yapamamos vr bagirsaklari patlamak uzereymis..Bagirsaklatini bosaltmis..Karninda ve bagirsak kisminda kara lekeler olduguni soledi..Yavrularida surekli yumurta icinde öluyordu..Biri bana kara benek hastalagindan olabilecegini solemislerdi..Sanirim disimde kara benek hastaligi var..Ondan da yavrularina grcmis olacak ko hic yavru alamadim..Yumurta icinde öldu yavrular..Suanda erkek kusumla ayri kafeste ama yan yana kafesleri..1 hafta ayri tutmami soledi veteriner..Cunku altini yerlestirdiklerindrn hafif dikisi var..Suanda durumu daha iyi,rahat diskiliuor ve yem yemeye basladi..Suyunada antibiyotik ve agri kesici ilac karistirip veriyoruz..veteriner verdi..İnşallah daha iyi olacak..Mercan'ım cok cesur ve guclu bir disi..
çok geçmiş olsun adınıza sevindim.

Mehaba benim disi kusumda ayni durumda kizgnlik yumurtasi yapti 3 tane bir hafta once .
Dun de bir tane yumurtladi bu hale geldi bagirsaklari cikti disari. Icerde yumurta var mi bilmiyorum zeytinyagi surduk cok halsizlesti. Sabah veterinere goturecegim. Insallah ölmez

Mehaba benim disi kusumda ayni durumda kizgnlik yumurtasi yapti 3 tane bir hafta once .
Dun de bir tane yumurtladi bu hale geldi bagirsaklari cikti disari. Icerde yumurta var mi bilmiyorum zeytinyagi surduk cok halsizlesti. Sabah veterinere goturecegim. Insallah ölmez
Üzüldüm, veterinere mutlaka gidin dönüşte de gelişmeleri paylaşırsanız sevinirim.

Merhabalar. Anüsü disari cikan kusumu nihayet veterinere goturdum. Rontgen cektiler icerde yumurta varmis. Ameliyatla cikardilar. Dikis attilar bi suru ilac yazdilar. 1 hafta sonra dikisleri alacaklar. Ne olacak bilmiyorum. Cok sukur kusum olmedi

Sagolun. Ilaclari alamadim. Yarin alicam.
12 vitaminli 6 mineralli sutlu pirinc ununu sulandirip şiringayla agzina versem mi bu aksamlik bilemedim bi sorun olur mu