Karadeniz Pet

En kaliteli bit ilacı

• Konbuyu başlatan Can can
  • Başlangıç tarihi
C

Can can

Guest
Merhabalar,

Oğlum Can Can bir haftadır önce canı yanıyor şekilde ciyaklayıp sonra da kaşınan yerine bir anda gagasıyla dalıp kaşınıyor.

Bunu sürekli yapmaya başladı.

Özellikle de göğüs bölgesi . O kısmı tiftik gibi yapıp kabartıp kopartırcasına kaşıyor.

En kaliteli ilaç nedir acaba ?

Daha önce exobit diye bir sprey almıştım kanatlarının arasına sıkın demişlerdi ;ama platik şişenin üzerinde bitlerin yerleşebileceği kafes bölgelerine sıkın deniyor. Kuşa sıkın dememiş.

Ayrıca daha önce kırmızı şişedeki ilaçtan kullanmıştım ; Avispray'de sanırım adı o da işe yaramadı sanırım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu bitlerden kurtulmak için eczane veya petshop lardan temin edilecek bit spreyi kullanılmalıdır. Bu tedaviye 2 - 3 gün ara ile bir kaç kez tekrarlanmalıdır. Bit spreyi kuşun tüm vücuduna, özellikle kanat altına ve boyun bölgesine sıkılmalıdır. Kuşun yüz, gaga ve göz kısmına sıkılmamasına dikkat edilmelidir.

Pire tozu da bu derdinizi çözümleyecektir. Ayrıca "Jakotin" adlı ilaç ve opigal 5 tozu,rin tozu, Ektogal, lizol, karbonil, kreolin, madeni esanslar, kafur türü maddelerde kullanılabilir. Bu tozlar tünek başlıklarındaki deliklere, kafesin kenar kıyı köşelerine serpilerek, kuşların kanat altlarına dökülerek çok olumlu sonuçlar alınabilir. Bitlerin kökü kazınabilir. Özellikle kuluçka devrelerinde yuvalıkların büyük bit yuvaları olacağını; bunların yavruların kanlarını emerek ölümlerine sebep olacağını hatırlatırım. Yuvaların ilaçlanmasında yavruların tozdan zarar görmemesi için dikkatli davranılmasını tavsiye ederiz. Daha iyisi, bit bulundurabileceği düşünülen eski yuvalığın alınarak yerine yenisinin konulmasıdır. Kafesin içinin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi de önemlidir.Özellikle kafesin köşelerine, saklı bulunan alt kısımlara, dar bölgelere ve tünek kamışlarının uç kısımlarına yuvalanırlar. Bu nedenle, ya kafes ve aksesuarları sıcak su ile iyice yıkanmalı yada bahsedilen spreyden kafesin özellikle bu kısımlarına sıkılmalıdır. ;););)

Bu bitlerden kurtulmak için eczane veya petshop lardan temin edilecek bit spreyi kullanılmalıdır. Bu tedaviye 2 - 3 gün ara ile bir kaç kez tekrarlanmalıdır. Bit spreyi kuşun tüm vücuduna, özellikle kanat altına ve boyun bölgesine sıkılmalıdır. Kuşun yüz, gaga ve göz kısmına sıkılmamasına dikkat edilmelidir.

Pire tozu da bu derdinizi çözümleyecektir. Ayrıca "Jakotin" adlı ilaç ve opigal 5 tozu,rin tozu, Ektogal, lizol, karbonil, kreolin, madeni esanslar, kafur türü maddelerde kullanılabilir. Bu tozlar tünek başlıklarındaki deliklere, kafesin kenar kıyı köşelerine serpilerek, kuşların kanat altlarına dökülerek çok olumlu sonuçlar alınabilir. Bitlerin kökü kazınabilir. Özellikle kuluçka devrelerinde yuvalıkların büyük bit yuvaları olacağını; bunların yavruların kanlarını emerek ölümlerine sebep olacağını hatırlatırım. Yuvaların ilaçlanmasında yavruların tozdan zarar görmemesi için dikkatli davranılmasını tavsiye ederiz. Daha iyisi, bit bulundurabileceği düşünülen eski yuvalığın alınarak yerine yenisinin konulmasıdır. Kafesin içinin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi de önemlidir.Özellikle kafesin köşelerine, saklı bulunan alt kısımlara, dar bölgelere ve tünek kamışlarının uç kısımlarına yuvalanırlar. Bu nedenle, ya kafes ve aksesuarları sıcak su ile iyice yıkanmalı yada bahsedilen spreyden kafesin özellikle bu kısımlarına sıkılmalıdır. ;););)

Teşekkür ederim ;ama bu kopyala yapıştır tedavi yöntemlerini internette heryerde görüyorum zaten.

Ben bu ilaçları deneyip , sonuç alanların bizelere yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

Oğlumun derdini kimse çözemiyor ya bu ülkede buna yanıyorum . :mad:

Kafesi kaynar su ile bir güzel yıkayın özellikle girintili çıkıntılı yerleri bildiğimiz bit spreyi işinizi görür kafası hariç kanat altı ve göğüse sıkabilirsiniz belki bit pre değildir tüy dökümünde dir kusunuz belli olmaz :) geçmiş olsun

LT22i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

arkadaşlar ben güvercınlere almıstım 5 ay once ensesine bır damla derısıne temas ettırıyosun ve o butun heryere yayılıyor bit ısırdıgında oluyor bu yöntemle butun guvercınlerımı bıtten kurtardım suresı ıse 6 ay ( yıkınama suresıne baglı tabı ) kuçuk kuşlardada işe yarıcagını umuyorum sıprey falan pek ıyı degıl bence ılacın adını hatrlamıyorum yarın yazarım

Öncelikle kaliteli yem,taze su,kafes temizliği,vitamin.
Genelde petshoplarda hep avisprey olur ama bir veterinerden daha iyisini bulabilirsiniz.
Tüy dönemlerinde çok fazla kaşınırlar.Kaşınınca beyaz kepekler yada tüy dökülüyorsa tüy dönemidir.
Derisine bakın kızarıklık,bit pire hareket eden bişey varmı.
Suyuna vitaform karıştırın.
Kuşada bu şekilde sprey sıkın.
[YOUTUBE]xbHv0CKuRJg[/YOUTUBE]

Avispreyi alın 3 gün ara ile uygulayın nedeni erişkin parazitler ölür ve 3 gün içinde bıraktığı yumurtadakiler erişkin olur ve bu erişkin olanlar yumurta bırakmadan öldürürsünüz ancak bunu 2-3 gün ara ile 10 gün uygulayın daha çok sıcak bölgeleri seferler kanat altı boyun altı gibi kafesimde dezenfekte edin bu iş tamamdır.

Iska abinin dediği ense damlasını kedi köpekler için çok kullanıyoruz onun kanatlılara için olanı avimectir deriden edilir bütün vücuda yayılır ondan da alın 10gün sonunda onu damlatın10 15 günde bir tam koruma sağlayın

Hepinize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim.

Kafesi güzelce yıkamıştım.

Avimec damlayı (ivermectin) veteriner tavsiyesi ile bir hafta ara ile 3 hafta kullanmıştım.

Aslında tam da bu tedavinin bitiminden yaklaşık 10 gün sonra başladı bu ciyaklayarak tüylerini bir anda kaşıması.

Yurtdışı forumlarda araştırdım biraz bu mite'lar daha çok hayvanın ayaklarında/bacaklarında barınırmış.
Bu duruma karşı ayaklarına ve ceresine vazelin sürdüm ; malum diğer rahatsızlığı ilaçları kesince tekrar nüksetti.

Aşağıdaki yazıya tıklarsanız diğer rahatsızlığı , ceresinin kahverengimsi girintili çıkıntılı kabuk kaplaması :
http://www.muhabbetkusu.com.tr/hast...lesen-cere-ve-diger-rahatsizliklari-9678.html

bence kimyasal ilaçlardan uzak durulmalı. Şimdiye kadar gördüğüm en düzgün ilaç, doğal ilaç akarsid diye bir ürün. Tavuk sektörü yoğun şekilde bunu kullanıyor ve ihraç ediliyor. ayrıntılı bilgi için bu sitede bilgi bulabilirsiniz. www.akarsid.com

ense damlası olarak "vilmectin" , bit tozu olarak ta "akartox" kullanıyorum. çok şükür yıllardır bir problemle karşılaşmadım.

ense damlası olarak "vilmectin" , bit tozu olarak ta "akartox" kullanıyorum. çok şükür yıllardır bir problemle karşılaşmadım.
Vilmectin zor bulunan bi ilacmi hicbiyerde bulamadim. Hicbiyerde yok butun veterinerleri tarim urunleri satan yerleri vs hepsini dolastim hicbirinde yok hatta bicogu bilmiyo bile!

Merhaba arkadaşım , benim kuş da oldu. Vilmectin kullandım bit vs kalmadı. Enseye bir damla şırınga ile damlatacaksın, ama dikkat et fazla damlamasın çok etkili fazla damlatılırsan o bölge de tüy dökümü olabilir.
1 haftaya rahatlar farkedersin

Merhaba arkadaşım , benim kuş da oldu. Vilmectin kullandım bit vs kalmadı. Enseye bir damla şırınga ile damlatacaksın, ama dikkat et fazla damlamasın çok etkili fazla damlatılırsan o bölge de tüy dökümü olabilir.
1 haftaya rahatlar farkedersin
1haftadami etkisini gosteriyo? 1hafta kasinmaya devammi ediyo?

Bit varsa vilmektini gün aşırı ense tüylerini aralayıp 1 tane damlatmak gerek. Toplam 5 damlatmadan sonra bit diye bir şey kalmaz.
Koruyucu olarak da 3-4 ayda 1 damla yeterli olacaktır.
Vilmektinin etken maddesini içeren benzer isimlerde çeşitleri de var. Hayvan ilaçları satan sağlık depolarında ve üreticilere özel yem ve malzeme satan dükkanlarda bulunur.

Vilmectin ağır 1 ilaçtır kuşta bit görüldüğü taktirde enseye sadece 1 damla damlatılır ilaç kana karıştığı için kanını emen bit anında ölür fakat 1 damla dan fazlası kuşa çok zararlıdır. Bitler kuşun üstüne yumurta bırakma ihtimaline karşı 12 gün sonra tekrar enseye 1 damla damlatılır ve çıkan yavrularda ölür yetişkin olmadıkları için yumurta bırakmazlar tekrar vilmectin yapmaya da gerek yoktur..

Bit varsa vilmektini gün aşırı ense tüylerini aralayıp 1 tane damlatmak gerek. Toplam 5 damlatmadan sonra bit diye bir şey kalmaz.
Koruyucu olarak da 3-4 ayda 1 damla yeterli olacaktır.
Vilmektinin etken maddesini içeren benzer isimlerde çeşitleri de var. Hayvan ilaçları satan sağlık depolarında ve üreticilere özel yem ve malzeme satan dükkanlarda bulunur.
Siz naptiniz ya! Minicik muhabbet kusundan bahsediyoruz. Sadece 1kez 1damla, gerektigi takdirde 15gun sonra 2. bir damla uygulandigi soylenir. Ki veterinerlerde bu sekilde soyledi hatta onlar cok kaciniyolar bu ilactan. Siz gun asiri ve 5 damladan bahsediyosunuz! Oldurucekmisiniz kucucuk narin hayvani

2 kez başıma geldi. Kümesi bu şekilde temizledim. Kuşlarımın hiç birinin başına ilaçtan dolayı bir şey gelmedi.
Ancak şu forumu izliyorum. Herkes profesyonel gibi her konuda ahkam kesiyor. Bu da bir şey bilmeyip burada soru soran açısından son derece sakıncalı. Benim de fikrim olmayan sorular soruluyor. Hiç cevap vermiyorum bilmiyorsam yanlış yönlendirme olmasın diye. Elinde 1 tek kuş olan da cevap yazıyor. Kuşu olmayan da.. Forum yönetiminin bu konuda bir şeyler yapması gerek. Belki kuş sağlığı ile ilgili bölümde cevapların işten anlayan kişilerce verilmesi sağlanabilir. @alpdna

Levent hocam vilmectin çok ağır dır. Allah korusun kuşu kör edebilir kriz geçirip ölmesine sebep olabilir hiçbir dernek hiçbir fedarasyon onaylamaz yazdığınızı çünkü öyle bişi yoktur. ben yukarıda tarifini verdim. Sizde kuşlarınıza yazık etmeyin yukarıda ki yazılanla kurtulmaya çalışın. .

Geri