Karadeniz Pet

duvara çarpma ve düşme

• Konbuyu başlatan maviscan
  • Başlangıç tarihi
M

maviscan

Guest
merhaba arkadaşlar,
siteyi muhabbet kuşumun durumuna çare ararken buldum.
hemen konuya gireyim.
benim muh. kuşum 5 yaşında. pazartesi günü akşamı mutfağa giderken duvara çarpmış ve düşmüş. kuş ilk gün yürüyemiyordu uçamıyordu ve hep kabarıktı. annemle babam hemen yakın diye kuşçuya götürmüşler, felç kalabilir veterinere götürün demiş. ertesi gün akşama kadar bekledik yem yedi su içti ama dışkısı koyu renk ve hem normal boyuttan büyük ve cıvıktı. veterinere götürdüler, kursağı biraz şiş film çekmemiz lazım ama çok da birşey yapamayız demiş.
şimdi 3. günümüzdeyiz. yemini yiyor fındık da yedi, suda içiyor. ayaklarıda güçlendi. ama titriyor ve dışkısı koyu renkte. sol kusrağıda şiş gibi. yani tüyü kabarık. veteriner elinize almayın kesinlikle demiş. korkudan alamıyoruz.
ne olmuş olabilir. düşünce travmamı geçirmiş, felç kalır mı.
o kadar üzgünüm ki cümleleri bile kötü kurmuş olabilir. ama halimi anlatabilmişimdir heralde. nlursunuz yardım edin.

resimlerde çok belli değil, sürekli kambur duruyor ve titriyor. ilk 2 gün düşüyordu tüneğinden ama artık düşmoyr. gene zorlanıyor yürümede ama gagası yardımıyla tırmanabiliyor.
eN51lY.jpg

e7oN7a.jpg

e7oN7r.jpg

x8ldMd.jpg

ustalar daha iyi bilir ama bence belli süre tünekleri sökün kafes tabanında besleyin ufak kabla suyunu verin çünkü böyle çok daha zorlanıyor kus

dostum yem yemede falanda zorlanır bence sök tünekleri rahat rahat kafes tabanında takılsın yemini suyunu yesin toplar kendini

sayın ömer macit bey, denedim ama durmuyor yerde. tırmanıyor kafesinde asılı kalmaya çalışıyor.
iyice yoruluyor. suluğunun hizasına getirdim 2 tüneğinide çok enerji sarfetmesin diye. aynasınıda yanına taktım

merhaba arkadaşlar,
siteyi muhabbet kuşumun durumuna çare ararken buldum.
hemen konuya gireyim.
benim muh. kuşum 5 yaşında. pazartesi günü akşamı mutfağa giderken duvara çarpmış ve düşmüş. kuş ilk gün yürüyemiyordu uçamıyordu ve hep kabarıktı. annemle babam hemen yakın diye kuşçuya götürmüşler, felç kalabilir veterinere götürün demiş. ertesi gün akşama kadar bekledik yem yedi su içti ama dışkısı koyu renk ve hem normal boyuttan büyük ve cıvıktı. veterinere götürdüler, kursağı biraz şiş film çekmemiz lazım ama çok da birşey yapamayız demiş.
şimdi 3. günümüzdeyiz. yemini yiyor fındık da yedi, suda içiyor. ayaklarıda güçlendi. ama titriyor ve dışkısı koyu renkte. sol kusrağıda şiş gibi. yani tüyü kabarık. veteriner elinize almayın kesinlikle demiş. korkudan alamıyoruz.
ne olmuş olabilir. düşünce travmamı geçirmiş, felç kalır mı.
o kadar üzgünüm ki cümleleri bile kötü kurmuş olabilir. ama halimi anlatabilmişimdir heralde. nlursunuz yardım edin.

kıyamam çok tatlı maşallah. uyurken de mi öyle başı aşağıda uyuyor. benim 12 yaşında muhabbet kuşumunda başına böyle birşey gelmişti. o da felç gibi bir şey oldu.başı aşağıya eğik uyumaya çalışıyordu.veterinere götürdük ilgilenmedi bile vitamin vermişti. 1.haftasında kaybetmiştik kuşumuzu :( umarım sizinki iyileşir.durumunu sık sık yazın lütfen

kıyamam çok tatlı maşallah. uyurken de mi öyle başı aşağıda uyuyor. benim 12 yaşında muhabbet kuşumunda başına böyle birşey gelmişti. o da felç gibi bir şey oldu.başı aşağıya eğik uyumaya çalışıyordu.veterinere götürdük ilgilenmedi bile vitamin vermişti. 1.haftasında kaybetmiştik kuşumuzu :( umarım sizinki iyileşir.durumunu sık sık yazın lütfen

12 sene çok uzun yaşamış maşallah.

sayın ömer macit bey, denedim ama durmuyor yerde. tırmanıyor kafesinde asılı kalmaya çalışıyor.
iyice yoruluyor. suluğunun hizasına getirdim 2 tüneğinide çok enerji sarfetmesin diye. aynasınıda yanına taktım

kızma dostum bende iyi olsun istiyorum belki yan telli kafes kullanılsa daha iyi olur çünkü bu durum daha zor onun için durmak içinde cok enerji kaybediyor kus

acı çekse bence tırmanmaya çalışmaz. eğik durmasıda bence o kısımdan incinmiş olduğunu gösteriyor . inşaallah düzelir. geçmiş olsun

düzelir ama kus kendini toplar yem yemede sıkıntı yoksa düzelir dostum

Kardesim cok gecmis olsun. Umarim en kisa zamanda toparlar.

kızmadım ömer macşt bey. özürdilerim öyle anlaşıldığım için.
ben şimdi kuşçulara gidip sorucam. götürmicem mavişi hava soğuk zaten. anlatayım belki onlarda birşey söyler.
bilgisi olan arkadaşlar yazmaya devam etsin lütfen çare arıyorum

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 17:51 -->-> Daha önceki mesaj 12:43 --

kimse bir şey yazmamış:(

sabah dışkısı biraz normale dönüyor gibiydi. ama eve bir geldim dışkısı gene düştüğünde ki dışkısına dönmüş. resmini çektim.
xEVOkg.jpg

yem yemiş mi peki fazla belli olmuyor yem yemesinde problem var mı?

kabuksuz yem yiyor ama tabiki eskisi gibi değil. . bide fındık yemiş bugün.
önceden minicikti dışkısı. yuvarlak normal bir renkteydi. şimdi büyük. yaparkende zorlanıyor sanki.

oyyy ben bu şirine kıyamam..çok geçmiş olsun inşallah güzel haberlerinizi alırım

ayaklarının üstünde durabiliyor mu? yürüyebiliyor mu? yem yiyebiliyor mu?
bu sorular cevapları önemli tabi şöyle ki;
benim kuşlarda aynaya, duvara, bizlere çarpıyorlar ilk gün afallıyorlar sonra düzeliyor bugüne kadar bir kuşum öldü çarpmadan dolayı oda eşini kedi öldürmüştü kendi tek kaldı ne yapacağını bilemeden duvara çarpmıştı..ama diğerleri yaşıyor ve yaşadı..
şimdiki durumu nedir?

yürürken aksıyor, kafesinde tırmanıyor ama gagasını kullanarak. kanatları aşağıya doğru. uçurmayı denemedik çünkü hali yok. sürekli uyuma modunda. hem kafası önde. yem yiyor su içiyor. sesi çok ince ve güçsüz çıkıyor. sürekli öten bir kuştu. şimdi günde 3-4 kez bir kere kısa bir ötüyor. hep kabarık duruyor.

Geri