petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Doğadaki muhabbet kuşları neden hep yeşil?

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Hüseyin AKTAŞ tarafından 8 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Hüseyin AKTAŞ

Hüseyin AKTAŞ New Member

Beğenileri:
    0
    #1 Hüseyin AKTAŞ, 8 Eylül 2013
    Son düzenleme: 8 Eylül 2013
  2. Sevtap DERİN

Mutasyona uğramayan yeşil oluyor galiba. Tam emin değilim.

3. H. Mehmet YILDIZ

evet haklısın yahu neden böyle acep :S

4. Mustafa Demir

Mutasyonsuz,doğal....

5. DİLARA TURAN

muhabbetkuşlarının asıl rengi yeşildir zaten renkli oluşları mutasyona ugradıkları için

6. Hüseyin AKTAŞ

Hüseyin AKTAŞ New Member

Beğenileri:
    0
    Doğadakiler neden hiç mutasyon geçirmemiş ki hep evdekiler mutasyonlu

7. İsmail YILDIRIM

Beğenileri:
    0
    Duyduğum kadarıyla ilk mutasyon kuşu ingiliz bilim adamları sarı renkli olarak üretmşler

8. armand0

armand0 Guest

Dikkatimi çekti Sevtap videodaki kuşlar bile çiftleşiyor seninkilerde hala tık yokmu :D

9. DİLARA TURAN

dogadaki kuşlar yabanidir zaten evde beslemeye uygun olmaz .. dogadan alınan belli bir kısım kuş mutasyona ugramış ve o alınan kuşlar üzerinden üretim yapılmıştır

10. DİLARA TURAN

Bende araştırma yapmıştım bu konu üzerinde bildiğim kadarı ile bu şekilde

11. Sevtap DERİN

Ama bunlar hep Amerika'nın oyunları. :(

12. Hüseyin AKTAŞ

Hüseyin AKTAŞ New Member

Beğenileri:
    0
    İşte sorunun doğru cevabı :D

13. Cihat Türkmen

Cihat Türkmen Active Member

Beğenileri:
    12
    Onlar gerçek doğal genlerindeki halleridir çünkü. İnsanoğlu her canlı hayatıyla oynamayı sevdiği gibi muhabbet kuşlarıyla da oynadığı için bugün Çek, İngiliz, Show, Tepeli gibi mutasyonlar ve çeşitli renk türleri mevcut..

Dipnot: Doğadaki yeşil muhabbet kuşları ve satılan yeşil muhabbet kuşları mutasyon muhabbet kuşlarından daha dayanıklı ve bağışıklığı bir o kadar da yüksektir.

#13 Cihat Türkmen, 8 Eylül 2013
    Son düzenleme: 8 Eylül 2013
  14. Aysetursak

Çünkü evlerimizdeki kuşların hepsi yapay mutasyona uğramıştır yani insan eliyle o hale getirilmiştir. Doğal ortamlarındakiler de zaman zaman mutasyonlara uğramış olabilirler mi? Olabilirler fakat bu genler ya çekinik olarak taşınmakta ve nadiren ortaya çıkmakta olabilir. Ya da bu tip bi mutasyonda ortaya çıkan renkteki hayvan doğal seçilimde elenmekte olabilir. Böylece çekinik gen kısa sürede yok olabilir.Örneğin yeşil bi kuş yeşil bi ağaçta daha az dikkat çekerken mavi bir kuş avcıların daha çok dikkatini çekebilir. Tabi bunlar tamamen varsayım fakat dediğim gibi mutasyonları insan eliyle yapıldığı için doğada rastlamıyoruz

15. Hüseyin AKTAŞ

Hüseyin AKTAŞ New Member

Beğenileri:
    0
    ufak bir araştırma yaptım sanırım bu arkadaşımızın dediği doğru. ingiliz bilim adamları genleri ile oynamış

16. Mehmet Nuri Alkayış

Altın Üye

Beğenileri:
    0
    vaybee benim fıstıgım mutasyon değil doğal renk miş isteyenler imzamdan bakabilirler

17. Onur TOPAL

Onur TOPAL Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    0
    Yasadıkları yer ve yasam kosullarından dolayıdır diye düşünüyorum. Dogal ortamda yesil renk cok fazla. Eger farklı renklerde olsaydılar kolayca diger hayvanlara yem olabilirlerdi diye düşünüyorum.

18. butik

butik New Member

Beğenileri:
    0
    Muhabbet kuşları için doğal tek renk yeşildir diye bir forumda rastgelmişti de epey şaşırmıştım.

19. arkeobisiklet

Onur topal anlamli bir cevap verdi. Elimizdeki kuslar mutadyon hepsi veya dogadaki yesiller mutasyon degil veya dogadaki diger renkler de mutasyon demek bir nebze anlamsiz.. anavatanlarinda her turden ariirk mevcut lakin yesiller dogal ortamlarinda daha az fark edilsiginden saklanip korualari daha iyice olabilmekte ee diger renklerden fark edilenler de avlanip soylari tukenmekte.. genetiginde hangi renk varsa her kuagenetiginden bir renk turetwbilir lakin mutasyon mu bizimkiler e dogadaki yesiller mi ari irk derseniz bir dusunun.. dogada her turden kus veya diger hayvan turleri bile dogal seleksiyon ve adaptasyon oluyor..

Sayfayı Paylaş