Karadeniz Pet

En iyi tünek hangisi?

tanmalvic

Meraklı Üye
arkadaşlar en iyi tünekleri resimle paylaşabilir misiniz?
yerli, çek, jumbo, show için değişik tünek mi kullanmak gerekiyor? yoksa hepsine standart tahta tünek kullansak oluyor mu?

sorumun nedeni ise şu: çiftleşme sırasında dişi dengesini sağlayamıyor ve erkeği üzerinden atıyor. tahminimce tünekten oluyor.

hiç sorma kardeşim aynı sorun bendede var 2 haftadır sürekli aynı dişi yatıyor erkek üstüne çıkınca pat diye düşüyor dengeyi sağlamıyor arkadaşlarım normal dior alışacak diye . bende bekliyorum inş. olur

Standart tahta tünekler işinizi görecektir.Tahta da olsa tünek kafese iyice sabitlenmez ise çiftleşmede dediğiniz sorunlar olabilir.Hayırlı üretimler.

tahta tünekler kullanılmalı standart boy iyidir iyi sabitleyin kuşların acemiliğinden dolayı da oluyor olabilir

Her iki ucuda sabitlenmiş ahşap tünek en iyisi.. İki tünek varsa biri 1,25, diğeri 1,50cm. çapında olsa daha da iyi..

benimkiler tahta yuvarlak tünek ve sabit şekilde duruyor. sanırım çapı küçük...
benim kullandığım tünekler şunlar:

LpApmG.jpg

LpApmG.jpg

Dostum o attıgın fotoğrafdaki tüneklerin aynısından bendede var , bir ucu saglam oluyor diğer ucu ise sabit durmuyor hafif eğim oluyor , tüneğin çemberi daire gibi olsa daha saglam duruyor.

Resimdeki tüneklerin kare şeklinde olanları var. Jumbolar için rahat olan kare tünek mi yuvarlak tünek mi

LpApmG.jpg

Dostum o attıgın fotoğrafdaki tüneklerin aynısından bendede var , bir ucu saglam oluyor diğer ucu ise sabit durmuyor hafif eğim oluyor , tüneğin çemberi daire gibi olsa daha saglam duruyor.

Diğer ucunu karşı tele oturtacaksın. Neden sabit durmuyor?

benim tünekler çok sağlam ve sabit şekilde duruyor. kesinlikle hareket olmuyor zaten. kuşlar sıkı bir şekilde tutunabiliyor. sorunum çiftleşme sırasında dişi dengesini sağlayamıyor ve düşüyor. bu sorunu iki ayrı ççiftimde de gördüm. o yüzden diyorumki acaba çapı mı küçük?

Ben dışarıdan dal kestim. Normal tünekten kalın yaptım. Doğal yaşamlarında koca koca dalların üzerinde çiftkeşiyor bu hayvanlar. Benimkişerde sıkıntı çıkmadı çiftleşiyorlar da.

Sabit tuttursan bile kayıyor tellere tam sıkıştırmıyor , Yani diğer ucunuda çizgiler açıyorum , tellere sabit oturması için ondan sonra aşagıya dogru hafif kayma yapıyor.Genelde bu tüneklerin bazılarında var bu.

Jumbolar için 1 tane kare tünek 1 tane yuvarlak tünek kullanılmalı diye biliyorum eğer yapılmıyorsa çapları farklı tünekler kullanılmalıdır.

Geri