Karadeniz Pet

dişi yuvayı tarumar etti bakar mısınız ?

halil kahraman

Yeni Üye
dişi kuşum maşallah 4. yumurtasını da yaptı ancak yumurtlamadan önce yuvaya koyduğum bütün talaşı dışarı attıktan sonra yuva tabanına koyulan ortası delik ahşap malzemeyi de gagasıyla tam anlamıyla atomlarına ayırdıktan sonra dışarı attı. kafesin içi de tüy olmuş. yumurtalar yuva zemininde öylece duruyor üstlerine yatıyor ama dişi kuş dışardayken baktığımda yumurtalar tam bir arada değil. resimleri ekledim. plastik tabanlı yuvalık siparişi verdim ama bu saatten sonra taksam da faydası olmaz herhalde. bu şekilde durmasının bir zararı olur mu ?

bir de yem,vitamin,gaga taşı ve haftada 3-4 kez yumurta maması veriyorum ekstra başka bir ihtiyaçları olur mu ?

Merhaba kardes baska biseye ihtiyac yok yeterli artar bile bazi kuslar yuvayi kendi cabasiyla yapmadigi icin bozar bazilari rahat etmez vesaire vesaire sen son bir deneme icin petshoptan kus kumu alip dok yuvaliga ustunede yumurtalaribkoy (plastik eldiven tak)bekle talaş yavru ciktiginda bit yapar yuvaligi temizlerkende kus kumu dok talas dokmee!

dişi kuşum maşallah 4. yumurtasını da yaptı ancak yumurtlamadan önce yuvaya koyduğum bütün talaşı dışarı attıktan sonra yuva tabanına koyulan ortası delik ahşap malzemeyi de gagasıyla tam anlamıyla atomlarına ayırdıktan sonra dışarı attı. kafesin içi de tüy olmuş. yumurtalar yuva zemininde öylece duruyor üstlerine yatıyor ama dişi kuş dışardayken baktığımda yumurtalar tam bir arada değil. resimleri ekledim. plastik tabanlı yuvalık siparişi verdim ama bu saatten sonra taksam da faydası olmaz herhalde. bu şekilde durmasının bir zararı olur mu ?

bir de yem,vitamin,gaga taşı ve haftada 3-4 kez yumurta maması veriyorum ekstra başka bir ihtiyaçları olur mu ?

Kuş kumu sıcaklık dengesinde sorun yaratabilir. Şu an olduğu gibi bırak. Zaten anne gerekeni yapar. Ama talaş koyma kum koy durumu yok. Yiğit arkadaş kumdan fayda görmüştür. Saygı duyarım. Birçok arkadaş hamster talaşından fayda görür. Bende dahil. Sebebi de tuvaletlerini yaptıklarında kum içine hapsetmez ve nemli kalabilir. Yavrular doğduğunda felç kalmalarına kadar bir sürü sorun yaratabilir. O yüzden hamster talaşı önerilir. Tuvalet gibi pislikleri içine hapseder.

hamster talaşı koydum fakat tamamını dışarı attı malesef. yuvalığın altında çukur bir alan kalmadı yavru çıkarsa düz -zeminden dolayı zarar görürler mi acaba endişem bundan dolayı. petshopçu bir bey yuyaya yem dökmemi söyledi. kafes te bayağı bi kirlendi dişi kuşu ürkütmeden temizleyemiyorum. koku falan yok ama çok kirli duruyor. yuvalığı çıkarıp kafesi temizleyip tekrar taksam sorun olurmu acaba ? yumurta sayısı da 5 oldu ama kuşta hala belirgin şişlik var 6 yı da yumurtlar herhalde.

bir de elimde hagen kafes ve yuvalıkta var kuşları ona nakletmek istiyorum (temizlemek çok daha kolay yuva plastik içinde çukuru falan da var.) şu an böyle bir şansım var mı acaba ?

Suan kafes değişikliği yapma şansınız yok az Talas atın çok az maşallah kuslariniza

Bende de aynı sıkıntı oldu. İlk yumurtalar olduğundan dokunmadım. Folluklu yuvalık sipariş ederim duruma göre. Siz de öyle yapın zira yuvalar gollupa uygun olmayabilir. Biraz boşluk kalsa yavru kaybınız olabilir.

Bazı dişiler de kemirme olayı çok fazla.
Benimde bir çiftin dışısine yuva dayanmıyor.
Her tarafı deliyordu ,kuluçka bitince cam Yuvalik
kullanmaya başladım, tavsiye ederim. Şuan içi
Yusuf Bey in dediği üzere biraz talas eklemekten
başka bir çözüm riskli.
Bereketli üretimler olsun

Geri