Karadeniz Pet

Eğitim hakkında. Her fikir önemlidir.

BURAKBASKAN

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar benim için önemli bir konu lütfen herkes fikrini ve deneyimlerini paylaşsın. Kuşu ele alıştırmak istiyorum.10 gün önce bir erkek tahmin 1,5 - 2 aylık bir kuş aldım. İlkgün hiç ellemedim. 2. gün kafes içi eğtimlere başladım. ele parmağı uzatınca ancak göğsüne doğru yaklaştırınca geliyor. 2 gün önce elime yem alıp dışarı çıkardım avuç içinde yemi yedi sonra refleks olarak uçtu (gerçi tam uçamadı yavaşca çarptı) sonra konduğu yerde pamağımı uzatınca geldi bende kafese koydum. dün ise kafeste yakaladım, göğsünü kanatlarını sevince mayıştı. ısırma zaten yok.
Sormak istediğim bu deneyimi yaşamış kişiler bundan sonra ne yapmalıyım. Dışarı alıp iyice mayışana kadar sevmeliyimim?
Yada başka formülü olan arkadaşlar lütfen fikirlerinizi paylaşınız..
Saygılar, sağlıklı kuşlar.

aynı şeyleri ben yaşıyorum şu an :)
ben ele gelme olayını yemi az vererek elime getirmeyi başardım ama paşa canı isteyince kendini sevdiriyor.O sevdirme olayını aşmaya çalışıyorum ve hiç elime almadım kuşun güveni kaybolmasın diye.Hep parmağıma omzuma başıma kondu evde gezdi dolaştı.Ortama alıştı ama bu sevdirme olayını nasıl çözücem bilemiyorum.Ama sende sakın hayvanı korkutacak şekilde avcuna alma ürküp sana olan güvenini kaybedebilir ve daha da zor olabilir bence eğitimi.
Yemi az vererek bi nevia aç bırakarak kuşunu kendine alıştırman kolay olacaktir.Ölümüne de aç bırakmamalısınız tabi.Kararında olucak :)

Ele alıştırmak istediğiniz kuşu avuçlamayın bu sebepten dolayı elinizi uzattığınızda korkar. kuşu parmağınızın üstüne aldığınızda diğer elinizin parmağını uzatın ve bu şekilde kuşa merdiven çıkarmış gibi tekrarlatın. günde 1- 2 saat bu şekilde yapın.

Tmm ama kus isinde deneyimli bir kiside eline al gobenine koy bir sure sev, gunenini kazan dedi. Iyice kararsiz kladim simdi.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tmm ama kus isinde deneyimli bir kiside eline al gobenine koy bir sure sev, gunenini kazan dedi. Iyice kararsiz kladim simdi.

kardeşim parmağını uzat gelirse arkadaşının dediğini yapabilirsin. benim sana anlatmak istediğim kuşunu hiçbir zaman avuçlamaman. bunu yaptığında parmağını uzatsan dahi kuş avucunu alıcağını sanıp parmağından kaçmaya başlar.

kendim eğitmiş olduğum kuşun videoları

[YOUTUBE]6xY41J_HXcI[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]abzfMv_XMGE[/YOUTUBE]

Peki o zaman bu aksam ac iken elime alicam yem yediricem. Sonra sevmeye calisicam. Peki elimden kacarsa nasil bir yol izleyeyim. Pesinden mi gideyim? Yoksa kendi haline birakayim odayi mi tanisin?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:03 -->-> Daha önceki mesaj 15:01 --

kardeşim parmağını uzat gelirse arkadaşının dediğini yapabilirsin. benim sana anlatmak istediğim kuşunu hiçbir zaman avuçlamaman. bunu yaptığında parmağını uzatsan dahi kuş avucunu alıcağını sanıp parmağından kaçmaya başlar.

kendim eğitmiş olduğum kuşun videoları

[YOUTUBE]6xY41J_HXcI[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]abzfMv_XMGE[/YOUTUBE]

Maşallah darısı başıma inşallah.

kardeşim sen benim dediğim şekilde başla önce kuşu parmağına alıştır. devamlı parmaklarını değiştirerek merdiven cıkarmış gibi yaptır kuşuna. daha sonra parmağını uzatınca kendisi gelir. kuş konduğu yere parmağını uzat kendi gelsin

tmm bugun deniyeceğim. elimden uçarsa bile konduğu yerde tekrar deniyeceğim ama kafesten çıkarması zor.
Ben parmak ile çıkarmaya çalışınca kuş geri tüneğe atlıyor.

Son düzenleme:
kardeşim parmağını uzat gelirse arkadaşının dediğini yapabilirsin. Benim sana anlatmak istediğim kuşunu hiçbir zaman avuçlamaman. Bunu yaptığında parmağını uzatsan dahi kuş avucunu alıcağını sanıp parmağından kaçmaya başlar.

Kendim eğitmiş olduğum kuşun videoları

[youtube]6xy41j_hxcı[/youtube]
[youtube]abzfmv_xmge[/youtube]

tebrik ederim çok şirin

Arkadaslar tum degerli yorumlariniz icin tesekkur ederim. Dediginiz gibi parmagimla cikardim kafesten. Gerci bi kac kere cikmamak icin direndi geri tunege atladi ama sonucta cikardim. 1-2 uctu sonra parmagima aldim. O parmak bu parmak derken kacmadi hic ama tedirgindi. Yarim saat filan uyguladim. Sonra kafesinin yanina gelince kafese girmek istedi. Bende fazla
yormadim ilk aksam. Koydum kafesine. Ama ilk defa kanatlarini sevdirdi. Yarin aksam ve diger gunler ayni sekilde antrenman yapicam.

Son düzenleme:
Geri