Karadeniz Pet

eğitimle ilgili bir sorum var?

Burcu ÖZ

Meraklı Üye
merhaba arkadaşlar 12 gün önce yeni yem kırmayı öğrenmiş bir kuş aldım.forumdaki eğitimle ilgili bir sürü yazı okudum fakat dayanamadım kuşu eve geldiğinin ikinci günü kafesinden çıkardım ilk başta uçmak ne bilmediği için ve şaşkın olduğu için beceriksiz bi şekilde bir iki uçuş yaptı ama 12. günümüzde artık evin her köşesini tanıyor ve çok güzel uçuyor ama tabi bu bana pek yaramadı.en yüksek noktalara çıkıyor ve sadece acıktığında gelip üzerime konuyor.bana alışması için daha fazla geç olmadan neler yapmalıyım?parmağıma gelmesinde sorun yok parmağımı tünek yapınca geliyor ama hiç yanımda durmuyor her seferinde gittiği yerden almaya çalışıyorum.kafesine koyduğumda ise çıldırıyor çıkmak için kapağı açıp elimi içeri soktuğum an dışarı çıkmak için elime atlıyor.çok güven problemimiz olduğunu sanmıyorum ama benmle de çok ilgilenmiyor

Son düzenleme:
işte cok arkadaşa bunu anlatmak istiyorum herkez yavru kuş ele gelir diyor ama ELDE KALMAz işte onu egitmek marifettir.

Simdi sizin yapacagınız şey Kafesin icinden onu sevmeniz kondugu yerden dırek elınıze almanız olacaktır ki size alıssın dısarıya degil

işte cok arkadaşa bunu anlatmak istiyorum herkez yavru kuş ele gelir diyor ama ELDE KALMAz işte onu egitmek marifettir.

Simdi sizin yapacagınız şey Kafesin icinden onu sevmeniz kondugu yerden dırek elınıze almanız olacaktır ki size alıssın dısarıya degil

yani kafesine koyup onun o çıkma çabalarını görmezden gelerek kafesin içinde elimle oynamasını sağlayacağım çıkardığımda da her gittiği yerden alacağım.bu gittiği yerden almak gerçekten bezdirdi beni zayıflarım ben böyle giderse :)

yani kafesine koyup onun o çıkma çabalarını görmezden gelerek kafesin içinde elimle oynamasını sağlayacağım çıkardığımda da her gittiği yerden alacağım.bu gittiği yerden almak gerçekten bezdirdi beni zayıflarım ben böyle giderse :)

aynen öyle cıldırsada cıkartmıcaksınız ki size alıssın elinizle oynasın

aynen öyle cıldırsada cıkartmıcaksınız ki size alıssın elinizle oynasın

aslında çoğu zaman elimden yem yiyor açlıkla terbiye etmeye çalışmadığım halde o kendini o hale getirdi.kafesindeki yemlere nerdeyse dokunmuyor evde baya bi dışarda durduğu için ve her üstüme geldiğinde yem verdiğim için beni yemek kaynağı olarak görüyor sanırım. arkadaş olarak görmesi için sizin dediğinizi yapacağım ama bana küsmesinden korkuyorum

Son düzenleme:
Ya bu sorun daha önceki kuşlarımda benimde başıma geldi. Dediğiniz gibi güven sorunuyla ilgili değil. Sadece bazı kuşlar insanlara ilgi duymuyor, sevmiyor. Sevdirmek için uğraşmaktan başka çare yok. Çok sabır ve ilgi gösterdiğim halde yinede ilgisini çekememiştim.
Benim arkadaşımda kuş var, yavruyken aldı. Arkadaşın babası pek sevmiyor kuşları. Kuş adama konduğu zaman rahatsız oluyor ve kuşu her konuşunda el hareketleriyle kendinden uzaklaştırıyordu. Kuşun kendisine konmasına hiç izin vermiyordu. Ona rağmen kuş insan üstünden, omuzdan, elden inmiyor. Çok seviyor insanları. Yani biraz kuşun yapısıyla alakalı da olabilir diye düşünüyorum..

Şimdiki kuşum çok yavru, şu an aramız çok iyi inşaallah böyle devam eder :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:32 -->-> Daha önceki mesaj 15:31 --

Sürekli konduğu yerleri kapatmak bazen çözüm olmuştu. Onu bir deneyin isterseniz.

Ya bu sorun daha önceki kuşlarımda benimde başıma geldi. Dediğiniz gibi güven sorunuyla ilgili değil. Sadece bazı kuşlar insanlara ilgi duymuyor, sevmiyor. Sevdirmek için uğraşmaktan başka çare yok. Çok sabır ve ilgi gösterdiğim halde yinede ilgisini çekememiştim.
Benim arkadaşımda kuş var, yavruyken aldı. Arkadaşın babası pek sevmiyor kuşları. Kuş adama konduğu zaman rahatsız oluyor ve kuşu her konuşunda el hareketleriyle kendinden uzaklaştırıyordu. Kuşun kendisine konmasına hiç izin vermiyordu. Ona rağmen kuş insan üstünden, omuzdan, elden inmiyor. Çok seviyor insanları. Yani biraz kuşun yapısıyla alakalı da olabilir diye düşünüyorum..

Şimdiki kuşum çok yavru, şu an aramız çok iyi inşaallah böyle devam eder :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:32 -->-> Daha önceki mesaj 15:31 --

Sürekli konduğu yerleri kapatmak bazen çözüm olmuştu. Onu bir deneyin isterseniz.

sürekli konduğu yerleri kapatma imkanım yok ki boydan boya dolap olan bi duvar var o dolabın tepesi tavanla arasında 5 parmak boşluk bırakmışlar giriyor oraya merdivenle çıkıp alıyorum başka bir odaya gidiyorum bu sefer kombinin üstüne çıkıyor başka odaya gidiyorum kitaplığın üstüne çıkıyor.her odada kendine ait bir yeri var ve kapatmamın mümkün olmadığı yerler :)

Ama daha 12. gününüz. Bence sabredin ve kafes içinde ilgilenmeye devam edin. Çok sık dışarı çıkartmadan kafesindeyken ilgilenin, yem yedirin. Bence ilgisi size dönecektir, çünkü daha erken. Benim bahsettiğim kuşlar 2-3 ay geçmesine rağmen hala lambanın üstünden inmiyordu.

Ama daha 12. gününüz. Bence sabredin ve kafes içinde ilgilenmeye devam edin. Çok sık dışarı çıkartmadan kafesindeyken ilgilenin, yem yedirin. Bence ilgisi size dönecektir, çünkü daha erken. Benim bahsettiğim kuşlar 2-3 ay geçmesine rağmen hala lambanın üstünden inmiyordu.

işte bende çok geç olmadan bu işe bi dur demem gerektiğini düşündüm kafasına göre takılıyor ben de özgürlüğünü çok kısıtlamak istemiyorum ama sonrada üzülmek istemiyorum :)

Ustalar daha iyi bilir ama benim fikrim, özgürlüğünü bir süre kısıtlayın. Kafes içerisinde ilgilenerek ilginize karşılık bekleyin derim. Çünkü dışarı saldığınızda ve ulaşamayacağınız yerlere konduğunda istesenizde ilgilenemiyorsunuz.

Ustalar daha iyi bilir ama benim fikrim, özgürlüğünü bir süre kısıtlayın. Kafes içerisinde ilgilenerek ilginize karşılık bekleyin derim. Çünkü dışarı saldığınızda ve ulaşamayacağınız yerlere konduğunda istesenizde ilgilenemiyorsunuz.

şimdi koydum kafesine kıpır kıpır beni çıkar dediği belli elimi içeriye soktum çıktı üstüne ve kafesle arasından bi boşluk bulup fırladı az daha uçacaktı :) eğitimi başlatıyorum bundan sonra

şimdi koydum kafesine kıpır kıpır beni çıkar dediği belli elimi içeriye soktum çıktı üstüne ve kafesle arasından bi boşluk bulup fırladı az daha uçacaktı :) eğitimi başlatıyorum bundan sonra

İnşaallah başarırsınız, kolay gelsin :)

bir fikire daha ihtiyacım var kapıyı açıp elimi içeri sokuyorum elime hemen atlıyo ama kolumla kapı arasındaki boşluktan fırlayıp uçmaya başlıyor o boşluğu kapatacak bir fikriniz var mı kafeste tutamıyorum ki...ya hiç açmayacağım kafesin kapağını ya da böyle her seferinde fırlayıp gidecek :(

Son düzenleme:
12 günde kuşu ancak eğitiminden dilinden çok iyi anlayan alıştırabilir. İlk kuşumu eğitip konuşturana kadar 4 ay geçti 2. Kuşu ise taktiğini öğrendiğim için 2 haftada ettim 2.5- 3 aylık oluncada konuşmaya başladı. Eğer ilk deneyiminizse çok fazla ilgi göstermeniz lazım mutlaka kafes dışında kaçıyosa siz peşinden gidiceksiniz sevdiği birşeyler varsa kafes dışında istediğiniz bişeyi yaptıktan sonra kendisine verin ve bunu her seferinde tekrarlayın ballı kraker elma gibi sevdiği şeyleri verebilirsiniz. Bi nevi kafes içinde yaptıklarını kafes dışındada yapmalısın

....

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:14 -->-> Daha önceki mesaj 20:12 --

Kuşu içerde tutmanın gereği yok sal çıksın kafes dışında Yem yedir kraker yedir mutlaka alışır bide daha erken tam olarak alışması için

....

12 günde kuşu ancak eğitiminden dilinden çok iyi anlayan alıştırabilir. İlk kuşumu eğitip konuşturana kadar 4 ay geçti 2. Kuşu ise taktiğini öğrendiğim için 2 haftada ettim 2.5- 3 aylık oluncada konuşmaya başladı. Eğer ilk deneyiminizse çok fazla ilgi göstermeniz lazım mutlaka kafes dışında kaçıyosa siz peşinden gidiceksiniz sevdiği birşeyler varsa kafes dışında istediğiniz bişeyi yaptıktan sonra kendisine verin ve bunu her seferinde tekrarlayın ballı kraker elma gibi sevdiği şeyleri verebilirsiniz. Bi nevi kafes içinde yaptıklarını kafes dışındada yapmalısın

....

evet ilk kuşum :) 12 günde eğitemeyeceğimi biliyodum da ben çok serbest bırakmışım kuşu. geç kalmamak için burada bir danıştım.kafesin kapağını açamıyorum fırlayıp gidiyor.elimden kolumdan fln da korkmuyor tek istediği bir delik bulup çıkmak uçmak ve sevdiği yerlere konmak

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:17 -->-> Daha önceki mesaj 20:16 --

valla içim parçalanıyor ne yalan söyleyim zorla hapsediyormuşum gibi 3 saatir debeleniyor kafeste

Tanışmış 2 yeni arkadaşsınız şimdi 1-2 hafta daha zaman var bence. Herkes 2.3. Günden sonra salıyor zaten kuşları kuşu eğitmen için o bıktırırcasına ilgiyi göstermeniz lazım kaçıyorsa peşinden gidiceksiniz yedirip içirmen lazım

....

Tanışmış 2 yeni arkadaşsınız şimdi 1-2 hafta daha zaman var bence. Herkes 2.3. Günden sonra salıyor zaten kuşları kuşu eğitmen için o bıktırırcasına ilgiyi göstermeniz lazım kaçıyorsa peşinden gidiceksiniz yedirip içirmen lazım

....
valla çıkardım kafesten ve yerde bi oraya bi buraya koşmaya başladı çocuklar gibi şen :) elime gelince armut veriyorum çok seviyor armutu.kafeste kapalı tutmak bana göre değil sanırım :)

En doğrusunu yaparsın. Hayvan ne aç bırakılarak nede kafese hapsedilerek eğitilir sevgi ve ilgi anahtar kelimeler

....

Rica ederim en kısa zamanda konuşuturduğunuzu görmek dileğiyle :)

....

Geri