Karadeniz Pet

Durduk yere kemirme huyu

Can Bey

Meraklı Üye
Yavru muhabbet kuşumu alalıı 1 ay olacak neredeyse elime alıştırdım falan gayet uysaldı son 2 gündür her şeyi kemiriyor elimi uzatıyorum elimde kemiriyor elime geliyor geldikten sonra hala ısırmaya devam ediyor neden olabilir. Kafeste gaga taşı yok minaral taşı var gaga taşı mı almalıyım ?

Gaga taşı şart değil ama mineral bloğun yanına mutlaka kalamar kemiği de alın.Ayrıca kuş kumu yoksa onu da temin edin ve boş bir kaba koyup kafese takın ( ben minik suluklara koyuyorum kumu,iyi oluyo).Kuşlar özellikle küçükken daha meraklı olduklarından orayı burayı kemirebilirler,bu normal bir durum.Elinizi ısırdığında hayır anlamında yüzüne üfleyin falan yazar internette ama ben buna pek katılmıyorum.Kuş kemirdiği t-shirtle kemirdiği elinizin farklı olduğunun bilincinde.Avuçlamak gibi hoşuna gitmeyecek şeyler yapıosanız ya da elinizden ürküosa ısırıo olabilir.Küçükken benimki de ısırırdı hem de acıtarak.Hiç tepki vermedim,kızmadım.Aksine kafes içindeyken avcumdan yem yedirdim hep,bana daha da bağlansın die.Hem beni ısırıp hem yemini yerdi :D Ama daha sonra bu ısırmasının bir işe yaramadığını anladığından mı ya da beni sevmeye başladığından mı bilemiyorum,ısırma huyunu bıraktı.Benzer şekilde ısırdığında tepki göstermemenizi ve elden beslemeye devam etmenizi tavsiye ederim.

Geri