Karadeniz Pet

Doğru Taktik mi?

Aytekin DOĞAN

Emektar Üye
Daha önceki konularımda da anlatmıştım erkek kuşuma eş olsun diye yaklaşık 3 ay önce dişi aldım.

Erkeğin dişiye şöyle bir yaklaşımı var; Dişi yem yemek için yemliğe gittiğinde veya benim kafese uzattığım yeşillikleri vb. yemeye çalıştığında dişiye değişik bir şekilde öterek ve hafiften vurarak yemesine izin vermiyor, kendisi delicesine yiyor ve sonra dişiye kusuyor. Dişide bu duruma alıştı veya mecburiyetten erkek yem yiyip tüneğe geldiğinde hemen yanına gidip boynunu bükerek yem istiyor.

Bu durum erkeğin kıskançlığından mı yoksa uyanıklığından mı? Veya baskınlığından mı?

erkek kendini baya bi erkek hissediyor :) kendini kafesin reisi yapmış :)

demin bizimkilere marul verdim elimle dişi küçük emrah gibi bakıyor goştik hiç centilmen değil yedirmiyor ona hanzo :D

anlasiyor olabilirler.yakinda yumurtlayabilir.yuvalik taksaydiniz yoksa.

Kafes hakimiyeti dedikleri bu olsa gerek ama bu seferde dişi erkeğe pas vermiyor çiftleşmek için.
Kıskançlıktan yapıyor gibi ama kimi kıskanıyor çözemedim.

Aslında güzel taktik ama niyet önemli çünkü dişiye yem verme bahanesiyle dişiyle oynaşıyor. Dişide açlıktan ses çıkartmıyor.

kafesteki hakimiyetini dişiye göstermek istiyor veya dişiye yem kusmasının ardında başka emelleri :) de olabilir...benim erkek kuş akşam coştu...dişiye ötüyor,yem yedirmiyor,yuvaya girene kadar kovalıyor...sonra kendi yem yiyor,gidip dişiye kusuyor...dişi yuvadan çıkınca kovalamaca tekrar başlıyor,erkek çığlık çığlığa ötüyor dişinin yuvaya girmesini sağlıyor,gidip yem yiyor sonrada tekrar dişiye kusuyor...bu kısır döngü akşam baya devam etti...en sonunda dişinin tepesi attı yuvadan çıktı ve erkekle baya bir birbirlerine daldılar...sonra erkek tırstı ve dişi dışarıya çıktı da rahat etti...:)

Fazla kafes hakimiyeti de iyi değil çünkü dişi kuş sürekli tedirgin ve rahat hareket edemiyor. Buda dişinin kızışma sürecini etkiliyor tahminimce.

Yakında dişiyi tutacam ağzına bal damlatacam veya Nijer tohumunu ezip şırıngayla ağzından boşaltacam başka türlü kızışacağı yok bu uyuzun... :D :mad: :rolleyes: :eek:

aynı durum bendede var ve dişide iş yok abi erkek çok iyi dişinin boyutlarda biraz küçük ondan olabilir belki değiştiricem dişiyi :)

Erkek burada üstünlüğünü gösteriyor dişiye. Sanırım dişi de erkekten biraz küçük :) Yakın zamanda yumurtlayacaklar bana sorarsanız :)

Hacı polyannacılık oynuyorsun galiba. Daha çiftleşecek duruma gelmediler sen yumurtadan bahsediyorsun.

Polyannacılık falan değil, yumurtlayacaklardır dememin sebebi de çiftleştilerde yumurta bekle anlamında değil, yakın zamanda bunu umut etmemdir. Bir süre daha beklemelisin ben bunu söylüyorum :)

Geri