petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

El Yapımı Ballı Kraker.

Konusu 'Kendin Yap Sistemler ( DIY )' forumundadır ve Abdullah AKDAL tarafından 29 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Abdullah AKDAL

Altın Üye

Beğenileri:
    1
    Biliyoruz ki çoğu marka ballı kraker adıyla satılan krakerleri kimyasal bir yapıştırıcı ile yapıştırıyor. Muhabbet kuşlarınız buna bayılabilir ama sonrasında da tamamen sonsuz bayılmaya geçebilir veyahut rahatsızlanabilir. Bir yerden gördüğüm ballı kraker yapımını sizinle paylaşacağım..

1 su bardagı yeme 1 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı un ilave edip karıştırdıktan sonra pişirme kagıdının uzerine gorseldeki gibi sekil verip 5-6 dk fırında piştikten sonra cıkarın.. soguduktan sonra kuslarınıza ikram edebilirsiniz

2. Ezgi Yılmaz

Ezgi Yılmaz New Member

Beğenileri:
    0
    Teşekkürler denediniz mi :)

3. Abdullah AKDAL

Altın Üye

Beğenileri:
    1
    Hayır kendim yapmadım fakat deneyenler var bence çok iyi bi konu oldu bu.

4. Uğur DOĞAN

Altın Üye

Beğenileri:
    0
    bunlara hiç gerek yok.kuşların doğasındaki dal darıyı kullanın farkı görün.sizin evde yaptığınız balın sahte olmadığını biliyormusunuz.yediğimiz balların %95 sahte zaten

5. Abdullah AKDAL

Altın Üye

Beğenileri:
    1
    sonuçta kimseye zorla birşey yaptırmıyoruz. isteyen istediğini yapar burada amacım paylaşım yapmaktı da pişman oluyor insan ..

6. Gizem Koca

Gizem Koca New Member

Beğenileri:
    0
    Ben yapiyorum yalniz icine yumurta ve kalamar kemigi tozu da ekliyorum :)[​IMG]

7. Uğur DOĞAN

Altın Üye

Beğenileri:
    0
    neden pişman oluyorsun ki.yanlışa doğru mu diyecektik.hayatında kaç kere 8 ve 10 yıl ömürlü kuş baktın.ben bu doğrultuda herkesin kuşu uzun yaşasın diye tecrübelerimi aktarıyorum.gerçi bizim millete nerde yanlış var o doğru gelir

8. Ezgi Yılmaz

Ezgi Yılmaz New Member

Beğenileri:
    0
    Sahte bakin steril olduğu surece hic bir zarari yoktur. Bunu bir kimya mühendisi olarak söylüyorum arkadaşlar :)
    Hatta piyasada satilan sahte bir çok balin özellikle tarim bakanligi onayli sahte olusunun kanıtlanamamasinin sebebi kimyasal yapisinin ayni oluşudur.
    Ayrıca sahte bal satmak yasaldir yasak değildir. Sadece ona bal demek yasaktır macun vs gibi farklı isimlerle satılabilir.
    Şeker oraninin fazla olması belki kuslarin metabolizmasına zararli olabilir ama bu farklı bir konu.
    Ayrıca dal dariyida demedim çok seviyorlar ama balli krakeri de seviyor benim kuşum ikisinden sirayla veriyorum.

Paylaşim için teşekkürler bugün yarin deneyecegim fotoğraf atarim [MENTION=6539]Abdullah AKDAL[/MENTION] bey.

#8 Ezgi Yılmaz, 29 Haziran 2014
    Son düzenleme: 29 Haziran 2014
  9. Abdullah AKDAL

Altın Üye

Beğenileri:
    1
    Teşekkürler Ezgi hanım. Bir Gıda Teknikeri olarak forumda Kimya Mühendisi olması çok güzel. Çünkü 3. senem bu önümüzdeki sene kaldığım dersler dolayısıyla :D kimya çok zor ..

10. Ensar YILMAZ

Beğenileri:
    3
    [MENTION=6539]Abdullah AKDAL[/MENTION] Kardeşim keşke bir kaç gün önce paylaşsaydın gidip boşuna almazdım ballı yemlerden :) keratada çok sevdi çatır çutur yiyor napsam kaldırsammı ?

11. suzie ile efe

alo 174 var organk bal hattı
    gayette güzel bir hizmet sunuyorlar
    böylelkle yediğimiz balın doğallıgından emin oluyoruz

12. Abdullah AKDAL

Altın Üye

Beğenileri:
    1
    Paşam bana kalırsa kaldırmanda fayda var. Yani ben olsam kaldırırdım.

13. Ensar YILMAZ

Beğenileri:
    3
    Verdiğin tarifle yenisini yaparım en doğalından :)

14. Yavuz GEREKLİOĞLU

Yavuz GEREKLİOĞLU Active Member

Beğenileri:
    0
    Ben de deneyeceğim.

15. Ömer Macit

Ömer Macit Active Member

Beğenileri:
    1
    zamanda bu hataya bende düştüm yapmıs oldugumuz bu krakerlerin kusa sadece zararı var bilginiz olsun cok kraker kullanmak istiyorsanuz iyi markaların krakerini satın alın oda son derecede gereksiz ama

16. Ensar YILMAZ

Beğenileri:
    3
    [MENTION=5783]Ömer Macit[/MENTION] Ne gibi zararları var anlatırsanız bizlerde bilgilenelim öyleyse yapmayalım.

17. Ömer Macit

Ömer Macit Active Member

Beğenileri:
    1
    bal çok güçlü bir besindir hiçbir bilgimiz olmadan koydgumuz o ballar cok yüksek enerji kaynagı kusun öyle bir besine ihtiyacı yok birkere bünyesi için çok aşırı buda karaciğer böbrek vb organlara zarar veiryor

18. Uğur DOĞAN

Altın Üye

Beğenileri:
    0
    bizim millet yakında kuşa sıkıntıdan reçelde vercek.emin ol verir yani.can sıkıntısı işte.kim görmüş nerde görülmüş kuşun bal yediği.sonra kuş birden öldümü ağlıyorsunuz.tabi ölür.hadi tamam salatalık yeşillik veriyoruzda bunları bile biraz fazla versek ishal oluyor.vermeyin kardeşim.ticaretcilerin tuzağına düşüyorsunuz

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:46 -->-> Daha önceki mesaj 18:45 --

Bu ülkede kime nasıl güvenceksin ki.En kaliteli et üretim markası PINARın %100 dana etinden sakatat çıkarsa gerisini sen düşün.

19. Gizem Koca

Gizem Koca New Member

Beğenileri:
    0
    Bal kus icin zararli mi degil mi? Neden balli kraker bu kadar meshur o halde bu konuyu acikliga kavusturmak gerek ona gore biz de tedbirimizi alalim:)

20. suzie ile efe

alo 174 gıda kontrol hattı
    siz evinizdeki baldan numune verip ücretsz olarak kontrol ettiriyorsnz
    ve balın markasını da söylemek zornda değilsinz
    yani bir torpil kayırma olmaz

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:05 -->-> Daha önceki mesaj 19:04 --

bal ölçülü alındıgı taktirde kesnlkle zararlı değildir

Sayfayı Paylaş