Karadeniz Pet

Elma Sirkesi Hakkında

muhabbetkusu

Yönetici
Site Yöneticisi
Sizinle bu işi gerçekten iyi bilen kanatlılar üzerinde uzmanlaşmış hatta çalışmaları devam eden Ahmet Bey'in elma sirkesi üzerine yazmış olduğu bir yazısını paylaşmak istiyorum

Mesajı kendisinin yazdığı şekilde tamamen alıntı yaparak paylaşıyorum....

Merhabalar ,

Sizleri kuşlarda elma sirkesi kullanımı konusunda uyarmak istiyorum. Genelde kuş besleyen tecrübeli kuş sahipleri tarafından bilinen ve uygulanan bir yöntemdir kuşların suyuna 1-2 damla elma sirkesi damlatmak.

ELMA SİRKESİ papağanların Gastrointestinal kanalında yani sindirim kanalını asidifiye eden bir özelliğe sahiptir. Eskiden bu özelliğinden dolayı kuşların sindirim kanalında ki maya ve bakterilerin üremesinin durduğu sanılıyordu. Özellikle Macrorhabdus Ornithogaster denilen ve kuşların sindirim kanalı hastalıklarının en önemli sorumlusu olan bu maya türü için çare olarak düşünülüyordu fakat 2005 yılında Egzotik Kuş Hekimi Prof.Dr. David Phalen aslında bu maya türünün sadece ve sadece ASİDİK ortamda üreyebildiğini ortaya koydu. Yani kuşunuzun suyuna damlattığınız , SİRKE , LİMON ve SODA gibi suyunu ve dolayısıyla sindirim sistemini asidifiye edebilecek olan her türlü uygulamadan KAÇINMALIYIZ.

Konu ile ilgili Tıbbi yabancı dili olan ve Dr.David Phalen'ın yaptığı çalışmaya ulaşmak isteyen arkadaşlar aşağıda ki makaleyi aratarak okuyabilirler.

Phalen, D. (2005), Diagnosis and Management of Macrorhabdus ornithogaster (Formerly Megabacteria). Veterinary Clinics of North America: Exotic Animal Practice, 8(2), 299-306.

Bu arada İstanbul'da yaşayanlar için ani durumlarda görüşebileceği bilgi alabileceği Ahmet Bey'in Çalıştığı veteriner klinik bilgileri aşağıdadır..

Ahmet Kara
Veteriner Hekim
İstanbul Kuş Ve Egzotik Hayvan Tedavi Merkezi
Uluslararası Kuş Veteriner Hekimleri Derneği Üyesi ( Association Of Avian Veterinarians )
İstanbul Veteriner Polikliniği

bunu ben neden daha önce görmedim :S geçen banyo yaptırdım suyuna 2 3 damla kattım dünde banyo için suyuna 2 3 damla atmıstım :s inşallah sorun olmaz.. Ama şimdiye kadar o kadar çok üreticiden duydum ki bu sirke limon sodayı hiçbiri bir zararını görmedigini söyledi..

İlginç bir bilgi.. Şimdiye kadar çok denendi ve bir sorun duymadığım için az zamanda kullananların korkmasına gerek yok diye düşünüyorum. Bundan sonra tekrarlamamalıyız..
Paylaşım için veteriner hekimimize ve Muhammed ustama teşekkürler.

Elma Sirkesi, Limon ve Soda benim yıllardan beri özellikle kanaryalarda ve muhabbetlerde kullandığım ve çok memnun olduğum sıvı desteklerdir.

Haftada bir defa 2-3 damla elma sirkesi damlatırım mutlaka. İlk defa zararlı olabileceğini duydum..

iç parazitler icin 2 haftada 1 kez sularına damlatıyordum bende

Makalenin aslını okumuştum. İki versiyonu var yani daha sonradan güncellenmiş versiyonu var. Burada bahsedilen kısım ikinci makalede yazıyor daha sonradan geliştirilmiş olan . Vitroda yani canlı dışınca labratuvar ortamında mantarı üretirken yanılmıyorsan 4.5 - 5 gibi bir ph lı ortamda üretildiğinden bahsediyordu.

Ek : Ufak bir güncelleme yapayım 3-4 arası bir ph dan bahsediyor vitroda çoğaltmak için.

Son düzenleme:
Ben bunu okumuştum.bu nedenle çok nadiren elma sirkesi kullanıyorum.en iyisi aşırıya kaçmadan kuşlara probiyotik ve vitamin takviyesiyle beraber taze sebze mümkün olduğunca düzenli ve sık,meyve de sınırlı bir şekilde verilmeli.yabancı kaynaklarda okuduğuma göre taze sebzeler çok önemli sadece yeme dayalı diyet kuşların ömrünü kısaltıyormuş.

Bilmiyorum başka bir makalede de normalde 2.5 olması gereken ph'ın hastalık kuruma hastalığı nedeni nedeni ile 7 lere çıktığı yazmış bir gurup kanaryada o yüzden kullanılabilir yazıyordu orada da. Bir yorum yapamıyorum. Yani kursağindaki ph bahsedilen.

Son düzenleme:
Atalarımız ne demiş her şeyin Çoğu zarar, azı karar. Kuşlara her zaman elma sirkeli su verilmez.Soda gibi gazlı içecekler hiç verilmez.
Eğer tek suluk kullanıyorsanız vitamin bile her gün verilmez.Kuşların temiz içme suyuna bunlardan daha fazla ihtiyacı vardır.Eğer kuşunuzda ilaç kullanılan önemli bir rahatsızlık yoksa tek suluk kullanmakta iyi değildir.Kafeste her zaman mutlaka temiz içme su olan bir suluk olması gerekir.

Ben hep söyledim hatta bu konu hakkında @Hayvansever03 Hocamla konuştuk bir konu altında Muhabbet kuşlarına elma sirkesi limon vs zararlı dedim. Umarım beni anlamıştır :)

peki doğal köy yoğurdunun suyu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sizinle bu işi gerçekten iyi bilen kanatlılar üzerinde uzmanlaşmış hatta çalışmaları devam eden Ahmet Bey'in elma sirkesi üzerine yazmış olduğu bir yazısını paylaşmak istiyorum

Mesajı kendisinin yazdığı şekilde tamamen alıntı yaparak paylaşıyorum....

Bu arada İstanbul'da yaşayanlar için ani durumlarda görüşebileceği bilgi alabileceği Ahmet Bey'in Çalıştığı veteriner klinik bilgileri aşağıdadır..

Ahmet Kara
Veteriner Hekim
İstanbul Kuş Ve Egzotik Hayvan Tedavi Merkezi
Uluslararası Kuş Veteriner Hekimleri Derneği Üyesi ( Association Of Avian Veterinarians )
İstanbul Veteriner Polikliniği

Birçok forumsa sitede tartışılan konulardan biri olan ve birçok kişinin kendi görüşünü kanıtlarla savunduğu protein tozu kullanımı konusunda ne düşünüyorsunuz hocam. Ben birçok foruma baktım onlarca yüzlerce mesaj okudum en dikkatimi çeken ise şuanda ismini hatırlamıyorum ama bir mama imalatçısı konunun altına yorum yapmıştı ben mamalarımın içinde kullanıyorum hatta kuşlar çilekli protein tozunu daha çok seviyorlar diye. Normali yağlanmaya yol açabilir ama suluklarına yada mama karışımının içine az miktarda İzole Protein Tozunun ne gibi zarar veya yararları olabilir

Muhabbet kuşlarına hiçbir şekilde süt ürünü verilmez köy yoğurdu suyu normal yoğurt , peynir vs verilmez arkadaşlar piyasada kaliteli probiyoktik ler zaten satılmakta..

Bence en iyisi kefir.eger dogal probiyotik ariyorsaniz kefir isinizi görür.doğal yogurt suyuda olur dedi bana güvenilir biri.veterinerde dedi ama artık onlara pek güvenim kalmadı.bu konuda araştırma yapmayı düşünüyorum yabancılardan.

Benim arkadaşımın muhabbet kuşu 13 yaşına kadar yaşamış, kuşuna elma sirkesi de verdiğini söyledi.

Geri