Karadeniz Pet

DİŞİMİ DEĞİŞTİRİYORUM. YARDIM

Barkın Akdal

Yeni Üye
MERHABA; 1 Yıl önce dişi almıştım erkeğimin yanına ama yavru alamadım. Bende dişimi değiştirme kararı aldım. Yeni bir dişi alacağım fakat 1-2 sorum var cevaplarsanız sevinirim.
1) Erkek bu durumdan etkilenir mi?
2) Yeni alacağım dişi bugün gittim baktım. Erkekten yaş olarak 1-2 yaş büyük. Bir sıkıntı olur mu?

Kabaca bir matematik hesabı yapalım. 1 sene önce erkeğe dişi aldınız dolayısıyla erkek 1+ yaşında şimdi alacağınız kuş 2 yaş daha büyükse dişi kuş 3+ yaşında demektir. Bence uygun değil. Yaş olarak erkek yaşı uygun olur ve imkanınız varsa ( tanıdık falan) atın salmaya anlaştığı kuşu alın derim ben. NACİZANE BEGİNNER SEVİYESİNDE BİR KUŞ YETİŞTİRİCİSİ OLARAK :)

Erkeğim çiftleşmeye 6-7 aydır hazır zaten. Dişi hazır değildi. Erkek muhtemlen 1.5 2 yaşlarında. Alacağım dişi 2 - 2.5 yaşlarında dedi ama 3 3.5 ta olabilir.Dişi kızışmışdı. Burun ceresi kahverengiydi. Bence denemem lazım.

Dişinin genç olması daha iyi olur.Hem erkek baskın olmalı hem de dişiler 4 yaşından sonra üremeyi durdurur diye biliyorum.Ben olsam o erkeğe 1-1.5 yaşlarında eş alırım.

Gittiğim kuşçuda o kuştan başka burnu kahverengi rengine dönüşen kuş yok. Diğerleri benim kuş gibi alsam bi anlamı yok. Bunu da 1 yıl denemek istiyorum.

Eyer erkeğiniz 2 yaş civarında ise ; alacağınız dişi tecrübeli 1kuluçka geçirmiş 1 yaş civarında bir dişi olursa çok iyi olur. Çünkü; erkek kuşlar 5 yaşına kadar dişi kuşlar 3 yaşına kadar kuluçkada verimli dönemleridir. Tabi bu bir genellemedir bakım ve kuşun bünyesine göre değişir bu süreç. İnşallah aradığınızı bulursunuz. DİPNOT: 8 aylık üstü kuşlarda çok abartı fark olmadı sürece yaş sorunu yaşanmaz.

Denemekten zarar gelmez. Deneyeceğim göreceğim başka çarem yok :) Alınca yeni bir konu alıp fotolarını atacağım. Sizlerden de değerlendirme isteyeceğim. Teşekkürler.

erkkler es degısımını pek sorun etmezler. anlasmaları onemlı yas sorun degıl. dısı kuslar 3 yasına kadar verımlı yumurtlar. bunu da unutmamak gerekır.

Geri