Karadeniz Pet

Ele alıştırma ..

• Konbuyu başlatan Hasan BASKIN
  • Başlangıç tarihi
H

Hasan BASKIN

Guest
Mubişimi alalı henüz 3 hafta oldu .ben kafese dokununca hemen kaçıyor.Elime alıştırmak istiyorum.Fakat nereden ve nasıl başlamalıyım.yardımcı olursanız sevinirim.

yemi avucunuza koyun ve sabredin elinizden yesin size bi güvensin

Fakat ben elimi kafese sokar sokmaz uçmaya başlıyor.

avuç içinden korkar mubişler göstermeyin avuç içini

anladım peki alalı 3 hafta oldu ama salıncağa filan hiç binmiyo içine küçük top koydum ondanda korkuyo sorun ne anlamadım ?

Kuşunuzun yavru olduğuna emin misiniz?

bikaç bişey yazıp yardımcı olmak isterim bende.
Öncelikle tek kuş beslemen ve erkek olması sana alışması için büyük avantaj olacaktır. Bunun için 1.5 aylık bir yavru erkek mubiş alıp 4-6 aylık oldugunda yanına eş almanı tavsiye ederim. Öncelikle kuşunu eve getirdiğinde 2 gün kadar onun yanına fazla yaklaşmamanı tavsiye ederim. 3.gün ise eğitime başlayabilirsin. Öncelik olarak 1 gün boyunca ona kafese değmeden ellerini göster. Birsonraki gün kafesin tellerine dış kısımdan ellerini koy. Önce yan kısımlarla alıştırıp ön tel kısmına geçebilirsin. Elini dışardan tellerden bir süre göster.. Sakın ama sakın bu süre içinde kuşunun kafesine elini sokma ve onu sevmeye kalkma. 2-3 gun bunu yaptıktan sonra 1 gün aralıklı olarak kafesin içine elini sok fakat ona dokunma , Sonraki gün Yem yedirme çalışmalarına başlayabilirsin.. Bu konuda kendi uyguladıgım taktiği söyliyim. İşaret parmağına çok az bal ile yemi karıştırıp yay. İşaret parmağını kuşuna uzat. Bi süre bekledikten sonra yaklaşmıyorsa hafifçe gagasının alt kısmına ballı yemden sür. Tadını alcaktır 2. veya 3. denemedende tadına bakmak isteyecektir. ( İlk denemelerde başarılı olmak istersen kafesini bir masaya koy ve o tünekteyken kafanla kuşun tüneği aynı hizzaya gelsin. Sana yukardan bakmak onda güven yaratacaktır ve yemi reddetmeyecektir.) elindeki yemi yedirdikten sonra bunu 2 gün tekrarla. Daha sonra birkaç günde su vasıtasıyla işaret parmağına yem koy ve ona uzat.
Sonrasında yemleri parmağına avucuna doğru yay.. Tereddütlerini yeneceği için avucundan yem yemeye başlıyacaktır. Sonrada peşini bırakmaz Fakat ona kesinlikle zarar vermemelisin.. Sonuçta bi can taşıyor o'da. Sen istediğin zaman gelcek sen istediğin zaman kendini sevdircek diye birşey yok.. Onu bir oyuncak gibi değilde can taşıyan , senin ilgine muhtaç olan, senin sevgine muhtaç olan bir bebek gibi görmelisin. Ne kadar seversen o kadar sevilirsin..

( Bunu bu akşam forumdan başka bir arkadaş için yazmıştım. İşine yarayacağını düşünüyorum)

Teşekkür ederim tavsiyelerinizi denicem.Bu arada kuş daha yavru olduğuna eminim çünkü kafası siyah çizgili.

Geri