Karadeniz Pet

Erkegi Ayirsam ne olur .

• Konbuyu başlatan Ediz Edizoğlu
  • Başlangıç tarihi
E

Ediz Edizoğlu

Guest
Selamun aleykum . Dişi kuşum 5 yumurtanin ustune yatiyor son yumurta sabah geldi ama erkek ciflesmek istiyor surekli ve yuvada yatan disiyi rahatsiz ediyor yuvada dovusuyolar yumurtalarin hepsi bir yana savruluyor 2 gundur boyleler simdi size bi kac soru sorucam cevablarsaniz sevinirim .
-Erkek kuşu ayirmalimiyim ?
-Dişi kuş kendini besliye bilirmi ve yavrular cikarsa buyutebilirmi ?
-Erkegi ayirirsam yavrular buyuyunce tekrar yanina koysam eşlilik devam edermi ?

Erkeği birkaç gün ayır istersen, banyo ver, üzerine spreyle su sık. Kızgınlğı geçsin. Yavrular çıkana kadar mama ve vitamin verme.
Hayırlı üretimler olsun.
Levent abi dişi cikip yem yiyebilirmi kendisi . Birde birkere ciflesme olduya yumurta sayisi artabilirmi yani yeniden ciflesme sartmi ?

Eğer çok rahatsız ediyorsa, yuvalığa girip sürekli tepişiyorsa yumurtaların kırılacağından endişe ediyorsan 1-2 gün ayıracaksın. Tek rar koyunca sıkıntı olmaz. Ancak kızgınlığını azaltmak gerek.
Peki ayiracam mecbur surekli yuvaya giriyor . Dişi kendini besler dimi sikinti olmaz ?

Yulaf da verebilirsiniz bu dönemde erkeğe Ediz Bey.
Yulafın a serinletici özelliği vardır.
Ama çok verirseniz tüye girer kuş, kararınca verin.
Dişi kendini besleyebilir.
Eşi ölen dişiler oluyor, sağlıklı bir şekilde büyütüyorlar yavrularını.
Tabii biraz zorlanabilir, yemi suyu yuvalığa yakın koyun.
Bildiğim kadarıyla her yumurtanın dolu olması için çiftleşme gerekir.
Dolayısı ile bundan sonraki yumurtalar boş olur ama şimdiye kadarkiler doluysa onların da kırılmasına yeğdir bence.

Yulaf da verebilirsiniz bu dönemde erkeğe Ediz Bey.
Yulafın a serinletici özelliği vardır.
Ama çok verirseniz tüye girer kuş, kararınca verin.
Dişi kendini besleyebilir.
Eşi ölen dişiler oluyor, sağlıklı bir şekilde büyütüyorlar yavrularını.
Tabii biraz zorlanabilir, yemi suyu yuvalığa yakın koyun.
Bildiğim kadarıyla her yumurtanın dolu olması için çiftleşme gerekir.
Dolayısı ile bundan sonraki yumurtalar boş olur ama şimdiye kadarkiler doluysa onların da kırılmasına yeğdir bence.

.teşekkür ederim kardeşim. şuan erkek biraz sakin bakalım bu davranışını devam ettirrirse ayıracam. gözlemliyorum. inşallah yapmaz birdaha böyle birşey. birde yemini yuvalıga yakın nasıl koycam kafes pek büyük değil zaten yemlikyuvalığa yakın cıkıp yiyemezmi ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
.teşekkür ederim kardeşim. şuan erkek biraz sakin bakalım bu davranışını devam ettirrirse ayıracam. gözlemliyorum. inşallah yapmaz birdaha böyle birşey. birde yemini yuvalıga yakın nasıl koycam kafes pek büyük değil zaten yemlikyuvalığa yakın cıkıp yiyemezmi ?

Zaten yuvalığa yakınsa problem yok.
İnşaallah böyle devam eder de ayırmazsınız.
Normalde yumurtaya yatan kuşa haftada bir mama önerilir ama, kuşları ayırırsan daha sık mama yapmanız dişi için iyi olabilir.
Ama bu benim kendi fikrim, yine de ustalara da sorarsanız daha iyi olur.

Zaten yuvalığa yakınsa problem yok.
İnşaallah böyle devam eder de ayırmazsınız.
Normalde yumurtaya yatan kuşa haftada bir mama önerilir ama, kuşları ayırırsan daha sık mama yapmanız dişi için iyi olabilir.
Ama bu benim kendi fikrim, yine de ustalara da sorarsanız daha iyi olur.

Mama yaparsam erkek daha çok kızışacak

Ayırdığın zaman diyor son çare ayırdığında mecbur kaldığında. Dişiye biraz daha fazla mama ver diyor dirençsiz kalmasın. Erkeğe vermesen de olur. Benim anladığım bu. Zaten şuan mama veriyorsan kesinlikle verme

Evet Yusuf Bey'in de dediği gibi, ayırmak zorunda kalırsanız diye dedim.
Şu an zaten mama ve kızıştırıcı içeriği olan (nijer gibi yağlı tohumlar) yem vermeyin.
İnşaallah düzelir de gerek kalmaz.

İnşallah . Şuana kadar iyiler bakalım

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:03 -->-> Daha önceki mesaj 17:05 --

Erkeği birkaç gün ayır istersen, banyo ver, üzerine spreyle su sık. Kızgınlğı geçsin. Yavrular çıkana kadar mama ve vitamin verme.
Hayırlı üretimler olsun.
Levent abi erkek bu sabah gine ayniydi dişinin yumurtalara yatmasina engel oluyor bende kafesten dişari saldim erkegi dişi hemencicik yumurtalarinin ustune gitti . Birdaha koymamayi dusunuyorum suyunda faydasi yok erkekle dişi yuvada ciflesmeye alismis ama su durumda yuvada yumurta var ve 6 tane erkegi hep ayri tutcam sence napim ?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:04 -->-> Daha önceki mesaj 11:03 --

@Levent ACAR

Geri