Karadeniz Pet

en degerli, en nadir kisacasi en cok ... ?

Ben yıllardır bir sürü petshopla iş yaptım.Hala yapıyorum da.Arkadaşlar petshop açan insan eğer üreticiden bozmaysa birazcık anlar kuşlardan.Eğer çok anlarsa zaten petshoptan daha çok kazanacağı için girmez o işe.Diğerleri ise bir sertifika alıp petshop açarlar.Market gibi düşünün bir marketçi ne kadar anlamak zorunda sattığı mallardan.Toptancıdan alır satar işi bu kadardır.Hiç anlamayıpta petshop açanda böyledir.Eğer ki müşteriden bir soru gelirse de kafasına göre bir şeyler söyler.Anlamıyorum demez.
Ama size şunu söyleyeyim melez kuşun dış şekline bakarak şunun melezi denemez.Kuş melezse bitmiştir neyin melezi olduğunun önemi yok.Yerliden biraz iri olsa ne olur kuş. Düşündüğünüz gibi 5-6 ırka bölünse kuşlar.Misal yerli ile çekin melezi,ingiliz ile eşleştirilse bir daha ki çıkan yavrular pakıstan gibi böyle saçma sapan bir şekilde devam etse 3-5 nesil sonra kuş orta boyda rasgele kuşlar verir ki bunlara ırk koymak çok saçmadır.Yani herkesin kendinden iri kuşlar veren çiftleri vardır.Ben bakıyorum forumda yok şunun melezi yok bunun kırığı diyenlerin profiline bakıyorum daha 1 ay önce kuşmu alsam şunumu yapsam diyen insanlar ne ara ırklar hastalıklar yada bakım konusunda prof oldunuz.Bol okuyup ırk kuş beslemekte fayda var.Küçük kuşların bakımı o kadar kolay ki onlar bir yere götürmez yetiştiriciyi.

Geri