Karadeniz Pet

Eğitim metoduma dair fikirlerinize ihtiyacım var.

Faruk ÇELEN

Meraklı Üye
Arkadaşlar, ustalarım; kuşumla yaklaşık on gündür beraberiz. Ama kafesten salınca bana ve elime gelmiyor. Bende kendimce nacizane bir şey düşündüm. Bana, odaya ve elime alıştırmak için kuşumun kafesini sakladım. Kafesinin durduğu yere gazete serip suyunu, yemini, mamasını, kumunu ve banyosunu koydum. Kumunu foto çekerken unutmuştum sonradan koydum. Yani tüm ihtiyaçları orada bulunuyor. Kuşumu zorla da olsa parmağıma alıp oraya bıraktım. Gece Gündüz demeden birkaç gün orda o şekilde bırakmayı düşünüyorum. Geceleri ışık açık kalacak. Zaten ben de çoğu zaman odadayım. Herhangi ters bi durumda müdahaleye hazırım. Sizce bu metod güzel mi, ayrıca önerileriniz var mı?? Şimdiden teşekkürler.
[url=http://hizliresim.com/ME1M0g][/URL]
[url=http://hizliresim.com/vEaBp4][/URL]

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:46 -->-> Daha önceki mesaj 00:55 --

Son olarak birde banyoluğun kalabalık yaptığını ve bir tünek gerektiğini farkettim. Geceleyin elde olanlarla işin kolayına kaçıp bant parfüm ve tünekle işi tam türk usülü uydurmasyon hallettim :) Bence Çirkin'im de beğendi hemen çıktı tüneğe :) Son hali :
[url=http://hizliresim.com/7kBjgm][/URL]

Son düzenleme:
Nayır, nolamaz. Öncelikle kuşunun en az senin kadar uykuya ihtiyacı var. Sağlıklı bir uyku ve gelişim için de karanlık ve sessiz bir ortama ihtiyacınız(seninde!) var. Onun dışında kuşun tünekte durması gerekli uzun süreli düz yerde durmamalı, ayaklarla ilgili bir tersliğe yol açabilir.(tabanda düzleşme gibi bir şey diyorlar da bilmediğimden kesin konuşmak istemedim).Kuşu karanlıkta serbest bırakmaya kalkışırsan da tehlikeli. Oldu bir sesten ürktü uçtu duvara falan çarparsa istenmeyen sonuçlar doğabilir vs vs... Yani en nihayeti sağlıklı ve mantıklı bir metod bulana kadar daha klasik metodlarla yetinmelisin. :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:56 -->-> Daha önceki mesaj 00:54 --

Paylaşımın sonunu görmedim :D bence yine de tehlikeli

isiklar surekli acik kalacak diyn da bu kus uyumayacakmi isiklar acik oldugunda uyuyamaz isiklarida kapadiginda allah kprusun gezer duser bi yerini kirar yani cok tehlikeli bu metodu gunduz yapabilirsn ama gece tekrardan kafese koymam gerekli

isiklar surekli acik kalacak diyn da bu kus uyumayacakmi isiklar acik oldugunda uyuyamaz isiklarida kapadiginda allah kprusun gezer duser bi yerini kirar yani cok tehlikeli bu metodu gunduz yapabilirsn ama gece tekrardan kafese koymam gerekli

Işık dediğim gece lambası yani ne beni ne de onu rahatsız etmeyeceğini düşünüyorum. Anca ben uyusuktan sonra sıkılır uçarsa duvara çarpmayacak kadar görür önünü. Zaten her gece en erken 3-4 gibi uyuyorum. Dün takip ettim mışıl mışıl uyudu :)

Tabi tercih meselesi de gece lambası da ışık sayılır. Loş ışıkta da tam göremeyebilir önünü sersemler. Doğru söyle kafesle uğraşmaktan sıkıldın dimi :D

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 09:18 -->-> Daha önceki mesaj 09:16 --

Madem o alanı yaptın yapmaya tünek meselesini daha sağlam şekilde hallet bari. :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 09:34 -->-> Daha önceki mesaj 09:18 --

Ha bir de parfüm demişken bir tavsiye daha yanında parfüm sıkıp odayı parfüme boğmamalısın malum ortak yaşam alanınız orası :)

Tabi tercih meselesi de gece lambası da ışık sayılır. Loş ışıkta da tam göremeyebilir önünü sersemler. Doğru söyle kafesle uğraşmaktan sıkıldın dimi :D

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 09:18 -->-> Daha önceki mesaj 09:16 --

Madem o alanı yaptın yapmaya tünek meselesini daha sağlam şekilde hallet bari. :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 09:34 -->-> Daha önceki mesaj 09:18 --

Ha bir de parfüm demişken bir tavsiye daha yanında parfüm sıkıp odayı parfüme boğmamalısın malum ortak yaşam alanınız orası :)
Normalde parfüm kullanmam yılda bi şişe yeter öyle diyim, anca özel biyere giderken :) Zaten onuda odamda sıkmam :) bir gün daha kalsın dışarda onun için güvenli ortam yalnızca kafes. Bunu yıkmak için uğraşıyorum yoksa kafes temizliğini oda temizliğini herşeyi severek yapıyorum :) hem dediğin gibi olsa böyle uğraşmak temizliği kafesten çok daha zor bir gecede heryeri pislemiş zor temizledim :)

Işık dediğim gece lambası yani ne beni ne de onu rahatsız etmeyeceğini düşünüyorum. Anca ben uyusuktan sonra sıkılır uçarsa duvara çarpmayacak kadar görür önünü. Zaten her gece en erken 3-4 gibi uyuyorum. Dün takip ettim mışıl mışıl uyudu :)

uyugusa sikinti yokta ilerde kafese alistirmakta baya bi sikinti cikarir benden soylemesi

Hocam bence hoş olmamış. neden derseniz. Kuşun bir yuvası olması lazım kendini güvende hissedebileceği tıpkı insan gibi. Kuş daha normal zamanda ortamda kendisini güvende hissedemiyorken size nasıl güvensin? Alıştırmak için klasik taktikleri uygulayın çok yararlı. Bu ne derseniz kısaca kafes içinde elinizi hareketsiz 10 15 dk bekleyin günde 2-3 kez yapın. ardından kuşa yaklaşın git gide. en sonda kafes içinde parmağınıza gelecektir. sonra kafes dışındada aynı şekilde duracaktır. umarım faydalı olabilmişimdir

Hocam bence hoş olmamış. neden derseniz. Kuşun bir yuvası olması lazım kendini güvende hissedebileceği tıpkı insan gibi. Kuş daha normal zamanda ortamda kendisini güvende hissedemiyorken size nasıl güvensin? Alıştırmak için klasik taktikleri uygulayın çok yararlı. Bu ne derseniz kısaca kafes içinde elinizi hareketsiz 10 15 dk bekleyin günde 2-3 kez yapın. ardından kuşa yaklaşın git gide. en sonda kafes içinde parmağınıza gelecektir. sonra kafes dışındada aynı şekilde duracaktır. umarım faydalı olabilmişimdir

Zaten kafes içinde problemimiz yok gayet samimiyiz elime geliyor salıncağıyla arasında elimi köprü yapıp oyunlar falan oynuyoruz yem yiyor falan ama kafesten çıkınca işin rengi değişiyor onu halletmeye çalışmıştım fakat yorumlarınızında etkisiyle koydum kafesine geri bir saat önce :)

Kafesi açık bırak kendi keyfine bırak çıksın gezsin açıkırsa illa döner. :)

Kafesi açık bırak kendi keyfine bırak çıksın gezsin açıkırsa illa döner. :)

Ya işte denedim eşek sıpası dışarı çıktımı umrunda olmuyorum bi öğrenmiş dolabın tepesini uçmazda orda durup duruyor uzaktan el şıklatıyorum dal darıyı gösteriyorum şekilden şekile giriyorum uçsunda elime gelsin diye ııh umrumda değilsin diyo :)

Son düzenleme:
Kafesin içinde ya da dışarıda komut (mesela ıslık, parmak şıklatma) verdikten hemen sonra eline çıkar çıkmazsa ısrarcı ol. Tekrarlaya tekrarlaya komutu verdiğinde eline çıkacaktır. Uzaktan çağırınca gelir mi bilmiyorum. :)

Kafesin içinde ya da dışarıda komut (mesela ıslık, parmak şıklatma) verdikten hemen sonra eline çıkar çıkmazsa ısrarcı ol. Tekrarlaya tekrarlaya komutu verdiğinde eline çıkacaktır. Uzaktan çağırınca gelir mi bilmiyorum. :)

Yarın sabah kalktığımda ilk işim bu olacak denemedim demiyim ne yöntem varsa deniyorum baya zorladı beni bu sıpa :D

Sabredip sabredip pes ettiğin noktada tepki veriyorlar :D yılgınlık göstermek yok aynen devam

Sabredip sabredip pes ettiğin noktada tepki veriyorlar :D yılgınlık göstermek yok aynen devam

Yılmak yok yola devam :) Kafaya koydum gerekirse sabahları saldığımda o dolaba konduğunda elime çıkmasını sağlıycam yine gitsin yine elime alıcam o dolabın tepesindeyken ona rahat huzur yok bakalım ben mi pes etcem o mu edecek :D

Son düzenleme:
Ben kuşun pes edeceğini sanmıyorum çünkü yüksekte her zaman daha güvende hissediyorlar. Ama sana alışıp bağlanınca bunu aşacaktır diye düşünüyorum. Omzuna çıkıyor mu? Bir de gece yırgun oluyorlar bunu lehine kullanabilirsin uyutmadan önce beş on dk antreman yaptırırsın mesela :)

Ben kuşun pes edeceğini sanmıyorum çünkü yüksekte her zaman daha güvende hissediyorlar. Ama sana alışıp bağlanınca bunu aşacaktır diye düşünüyorum. Omzuna çıkıyor mu? Bir de gece yırgun oluyorlar bunu lehine kullanabilirsin uyutmadan önce beş on dk antreman yaptırırsın mesela :)

Bugün kafesine koymadan önce yine dolabn üstündeydi bende çıktım oraya sürekli elime aldım yine sonra elimle omzuma koydum omzumda durdu bikaç dakika sonra yine dolaba 2-3 defa tekrarladım geliyo gidiyo öyle çok durmuyo :)

Geri