Karadeniz Pet

Dişi neden yavruları dövüyor

Daha önce de dişi 17-18 günlük yavruların tüylerini yolmuştu. Ayırmak zorunda kalmıştım. Bu gece ve sabah da yuvanın içi epey hareketliydi. Beklediğim için sık sık kontrol ettim. Gözlerimle görmedim yolduğunu ama gagasını yavruların tüylerinde gezdiriyordu. İşin kötüsü erkek de yuvaya giriyor gagasını gezdiriyor ama yoluyor mu çözemedim. Yuvayı çıkarıp yavrulara baktığımda yine yeni yeni çıkan tüylerde yolunma ve bir yavrunun dizinde kan küçük bir kan vardı. Erkeğin yaptığını sanmıyorum, daha önce de dişi yavruları dövmüş, erkek büyütmüştü. Bu sefer dişiden görüp o da dövmüş olabilir mi? Şimdi dişiyi ayırdım, erkeğin insafına kaldık. Dişi neden böyle yapıyor? Yavrular tüylenene kadar bakıyor, sonra böyle yapıyor. Rahatsız ettim desem hiç yanlarına uğramadım. Her 3-4 günde bir mama yaptım. Kızışkın da değil öyle. Huyu mu kötü yoksa bir eksiğim mi var? Sadece tüyünü yolsa neyse, dizini de kanatmış nasıl yaptıysa.

iki ihtimal var

Dİşi tekrar yumurtlama dönemine girmiştir yuvadan atmak istiyordur

Erkek yavrulara kur yapıyordur dişi de kıskanıyordr

iki ihtimal var

Dİşi tekrar yumurtlama dönemine girmiştir yuvadan atmak istiyordur

Erkek yavrulara kur yapıyordur dişi de kıskanıyordr

Normalde erkeğin yavrularla pek işi yok. Yuvaya girdiğini çok nadir görüyorum. Bugün de ben yuvanın kapağını açtığım için girdi diye tahmin ediyorum. Eğer yavrulara kur yapıyorsa nasıl anlayabilirim. Şu anda yavruları besliyor.

Dişi neden kuluçka bitmeden yumurtlama dönemine girer. Benim verdiğim bir şey mi buna sebep oluyor yoksa doğasında mı var? Öyle olsa çiftleşme belirtileri göstermez mi?

Normalde erkeğin yavrularla pek işi yok. Yuvaya girdiğini çok nadir görüyorum. Bugün de ben yuvanın kapağını açtığım için girdi diye tahmin ediyorum. Eğer yavrulara kur yapıyorsa nasıl anlayabilirim. Şu anda yavruları besliyor.

Dişi neden kuluçka bitmeden yumurtlama dönemine girer. Benim verdiğim bir şey mi buna sebep oluyor yoksa doğasında mı var? Öyle olsa çiftleşme belirtileri göstermez mi?

Verdiginiz mama vitamin herşey tetikler dişiyi ayırın erkek bakar

Verdiginiz mama vitamin herşey tetikler dişiyi ayırın erkek bakar

Erkek yavrulara tek başına bakabilir. Mama takviyesi ve yemliklerin sürekli üflenip temizlenmesi işi kolaylaştırır.

Erkek daha önce de bakmıştı. Vitamin vermiyorum kuşlara, mamayı 3-4 günde bir yapıyorum, içinde az bir havuç hariç kızıştıracak bir şey yok. Kaldı ki erkekte de çiftleşme belirtileri yok. Nedense dişi kuluçka tamamlayamıyor, bu üçüncü kuluçkasıydı, ilkinde yumurtalar boş çıkmıştı.

Peki bu dişiyi ne yapmamı önerirsiniz. Tek bakamam. Çift olunca da ister istemez yavru oluyor. Satsam hem yaşını bilmiyorum yaşlı bir kuş olabilir hem de alan da ele atıp aynı sorunları yaşayacak. Ne önerirsiniz?

Aynen dişiyi bi güzel kafes alıp birine hediye yapılabilir. Onun yerinde bakıcı bir dişi alınabilir. 3 kere aynı şeyi yaptıysa bence düzelmez. forumda bi konu açılmıştı böyle diye hatırlıyorum dişi kan tadını alınca takıntı oluyor tarzında bişeyler yazıyordu forumda aratırsanız bulunur. Geçmiş olsun

Geri