Karadeniz Pet

eğitim tek yazı baştan sona

• Konbuyu başlatan Tahsin ÖZDEN
  • Başlangıç tarihi

yazıyı faydalı buldunuz mu?

• evet

Kullanılan: 3 100.0%
  • hayır

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    3
  • Anket kapatılmış .
T

Tahsin ÖZDEN

Guest
yavru kuş seçimi arkadaşlar öncelikle çoğunuzun bildiği gibi erkek muhabbet kuşları konuşma kabiliyeti daha fazla olan kuşlardır. bu demek değil ki dişiler konuşmaz zor konuşur sadece kelime haznesi zengin değildir diyelim.
şimdi ise sıra kuşumuzu seçmekte öncelikle seçeceğimiz kuş yavru olmalı ev üretimi olması yada petshoptan alınması önemli değil yem kırmaya başlayalı daha bi kaç gün olmuş olması en makbulüdür bunu anlamamız için bir yol mevcut almak istediğimiz kuş diyelim ki petshopta girdik içeri kuşların bölümündeyiz kafesi açtın yavru muhabbet kuşu kafesini parmağını uzattığın kuş başladı ciyak ciyak bağarmaya anneden yem alırken çıkarttığı sesi çıkartıyo hemde korkuyo o kuşu alın ayırın karışmasın kafesiniz yok ise kafesinizide alın içerisine gaga taşı, M.B. kemiği,kum,yavru muhabbet kuşu yemi,B vitaminini alın kafeste tünek ve yemliklerle beraber salıncakta vardır yoksa bunlarıda temin edin salıncağınızın aynasız olması gerekmetedir.kuşunuzu taşıma kutusuna koydurun kafesi boş taşıyın kuş kutuda olsun kafesi mevcut olanlar ekipman gereksinimlerini tamamlayıp kutuya koydurdukları kuşlarıyla beraber bakım yapacakları yere geçebilirler (hobiciler bazen çalıştığı iş yerlerinde besleyebiliyorlar.)
şimdi eve geldik kafesimizi öncelikle tüm ekipmanlarıyla birlikte hazır hale getiriyoruz çift yemlik kullanıyoruz birisine yem diğerine kum koyup kafesin içerisinden asıyoruz üst plastik korumalığını çıkartıp aksi taktirde dışarıdan astığımız yemliklerin içerisini eşeleyerek dışarı çıkmak için çabalayacaklardır. yarım suluğa 3 damla B vitamini koyup kafase takıyoruz tüneğin bi ucunda gaga taşı ve suluk erişilebilir mesafede diğer ucunda M.B.kemiğini takıyoruz salıncağını asıyoruz ilk aşamada tek tünek kullanıyoruz salıncak ve tek tünek olması yeterli olacak tüm ekipmanlar hazır şimdi takılı değil ise kafes tülünüde takmamız gerek sonra çay tabağına biraz yem ve kum koyup kafesin tabanına bırakın ve kafesi 3 gün yerinden kaldırmayacağız temizlik yapmayacağız bulunduğu yer havalandırılması gerekebilir kafesi ceryanda kalmayacak bi noktaya koymalıyız herşey hazır şimdi kuşumuzu elimizle alıp kafesine bırakın 24 saat sadece suyunu 8 saat aralıklarla değiştirtirin vitaminini damlatın içmese bile tazelemeniz gerkli 24 saat kuşla ilgilenmemeniz çok önemli ilgilenmemenizden kastım kuşunuza sevgi gösterisinde bulunmayın laf atmayın sadece suyunu değiştirin
ilk 24 saat içerisinde poposunda dışkı birikimi olursa kulak çıbuklarını ıslatın kuşunuzu elinizle tutun ve temizleyin su içtiğinden emin değilseniz kuşunuzu tutun ve gagasını suluğa değdirin. bu saatten sonra kuşunuza sürekli laf atmanız onu sakinleştirip size alıştıracaktır.ve 2-3 kişi aynı anda olmamak şartıyla farklı anlarda ilgilenebilir bu evinize gelen herkeze ilgili olmasına olanak sağlar.
ilk 24 saatten sonra 12 saatlik zaman diliminde ilk 6 saatinde sık sık 5dk elinizi kafesin üzerine koyun son 5 saatlik dilimde ise elinizi kafesin içerisine sokun ama elinizle kuşa müdahale etmeyin onu tutmaya çalışmayın elinize kendisi gelebilir o zaman sorun yok son 1 saatte parmağınızı tünek yapıp göğsüne yaklaştırın kendisi çıkacaktır çıkmaz ise biraz ara verip sonra tekrar deneyin
36 saati geride bıraktık şimdi suluğuna vitamin eklemeden suyunu değiştirin ve avucunuza yem alarak kafesin içerisine sokun bunu yem yediğini gördüğünüz bir anda yapmanız çok etkilidir yemlikleri çıkarın elinizi kafese sokun avucunuza gelmesi için elinizi yaklaştırın yemi farkettiği an yemeye başlayacaktır. bu işlemi bi kaç kere daha yapın sonra yine yem yediğini gördüğünüz bir anda kuşunuzu kafesin dışarısına parmağınızla çıkartın avucunuza yem alın yemi fark ettiğinde yemeye başlayacaktır artık kuşunuza laf atmayı sıklaştırın
48 saati geride bıraktığınızda kafes içerisinde sıkılacak ve size oyunlar yapmaya başlıyacak daha sonra yapmamız gereken tek bir işlem kalıyor gece kuşunuzun uyku vaktine 1 saat kala oda sıcaklığını arttırın bir kaba sıcak su koyun kıvırcık marul yaprağını ıslatın suda beklerken sizde kafesinizdeki tüm ekipmanları çıkartın kafesin zeminine kağıt pecete serin sonra marulu ıslatarak kuşunuzu yıkamaya başlayın kuru yeri kalmayacak şekilde iyice ıslatın banyo bittikten sonra ısıtılmış havlunun üzerine bikaç kat wc kağıdı serin hatta kuşunuzu kağıda sararak kurulayın tamamen kurumuş olmayacak şimdi ise kuşunuzun boyun kısmını parmağınızla kaşımaya başlayın tamamen kuruması 7dksını alacaktır siz bu arada sürekli parmağınızla kaşımalısınız ki size olan güveni o denli artsın ve size bağlansın tamamen kuruduktan sonra bikaç tur kuşunuzu uçurun kan dolaşımı ısınmasını sağlayacak ve kafesine bırakıp uyuması için ona izin verebilirsinizsabah sizi kuşunuz uyandıracaktır ona süt kapağı su kapağı meyve suyu kapaklarından oyuncaklar verin onlarla oynamaya bayılırlar.
artık kuşumuz bize alışmak üzere suyuna artık 3 günde bir kez yarım suluğa 4 damla B vitamini verecez ve kafesten çıktığında masanın üzerinde oyuncakları ve çay tabağındaki yemi olmalı aksi taktirde perdelere gidecektir kuşumuzu kafesten çıkartığımızda omuzumuza başımıza çıkartmayı ihmal etmiyoruz bir haftanın sonunda kendisi uçarak omuzumuza kafamıza konacaktır.
olumsuz bi davranış sergilediğinde sakin olun ilk çıkarttığınızda uçarak perdenin üst kısmına konabilir bi tabure yardımıyla çıkın parmağınızı tünek yapın ve gelmesi için onu sıkıştırın bunu tekrar tekrar yapabileceğinize onu inandırın uğraşmadan başarılı olunmuyor umarım bu yazım siz yeni hobicilere fayda sağlar kafanıza takılan bi sorununuz olursa forumdan mesaj atabilirsiniz bir sonraki yazımda konuşturmayı parmak şıklatarak veya ıslık çalarak üzerinize gelmeyi ve kafesine girme eğitimini anlatıcam unutmadan daha sonra her 5 günde bir aynı şekilde banyosunu yaptırmalısınız.

merhaba arkadaşlar bu yazımda yavru muhabbet kuşumuzun bizlerle olan iletişimi ve seslere tepkisini anlatıcam bir nevi ilk yazımın devamı niteliğindedir.
son yazımızda ilk 48 saati anlatmıştım son saatlerinde banyosunu yaptı ve kafesine girdi burdan devam ediyorum sabah kuşunuz sizi öterek uyandıracaktır muhtemelen. şimdi kuşunuzu kafes dışı eğitime hazırlamamız lazım öncelikle oyun alanı oluşturmalısınız kuşunuz daha 50 günlük ve çok küçük ona küçük kapaklardan oyuncaklar hazırlamalısınız en iyileri meyva suyu kapağı ve süt kapağıdır çünkü bu kapaklar diğerlerine göre daha küçük ve hafifler mümkünse içi boş delikli toplardanda temin edin ve masanın üzerine gelişi güzel yerleştirin hapakların içerisine 5-6 tane yem koyun ayrı olarak zeminine koyduğunuz çay tabağındaki yemi de kafesin dışına çıkartın yemin yanına suluğunuda koyun bunları yaparken kuşunuzda sizi izliyo olmalı ortamı hazırladık şimdi kuşumuzun kafes kapısını açın kapının dışına 5cm uzaklığa parmağınızı tünek yapın ve bekleyin eğer keyfi yerindeyse kendisi gelecektir ama gelmeyebilirde sorun değil kafesin içine parmağınızı sokun elinize gelmesini sağlayın geldiğinde dışarı çıkartıcaz olası aksi bi durum oldu gelmedi ve sizden kaçıyo eğitimi tamamlamak için daha sonra deneme yapın malzemeleri geri yerine takın daha tam güven oluşmamış demektir. bu durumda kafes içi eğitime devam edeceksiniz diyelim ki dışarı kendisi geldi şimdi yavaşça masanın üzerine elinizi koyun ve aşağı inmesi için onu zorlayın indiğinde masadan elinizi ayırmayın elinize güveniyo çünkü meraklıyız kısa mesafe gezileri yapacak yem yiyecek su içecek bu dakikadan sonra keşfedecek ve tamamen doğaçlama yapmalısınız başını kaşımak isteyin buna hayır diyemeyecek bu arada sevgi dolu laflar atın ona gülümseyin 5dk sonra canavar gibi olacaktır muhtemelen doyacak ama hala yemek isteyecek yem dolu tabağı alın önünden ve kapağı ona yaklaştırın içindeki yemi fark etsin ve yemeğe başlayacaktır yem bittiğinde kapağı gagasıyla kaldıracak oynamaya başlayacak ilk denemede olmayacak bu tabikide bu içlemi 2 gün boyunca uygulacaksınız geri kalan zamanlarda dışarıda olacak parmağınıza alın omuzunuza koyun öpün kaşıyın laf atın 2 günün sonunda oyuncaklarının yanına yem tabağını koymayın kapaklarda az yem olsun 5-6 tane ve en fazla 3 kapakla oynasın bu arada yem tabağını bir daha içeri koymuyoruz onunla artık işimiz bitti tamamen kaldırabiliriz. kapakların içindeki yem bittiğinde artık canı sıkıldığında karnı acıktığında kapakları gagasıyla tutup size yakın getirecek yada yere atacaktır ilerki eğitim aşamalarında onu tekrar ele alacam gelelim asıl meseleye;
seslere tapki verme
bu aşamada 5.gün herşey yazılanlara uygun halde ise tüm aşamalar başarılı ise yürürlüğe geçiriyoruz aksi halde tüm bu olması gerekenleri uygulayıp geçmemiz gerekli geçmezsek ne olur ki demeyin tüm çabalarınızın boşa gitme ihtimali %90'ın üzerindedir.
şimdi tekrar yaparak devam ediyoruz ben ''babacık'' kelimesiyle başladım siz içerisinde tekrar olan istediğiniz bi kelimeyle başlayabilirsiniz bu kelimeyi ses kaydı yapabilir yada kendinizde sürekli tekrar edebilirsiniz bunun yanı sıra ıslık yada parmak şıklatarak elinize gelmesini sağlayacaksınız ben parmak şıklatmayı kullanıyorum bunu nasıl yapacaksınız
kuşumuz kafesinde kafesin kapağını açtık elimiz kafes kapısında duracak parmağımızı şıklatıyoruz kuşumuz kafesinden çıkmak için zaten geliyo bu olan bi durum o gelirken siz parmak şıklatacaksınız aldınız omuzunuza eğleniyorsunuz parmağınızı yaklaştırdınız diğer elinizle parmağınızı sürekli şıklatın ve parmağınıza alın oyun oynarken bi elinizle parmak şıklatın diğer elinizle kuşunuzu parmağınıza alın ve bunu yaparken ''gel,koş''gibi kelimeleri tekrarlayın 7.gün tekrar banyo zamanı aynı düzenekleri oluşturun ve banyosunu yaptırın ve dinlenmesi için kafesine bırakın
bu noktaya kadar yaptıklarımız bi özetleyelim yeni oyuncaklarıyla tanıştı,sürekli tek bir kelime duyuyo,parmak sesine alışıyo ve 2.banyosunu yaptı.
7.günümüzü böylelikle tamamlamış olduk diğer yazımı bi kaç gün içinde hazırlar yayınlarım umarım sizlere yardımcı olabiliyorumdur videolar birebir kanıttır aklınızda soru işareti kalırsa lütfen özel mesaj yollayın elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Evet arkadaşlar son yazımı tüm yazımla birleştirip yeni aldığınız muhabbet kuşunuzun eğitimini de tamamlamış olmak için hazırlıyorum
Son yazımda 7. Günümüzü tamamlamıştık şimdi sıra bu güne kadar yaptığımız tüm alıştırmaları tekrar etmek ve üzerine yeni bilgileri öğretmek banyosunu yaptırdık sabah yine mutlu bir şekilde sizi uyandıracaktır kafesin içerisinde kuşunuzun size oyunyapması için ona laf atın parmağınızı kafesin içerisine koyun parmağınızla ilgilenecek ve size şebeklik yapacak artık kafesini zenginleştirebilirsiniz bunu yaparken öğretiçi oyuncaklar seçin merdiven yemlik tahta merdiven gibi bunları kafesin zeminine yakın yarleştirin ki hareketleri kısıtlanmasın en üstte salıncağı kalsın gereksiz fazla olan tünekleri çıkartın artık kuşumuzu konuşturmak için eğitimi o yöne kaydırıcaz çünkü bizden korkmayan elimize omuzumuza gelen akıllı bir mubişimiz var parmak şıklatarak elimize omuzumuza gelme eğitimine sürekli devam edin.
Konuşturma çalışmaları:
Kuşumuz daha küçük ve 8 gündür bizimle yaklaşık 35 gün geçtikten sonra net kelimeler duymaya başlıycaksınız ondan öncesinde bu süreyi olabildiğince kısa olması için bizde ona yardımcı olucaz öncelikle hecelemeyi öğretmemiz lazım öğrettiğinizi fatk ediebileceğiniz bi yöntemle anlatıcam ki şüpheniz olmasın ve sizde yaptığınız eğitimin faydalı olduğunu anlayın hatırlarsınız ki sürekli tek kelime söylüyorduk kuşumuza ve bu ‘’babacık’’ gibi ardarda gelen bi kelimeydi ve 3 heceliydi kuşumuzun direk babacık demesi bu aşamada daha erken ama heceleyebiliyo taklit edebiliyo artık kuşumuza üçleme yapıcaz ve onun çıkarabildiği seslere yakın olmalı ‘’şhişt-şhişt-şhişt’’en yakın sestir bunu kuşunuza sürekli söylemelisiniz keyfi yerindeyken başlayın göreceksiniz ki oda size üçleme yapacak bunu devam ettirin ve üçleme kelimenizi ‘’babacık’’ söyleyin ikisini birden yürütün bu ikilemeyi kuşunuzdan duyana kadar devam ettirin kuşunuz yaklaşık 35 gün geçtikten sonra bariz babacık demesini öğrenecek ve ondan sonra ikinci kelimesini 5 gün de ezberlemiş olacak kelime dağarcığı arttıkça unutmaması için öğrendiği ve yeni öğrenmekte olduğu kelimeyi sürekli ilgilenirken söyleyin 10 kelime dağarcıgını 90 gün geçmeden öğrenmiş olacak şuan kuşumuz 4 aylık ve devamlı bir cümleyi tekrar ettiğinizde onu ezberleyebilir bi yeteneğe sahip mesela’’ali babanın bir çifliği var çiftliğinde eşekleri var’’kelimesini öğretebilirsiniz yapmanız gereken bu kelimeyi öğretirken tamamını bir nefeste söylemektir tek tek öğretmeyin tam kelimeyi okuyun bunu öğrenmesi 1 saat gibi kısa bir zman alacaktır.
Şimdi kısa özetlemeler yapalım baştan sona
yavru muhabbet kuşu alırken ses çıkartanı aldık
Ilk gün kafesinden çıkartmadık ve ona laf atmadık
Ikinci gün banyo yaptırdık
Oyuncaklarına alıştırdık
Parmak şıklatarak elimize gelmesini öğrettik
banyosunu yaptırdık
Yeni oyuncaklar aldık
Hecelemesini öğrettik
Konuşmasını öğrettik
Cümle kalıbı öğrettik

Bunları yaparken her 5 günde 1 banyosunu ve tüm rutin yaptığımız vitamin ve yem takviyelerini sorunsuz ve eksiksiz yerine getirdik sonuç olarak bizimle konuşan oyun oynayan parmak şıklattığımızda üzerimize gelen müthiş bir kuşumuz değil aile bireyimiz oldu ve kuşumuz 1 yaşını tamamlamadan ona bir eş seçtirmemiz gerektiğini unutmayalım daha erken bir süredede bunu yapabiliriz 8 aylıkken bunu yaparsanız seçtiği eşini alıştırmak için de bir 4 ay süreniz olur bunu yaparken seçtiği eşini eve geldikten sonra ayrı bir odada eğitime almaktır eğitimi tamamlandıktan sonra bir araya getirirseniz iki tane yeni aile üyeniz olur. Umarım yardımcı olmuşumdur saygılar.

Ellerine emeğine sağlık tahsin hocam biliyorum İtina ile hazırlanmış ve başarılı olmuş bir prğram.eğitim konusunda yeni başlayanlara oldukça yardımı olacağına inanıyorum.tek yavru aldığımda aynısını uygulamaya çalışacağım.Sağlıklı hobiler dilerim.

emeğine sağlık kardeşim ama insan okumaya üşenir bea

tşkler evet dişiler de konuşyor benım dişim hişt pişt diyor. mesela sadece erkek kuşa göre kelime ögrenme sayilari düşük mesela erkek kuş bin kelime ögreniyorsa dişi kuş ise 500 kelime ögrene biliyor...

Ellerine emeğine sağlık tahsin hocam biliyorum İtina ile hazırlanmış ve başarılı olmuş bir prğram.eğitim konusunda yeni başlayanlara oldukça yardımı olacağına inanıyorum.tek yavru aldığımda aynısını uygulamaya çalışacağım.Sağlıklı hobiler dilerim.

teşekkürler abdullah elimden geldiğince hazırladım

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:55 -->-> Daha önceki mesaj 16:53 --

anlaşılmayan yer olursa yada olumsuz bi davranış bana bildirmenizi isterim arkadaşlar

bu arada yeni üye modundan direk altın üyeye geçmişim teşekkür ederim

eline sağlık :) bende kafese girmeyi öğretemedim bir türlü başaramadım karanlıkta avcuma alıp koyuyorum o derece artık .tek sorunum o kaldı onuda atlattım mı tamamdır :D

eline sağlık :) bende kafese girmeyi öğretemedim bir türlü başaramadım karanlıkta avcuma alıp koyuyorum o derece artık .tek sorunum o kaldı onuda atlattım mı tamamdır :D

bu konuyu arkadaşlarda özelden ilettiler bi video hazırlayıp yayınlamak farz oldu :) ne kadar kolay oluyo görün isterim

tesekkurler çok makbule geçer. elime yem alıyorum yem yerken sokmaya çalisıyorum kaçıyo çakal. yemlıgnı söküp onle sokmaya çalısıorum yne kaçıyor

Tahsin Bey ellerinize sağlık çok güzel ve faydali bir yazı olmuş :)

Ellerine sağlık bende çift var ayrı olarak başka kafeste erkek muhabbetkuşu almayı istiyorumve bunları uygulayıcam teşekkürederim .

tesekkurler çok makbule geçer. elime yem alıyorum yem yerken sokmaya çalisıyorum kaçıyo çakal. yemlıgnı söküp onle sokmaya çalısıorum yne kaçıyor

maşuk banyo yaptı videoya çektim aslında çekmemişim çok moralim bozuk şimdi kafese sokma ile ilgili bi çekim yapıp yayınlıyorum yarım saate yüklemiş olurum

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:22 -->-> Daha önceki mesaj 20:20 --

Ellerine sağlık bende çift var ayrı olarak başka kafeste erkek muhabbetkuşu almayı istiyorumve bunları uygulayıcam teşekkürederim .

çiftinizden ayrı bi ortamda eğitim vermenizi öneririm eğitimi tamamladıktan sonra bir araya getirin derim

3 gündür 3-4 aylık dişi bir muhabbet kuşu sahibiyim daha başaramadım :( acaba diyorum bu kuşu dışarıda mi yakaladılar çok hırçın hiç salmadan filan çıkmışsa benzemiyor

Edit: konuyu çok fena hortlatmisim :)