Karadeniz Pet

Dişi kuşumun ceresi renk kaybediyor.

Hakan ŞAHİN

Meraklı Üye
Meraba yuva hazırlığı yapan bir çiftim var. Çifitleşiklerine şahit olmadım fakat yuva ile son derece ilgili idi bu gün kahverengi ceresi yer yer beyaza dönmeye başlamış. Daha önce gördüğüm yavrulu dişilerin ceresi beyaz oldugunu gördüm. Cerenin beyazlaşmasının yumurtası olmasıyla ilgisi varmı. Tam emin değilim ama poposu hafif şişkin gibi kanatları da kuyruk hizasında birbirine değmiycek mesafede

Yuva ile ilgilenmeleri ve kanatların durumu anlattığınız gibiyse yumurta olma ihtimali yüksek. Resim olursa daha doğru yorumlar yapılabilir. Bereketli üretimler.

3518m7n.jpg
Temsili olarak kuşumun ceresi önceden tamamen kahverengi iken şu an bu durumda

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:57 -->-> Daha önceki mesaj 11:56 --

Not : Resim temsilidir

Sorun yok. Ceresi beyazken de kızgın olabilir kuşlar. Dediğiniz gibiyse yakında yumurta gelecektir. Çiftleşmeleri genelde sabah erken saatlerde olduğu için göremezsiniz.

Cere renginin yumurtlamayla yada çiftleşmeyle alakası yok.Yaklaşık bir senedir yavru aldığım dişinin ceresi hep beyazdı.Kahverengi olduğunu hiç görmedim.

Teşekkürler yorum için

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:54 -->-> Daha önceki mesaj 12:02 --

Bugün kuşlarımın çiftleştiği yada denediklerini gördüm yakın zamanda yumurta oluşur ancak bi sorun var dişi yem yem yemeye indiğinde yemlikte yem bırakmıyor hepsini dağıtıyor ayrıca yemliği kıracak gibi ısırıyo ses yapıyo nedeni ne

Yem dağıtmasını akıllı yemlik veya ızgaralı yemlik kullanarak önleyebilirsiniz.

Akıllı yemlik büyük oldgundan bitane yeter sanırım. Deli olucam kafesin tabanı yem ile kaplandı yemliktekilerin hepsini boşattı

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:32 -->-> Daha önceki mesaj 22:07 --

Abiler bugün rastgelen kafesin yönünü çevirdi yuvalık sağ taraftan sol tarafa geçti bi baktım kuş yuvalıkla ilgilenmeye başladı. Bende kafesi çevirince yemi ve suluk arkada kaldıgı için yuvalıgı çıkardım diğer tarafa takTtım. Taktığımdan beri daha fazla ilgileniyor yuvalıkla. Böyle bir şey yaşadınız mı daha önce.....*?

Benim dişi kuşda cere kahverengi idi. Kızışmaya başladı beyaza döndü. Sanırım ikimizdeki olayda aynı vede yuvaya ilgisi çok arttı. Gelişmeleri takip ediyorum. Bakalım yumurta ne zaman gelecek.

Geri