Karadeniz Pet

Elle besleme konusunda bilgili arkadaşlara sorularım var

Rüstem EROĞLU

Meraklı Üye
Bugün 37 günlük olan bir yavrum hala yem yemiyor. Kabuklarını soyuyor ama içlerini yemiyor. Anne baba kardeşler hiçbirisi beslemedi. Son çare olarak hiç yapmak istememe rağmen elle beslemek zorunda kaldım. Mamayı irmik ve pirinç unu karışımını sulandırarak yapıyorum. Bazen içine mısır ve yulaf unu kattığım da oldu. Ancak kuş bastığımın yarısını geri kusuyor. Üstelik oldukça ishal. Şimdi;

1. Mama olarak verdiğim yeterli mi? Önerileriniz var mı? Özellikle de ishal olduğunu düşünürseniz.
2. Mamayı basarken kuşu hangi pozisyonda tuttuğumun önemi var mı? Varsa nasıl tutmalıyım?
3. Neden kusuyor? Yarısına yakınını kusuyor neredeyse, tutuş pozisyonu ile ilgisi var mı?
4. Boğazında kemiğimsi sağa sola oynayan birşey farkettim bugün. Normal midir, ben birşey yapmış olabilir miyim?

Tecrübeli arkadaşların yardımını bekliyorum.

Kuşa gereğinden fazla mama veriyor olmalısınız kusuyor, sağa sola oynayan şeyi bu şekilde bilemeyiz fakat yavru oluğu için kemikleri henüz esnek olup oynuyor olabilir, tutuş pozisyonu hafif yukarı ağıza dik olmalıdır, basarken damla damla basmalısınız, hazır mama almanızı tavsiye ederim...

Son düzenleme:
Kuşa gereğinden fazla mama veriyor olmalısınız kusuyor, sağa sola oynayan şeyi bu şekilde bilemeyiz fakat yavru oluğu için kemikleri henüz esnek olup oynuyor olabilir, tutuş pozisyonu hafif yukarı ağıza dik olmalıdır, basarken damla damla basmalısınız, hazır mama almanızı tavsiye ederim...
İnternette 5 cc basıyorlar izlediğim kadarıyla. Ben 2-3 cc basmadan kusuyor. Hazır mama derken hazır elle besleme maması mı diyorsunuz? O mamalar tüylerini tamamlamamış yavrular için değil mi? Basarken damla damla nasıl basacağım, kursağa hortumu salınca ne kadar yavaş olursam kuş için o kadar eziyet değil midir? Bir de bu kuş sürekli bir yerlere pısıyor, neden olabilir?

ya bünyesi kabul etmiyor mamayı.Ya soğuk veriyorsunuz gibi şeyler geliyor aklıma.Normalde ben kuşu ayakları yere basıcak şekilde tutup öyle besliyorum.Aşırı yabani tipler gerçekten beslemesi çok zor oluyor.Verdiğinizi kusuyor ve ishal şeklinde sürüyorsa çok yaşama şansı yok diye düşünüyorum.Stresi çok aşağı çekip az miktarlarda mama basıp öylece bırakın bence.Birde bir mama şekliniz olsun.

Korkuyordur, henüz küçük, kuşa hazır satılan mamaları kastettim, verirken acele etmeyin, yavaş yavaş verin hortumla girmenize gerek yok agzının içine bırakacaksınız damlayı şırıngayı ağzının içine doğru sıkın kendisi yutar... :)

Son düzenleme:
ya bünyesi kabul etmiyor mamayı.Ya soğuk veriyorsunuz gibi şeyler geliyor aklıma.Normalde ben kuşu ayakları yere basıcak şekilde tutup öyle besliyorum.Aşırı yabani tipler gerçekten beslemesi çok zor oluyor.Verdiğinizi kusuyor ve ishal şeklinde sürüyorsa çok yaşama şansı yok diye düşünüyorum.Stresi çok aşağı çekip az miktarlarda mama basıp öylece bırakın bence.Birde bir mama şekliniz olsun.
Ilık su ile yapıyorum mamayı, verinceye kadar biraz soğusa da çok soğuk olmuyordur sanırım. Yabani değil aslında, gelip kolumun arasına pısıyor, orada uyuyor. Ellemesem sabaha kadar kalabilir orada. Mama verme ve dışkı poposuna yapışmışsa silme hariç stres olmasına sebep olacak birşey yapmıyorum. Sık sık alıp seviyorumi dediğim gibi koluma pısmayı çok seviyor. Tutarken yatar pozisyonda basıyorsam ondan oluyor olabilir mi? İlk verdiğimde hemen hemen hiç kusmamıştı. Bir de neden bu zamana kadar yem yemiyor olabilir? Yemlerin kabuklarını soyup içlerini bırakıyor. Aspur vermiştim, kafes tabanı hep aspur içi dolu. Sanırım kabuk yiyor. Ne yaptımsa çare bulamadım. İshal için önereceğiniz birşey var mı?
Korkuyordur, henüz küçük, kuşa hazır satılan mamaları kastettim, verirken acele etmeyin, yavaş yavaş verin hortumla girmenize gerek yok agzının içine bırakacaksınız damlayı şırıngayı ağzının içine doğru sıkın kendisi yutar... :)
Gagasına verince kabul etmiyor maalesef, keşke öyle olsa. Hiç istemediğim birşeydi, canını yakmaktan, zarar vermekten çok korkuyorum. Ama gözümün önünde eriyip giderken hiçbirşey çare olamayınca mecbur kaldım.

Vitamin takviyesi yapın mamanın içine bir damla multivitamin yeterli olur, bir şekilde yem kırmayı öğrenmeli, anlıyorum mecburen veriyorsunuz bu şekilde biraz daha idare edin bakalım

Son düzenleme:
ben haşlak su ile yapıyorum.Ilıyana kadar karıştırıyorum mamayı.Sonra şırıngadaki sıcaklığına bakıyorum ona göre veriyorum.

Vitamin takviyesi yapın mamanın içine bir damla multivitamin yeterli olur, bir şekilde yem kırmayı öğrenmeli, anlıyorum mecburen veriyorsunuz bu şekilde biraz daha idare edin bakalım
Yem kırıyor zaten ama içini yemiyor. Ne verdimse olmadı, aspur, dal darı, kabuksuz yem, yulaf vs.
ben haşlak su ile yapıyorum.Ilıyana kadar karıştırıyorum mamayı.Sonra şırıngadaki sıcaklığına bakıyorum ona göre veriyorum.
Ne kadar olmalı sıcaklığı aşağı yukarı? Ne kadar soğuk olursa olmaz mesela? Ya da ne kadar sıcak? Yem yemeyip kabuk yemesi normal mi sizce? Neden yemiyor olabilir, hiç karşılaştınız mı?

Kusun fotosu yok mu ? Bende kusumu aldigim zaman o kadardi. Hazir mamayi hero baby ile karistirip verdim. Siringa yada baska bisey kullanmadim. Kus kendisi yiyordu. Bi tabaktada mamayi sade koy, icinede az yem dok. Kafeste yemliklerde takili olsun. Hero babyli mama ve kuru mama kafesin altina koy. Bi dal darida koy. Kafes izgarasi olmasin. Kazak katlarinda, battaniye kivrimlarinda uyurlar, rahatsiz etme uyusunlar, ortam ve kafes sicak olsun. Ben boyle yaptim, 5-10 gune yemlikten yemeye basladi. Seninkide yer insallah

2 farkli marka yem olursa kusa secenek olur. Bazen bi yemi yemeyen, diger markayi yiyor

Son düzenleme:
Kusun fotosu yok mu ? Bende kusumu aldigim zaman o kadardi. Hazir mamayi hero baby ile karistirip verdim. Siringa yada baska bisey kullanmadim. Kus kendisi yiyordu. Bi tabaktada mamayi sade koy, icinede az yem dok. Kafeste yemliklerde takili olsun. Hero babyli mama ve kuru mama kafesin altina koy. Bi dal darida koy. Kafes izgarasi olmasin. Kazak katlarinda, battaniye kivrimlarinda uyurlar, rahatsiz etme uyusunlar, ortam ve kafes sicak olsun. Ben boyle yaptim, 5-10 gune yemlikten yemeye basladi. Seninkide yer insallah

2 farkli marka yem olursa kusa secenek olur. Bazen bi yemi yemeyen, diger markayi yiyor
Dediğiniz herşeyi yaptım hocam. Yiyordur, yemese bu kadar yaşayamaz diye düşündüm başta. Aslında hayatını sürdürecek kadar birşeyler yemiş yada içmiş olabilir ki iki-üç gün idare etti ama iki-üç gün içinde iyice perişan oldu. Babasını görünce yem istiyerek ötüyordu, kardeşlerine de öyle. Dal darı, kabuksuz yem, aspur, beyaz darı, yulaf... Hepsinden verdim. Dal darının, beyaz darının, kabuksuz yemin yüzüne bakmadı. Aspuru didikliyor ama sadece kabuğunu soyuyor. İçleri hep yerde. Bazen yulaf yiyor sanırım ama çok az. Mama yapıp tabakta koydum olmadı. Kaşıkla, şırınga ile ağzına vermeye çalıştım almadı. Çaresiz kalınca şırınga ile kursağına basmak zorunda kaldım.

geçmiş olsun

Kursaga yem basma riskli, yanlis yapildimj kusa daha fazla zarar verilir diye dusunuyorum. Ayrica 37 gunluk kusun kursagina yem basmak dogru mu ? Forumda yavru kuslardan anlayan bir arkadas vardi. O bu konularda epey bilgiliydi. İsmini bulursam yazarim. Ufak kuslari zeminine komple yem dokulen kafeste tuttuklarinida gordum. Onuda yap istersen.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:33 -->-> Daha önceki mesaj 16:19 --

http://www.muhabbetkusu.com.tr/soru...nluk-annesiz-yavrumuz-var-yardim-32315-5.html

[MENTION=11786]semihsel[/MENTION] bu konuda bilgili, yardimci olabilir tecrubesiyle.

Kisa surede cozum bulman lazim, nazik oldugu zamanlar, dedigim mamayi yap belki ise yarar. Quic kus mamasi kullanmistim ben.