Karadeniz Pet

Dışkı rengi normal mi?

• Konbuyu başlatan Akif GÜZEN
  • Başlangıç tarihi
A

Akif GÜZEN

Guest
Limon hanım sağolsun sabah sabah elime ufak bir hediye bıraktı ama hediyesinin rengi normal mi acaba sorusu aklımı kurcalamaya başladı. Çünkü son zamanlarda tüy dökümü ve yeni çıkan tüyler nedeni ile stres kaynaklı olabileceğini düşünüyorum.

Yem harici herhangi bir yeşillik yada mevye yedirmeyi henüz başaramadım. Sadece yemini yiyor ve elden verirsem yemi oldukça iştahlı yiyor.

Vitamin olarak her gün su değişiminde suyuna on damla avisol damlatıyorum (Avisol üm damlalıklı değil. İki çeşidi var sanırım bunun. Avisol ve Avisol-B diye. Bende ki Avisol.)

Bunlar bu sabahki Limon hanımın hediyesinin resimleri;

5sej.jpg

1ds5.jpg

uke5.jpg

Bunlarda Limon hanımımızın bir kaç resmi;

ai9p.jpg

js40.jpg

8ph0.jpg

Birde forumlarda sürekli soruluyor. Bunun ırkı ne diye. Bende sorayım limon hanımın ırkı nedir acaba?

Moderatör tarafında düzenlendi:
merhaba,
sizin limon hanım çekoslavak-yerli arasında geziniyor :)
dışkı koyuluğu iyi. renk ile ilgili olarak da bir önerim var. 1 paket dal darı alıp kafese asın (5li paketi 7 lira civarı ). bir de vitamin vermeyi kesin bir süre için. vücut fazla gelen maddeleri dışkıyla atar çünkü, aşırısı da karaciğer sorununa nneden olabilir. haftada 2 gün vitaminli su veriyorsanız diğer günler normal su verin. ya da vitamin oranını 10 damladan 2-3 damlaya düşürün.
iyi dünler dilerim.

Teşekkür ederim. Limon hanıma dal darı aldım ama hanımefendi henüz ağzına sürmedi. Vitamini normalde tüy dökümü nedeni ile gün aşırı veriyorum. Yani bir gün normal su ertesi gün 5-10 damla vitaminli su. Fakat vitamin aralığını açıp damla sayısını azaltırım. Reçetesine bakarsak suluğa gün aşırı 2,5ml eklemem gerekiyor ki şişe 20ml. Yani ortalama iki haftada bir şişenin bitmesi gerekiyor. Miktarın fazla olduğunu düşünerek ben 5-10 damla ekliyordum suluğa.

Merak edip deneyecektir ondan sonra da dal darı kaçırmaya başlayacaksınız ondan eminim :) ben de sizin durumunuzu 6 sene önce yaşamıştım. vitamin vermeye 10 gün ara verdim. daha sonra da taze meyve vermek suretiyle tamamen kaldırdım vitamini. taze meyve ve sebzeler verip, kömürlü kuş kumu koyarsanız kafese vitamin kullanmanıza gerek kalmaz. bir de haftada birkaç gün mama hazırlamak lazım :)
iyi akşamlar dilerim

Kafes temizliği sonrası yemliğin yanına asıcam dal darıyı. Bakalım sonuç ne olacak. Bu arada henüz sebze meyve yedirmeyi de başaramadım hiç.

Bu arada aklıma gelmişken kuşlara kömürün yarardan çok zararı olduğu söyleniyor. Yediği içtiği şeylerde ki vitamin olsun mineral olsun yani yararlı şeylerin vücut tarafından emilimini engellediği söyleniyor. Ne derece doğru bilmiyorum tabi.

Moderatör tarafında düzenlendi: