Karadeniz Pet

Dişi kuşumuza arkadaş dişi kuş aldık..

civilengineer

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar

1 yılı aşkın süredir baktıgımız dişi muhabbet kuşu var. İlk kuşumuz. İnanılmaz ürkek, aynasında arkası dönükken kendi hareketinden korkuyor. Kafeste parmaga geliyor, dışarıda dokunmam mümkün değil. Kafsten çıkınca gittiği sabit yeri var, başka yere gitmez oraya uçar geri döner kafesine. Sakin, sadece sevdiği şarkılara ya da birden fazla insna varsa öter. Yani uslu bir kuş. Baya birşeyler yaptım ama en fazla kafeste parmaga gelip, karnını öptürmesine müsade etti. Öyle mutlu biz de daha fazla üzerine gitmedik. Muhtemelen bizden önce petshop ya da imalatçısında birşeyler yaşadı, ya da karakteri bu kuşun. Öyle kabullendin sevkdik hehe :)

Ancak karı koca çalışıyoruz, tüm gün yanlız. Televizyonu belirli saatlerde açılacak şekilde ayarlıyoruz, müziği seviyor.. o da bir yere kadar tabi.

Yanlız kalmasın diye bir kuş daha aldık. Bir kaç gün ayrı kafeste tuttuk. Bizim eski kuşta tık yok, sadece ötünce ötüyor. Öbürü debeleniyor çıkmaya çalışıyor yanına gitmek için.

Neyse dün akşam birleştirdik kafesleri. Yeniyi eskisinin geniş kafesine koyduk. Yeni kuş aynaya çıktı öylece kaldı. Eski kuş bir iki gitti kokladı kaşıdı falan filan. Bir ara gagaları ile öpüşür gibi yaptılar. Sonra uyudular.

Sabah tam evden çıkarken, yeni kuş alttaydı, eskisi üstte. Yenisi üste çıkmaya çalışırken eski kuş gagaladı. Sonra yenisi yine de çıktı yukarıya Eskisi aynasına çıktı. Yenisi geldi bu kez o gagaladı, eskisi indi aynadan yenisi çıktı. Baya böyle tünek ve ayna kavgası var gibi.

Normal midir? Ne yapmak lazım. Yenisini de çok sevdik geri vermek istemiyoruz, ama değiştirme veya iade hakkımız var almadan anlaştık o şekilde.

Eski kuş uslu ve pasif. Dediğim gibi. Yani ya ömür boyu yanlız kalacak ya da yeni gelen biraz ezecek gibi onu.

Sizce bir denge kurup anlaşabilirler mi? Üstadlara sorarım.

en önemli sorum ise, bu kavgalar kalıcı hasar ya da ölümcül boyuta ulaşabilir mi ? kıskançlık var sonuçta : /

Teşekkürler

Son düzenleme:
İki tane diş kuş kavga eder onun yanına bir tane erkek kuş alın

Yanına erkek kuş alsaydınız daha iyiydi
İki tane diş kuş kavga eder onun yanına bir tane erkek kuş alın

merhaba

onların yumurtlaması ile ilgilenecek kadar bilgimiz yok malesef. araştırdıgıma göre de baya bir yavruluyorlarmış.

yavruladı diyelim, götürüp petshopa da bırakamam alın satın diye, her defasında verecek tanıdık bulmak da zor. bu konuda eşim de ben de biraz duygusalız; o nedenle dişi aldık. alırken pek çok petshop magazasına danıştık, sorun olmaz 2 dişi anlaşır demişlerdi..

Bence yeni dişiyi verip yerine bir tane erkek alın.
Kız kıza dedikodu da bir yere kadar.
Zaten gerekli şartları sağlamazsanız ha dedin mi yumurtlamaz bu kuşlar.
Yani yıllarca kuş besleyipte yavru almak için can atan insanlar var.
Ben değil bir arkadaş.

Yeni erkek kuş ile de didişmeler olur olmaz değil.
Çünkü biri kafesin yıllardır hakimi.
Hemen pabucu dama atılsın istemez.

Bence yeni dişiyi verip yerine bir tane erkek alın.
Kız kıza dedikodu da bir yere kadar.
Zaten gerekli şartları sağlamazsanız ha dedin mi yumurtlamaz bu kuşlar.
Yani yıllarca kuş besleyipte yavru almak için can atan insanlar var.
Ben değil bir arkadaş.

Yeni erkek kuş ile de didişmeler olur olmaz değil.
Çünkü biri kafesin yıllardır hakimi.
Hemen pabucu dama atılsın istemez.

peki yavru istenmiyorsa nasıl önlem alınır? arkadaşınız istiyor olmaz, başkası istemez ama olur :)

bu arada, bu kuşu da çok sevdik ve vermek istemiyoruz açıkcası. bunları nasıl anlaştırırz bu konuda önerileri olan varsa onları da bekliyorum. çünkü yeni kuş çok daha samimi ve aktif. eski kuşa bu konuda baya birşey öğretir diye düşünüyoruz. eski kuşu dediğim gibi 1 sene oldu, kapı sövesinden başka yere konmuyor kafes dışında, omza parmaga gelmeyi bırak, yanına yaklaştırmıyor. yeni kuşta görerek belki o da başlar

Dişiler böyledir.
Alıştırılması güçtür.
Yuvalık takmazsınız yumurtlamaz.

Geri