Karadeniz Pet

Dişi kuşumun sorunu nedir

• Konbuyu başlatan Burçin
  • Başlangıç tarihi
B

Burçin

Guest
Öncelikle merhaba,dişi kuşum hakkında sizlerden yardım almak istiyorum.

Sanırım dişi kuşum iyi bir anne değil.Hızlıca anlatmak gerekirse,
İlk kuluçkasında:4 yumurta-3 sakat(ölü) ve bir sağlıklı erkek.
İkinci kuluçkasında:4 yumurta-2 yumurta boş ve iki sağlıklı dişi.
Üçüncü kuluçkasında:5 yumurta-5 ölü (sakat olanlar vardı)
Dördüncü kuluçkasında:4 yumurta-3 ölü ve şuan bir tane sağlıklı yavru.
Şuan ki yavrunun bütün tüyleri çıktı,ayaklarında sorun yok.Ancak geç kaldım(fark etmedim)az önce baktığımda yuvalıkta 1 tane yumurta vardı.İkinci yumurtayı da yumurtlayacak gibi duruyor.Biliyorum ki o sağlıklı yavruyu yakında yuvadan atacak.O yavrunun ölmesini istemiyorum.

Yavru için ne yapmam gerekiyor ?
Dişi kuşum neden yavrularına bakamıyor,neden her yavrusu ölüyor ?
Kuşların kızışmasını önleyen bir şey var mı ? (gerçekten artık ben bıktım)

Dişiyi ayrı bir kafese alırsan baba bakar yavruya.
Kaç günlük yavru acaba ?

Yavru küçük değil bayağı büyüdü.Şuan her yeri tüylerle kaplı çıkması an meselesi gibi duruyor.Dişiyi ayır,baba bakar yavruya diyorsunuz ama şuan yuvada bir tane daha yumurta var yeni olmuş ve dişi şuan hamile.Yumurtalar umurumda değil yeter ki yavru ve dişi ölmesin.

O zaman baba ve yavruyu alıp ayır. Dişi yumurtlar ve yatar üzerine.
Yavru için ayrıca yuvalığa gerek yok. Kafes tabanında durur biraz zemine yem serp. Altına bir bak tüyleri tamamlanmışsa zaten yem yemesi gerek.

Teşekkür ederim,sabah ilk işim ikisini ayırmak olacak.İki sorum daha olacak kusuruma bakmayın.Şuan dişi 2 kere üst üstte kuluçka dönemine girdi.Zaten ilk kuluçkasında çok kilo verdi,şuan ölme riski var mıdır ? Erkek kuşun kızışmasını engellemek mümkün mü ?Bana yuvalığı çıkarınca bir daha çiftleşmez demişlerdi ama yuvalık olmadığı halde yine çiftleşmişlerdi.Bu ilk kuluçkada yuvalığı koymasaydım dişi kafese yumurtlayacaktı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
İstersen yavru ve erkeği ayırınca yuvalığı çıkarıp yumurtaları at. Dişiye sadece karışık muhabbet kuşu yemi ver. Haftada 2-3 gün banyo yaptırt, yıkanmıyorsa spreyle su sık. Ortam sıcak olmalı kuş gitmesin.. :)

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.:)
Kim ister ki yumurtaları atmak ama başka çarem yok.Biliyorum dişi bunlara yine bakamayacak.Sanırım benim kızım anne olmak konusunda çok acemi :)

Geri